İhtiyaç Kredisi Başvurusu için Gerekli Belgeler Neler

İhtiyaç Kredisi Başvurusu için Gerekli Belgeler Neler

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Hızlı yaşamın bize edindirdiği isteklerimiz doğrultusunda sık sık nakitte sıkışabiliyoruz. Bu hıza yetişebilmek günümüzde oldukça zor olup birde evliyseniz bununla baş etmek çok zor bir hal almakta. Bununla baş etmek için birçok insanın tercih ettiği ve şuanda da en çok tercih edilen ihtiyaç kredileri tercih edilmektedir. Bankalar çok fazla teşvik kredisi sağladığı için kullanıcılarda ihtiyaç kredisi kullanmadan edemiyorlar. Peki nedir bu ihtiyaç kredisi? Hep birlikte göz atalım. İhtiyaç kredisi bankaların sağlamış olduğu kolaylıklardan bir tanesidir. Birçok kredi türünden sadece bir tanesidir. İhtiyaç kredisi genel bir tanım olduğu için kendi içinde ayrılmaktadır. Eşya,evlilik,eğitim vs gibi kredi türleri olarak ayrılmaktadır.bankalar genellikle 36 aya kadar kullandırtmaktadır.

Bu krediyi kullanabilmeniz için gelir düzeyinizin yerinde olması gerekmektedir. Sizler bu krediyi çektikten sonra gereksiz olduğunu düşündünüz yani pişman oldunuz krediyi çektiğinize diyelim. Bundan  cayma hakkı da mevcut fakat tabi ki süreci var.14 günü geçmemek şartıyla kredinizden cayabilirsiniz. Ancak bu süreci geçerseniz banka tarafından kabul edilmeyecektir. Caydığınız kredinizi ise 30 günlük bir süreçte almış olduğunuz bankaya yatırmanız gerekiyor. İhtiyaç kredisinin bir diğer kolaylığı da yapılandırmaya gidilebiliyor olmasıdır. Bu durumu öncesinde çağrı merkezine bildirmesi gerekiyor. Yeni bir ödeme planı oluşturulmasını istemesi gerekiyor. Bu bağlamda kolaylıkla borcunuz yapılanır ve ödeme güçlüğü çekmezsiniz.

İHTİYAÇ KREDİSİ ALMANIN ŞARTLARI?

Birçok ihtiyacımızı karşılayabilmemiz için bankaların yapmış olduğu kolaylıklardan biri de ihtiyaç kredisidir. Peki bu krediyi almanın şartları nelerdir? Birlikte göz atalım. Öncelikle sürekli üzerinde durduğumuz ve vurguladığımız gelir belgesi şartı ve de kişinin kredi notunun uygun olmasıdır. Bunun yanı sıra farklı şartlarda mevcuttur. Ergin olma şartı yani 18  yaşını doldurmuş olma durumu şarttır. Bankaya sunmanız gereken vergi levhası gerekiyor.

Tabi ki bu mevcut durumunuza ve çalışma durumunuz, emekli olup olmamanıza göre de değişim göstermektedir.SSK kaydınızın son çalışmış olduğunuz yerde 3 ay tam anlamıyla dolmuş olması gerekmektedir. Kredi notu olarak bahsedilen durum ise borç ilişkilerinizin durumunu ölçen bir sistem diyebiliriz. Yani sizin borcunuza sadık biri olup olmadığınıza banka çok önem vermektedir. İhtiyaç kredinizin vadesi ise önceki yazıda da bahsettiğimiz gibi 48 ay olacaktır.tabi ipotekli kredi çekmeniz durumunda 120 aya kadar vadeniz yükselecektir.

İHTİYAÇ KREDİSİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Bankanızın sizden kredinizi size kullandırırken belli başlı isteyeceği belgeler vardır. Bu belgeler olmadan kredinizin tamamlanması mümkün olmayacaktır. Sizlerden istenen belgelere sıralayacak olursak; öncelikli olarak nüfus kağıdı eğer kayıp ise ehliyetinizde olur. Hiç olmadı pasaportta sunabilirsiniz. Evinize gelen krediyi çeken kişinin adına ait olan son 3 aylık fatura ve tabi ki birçok defa üzerinde durduğumuz gelir belgesi olması gerekiyor. Gelir belgesi kişinin çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Şöyle ki, eğer emekliyseniz emekli hesabı cüzdanınız yeterli olacaktır. Eğer siz serbest bir meslekte çalışıyorsanız vergi levhanız yeterli.

Siz şirket ortağı iseniz yine aynı şekilde vergi levhası gerekmektedir. Bunun yanı sıra gelir tablosu veya oda kayıt belgesi yeterli olacaktır.  Sizler bu şartları ve bu belgeleri sağladığınızda kolaylıkla ihtiyaç kredinizi çekebileceksiniz. Ayrıca kredi başvurusunu şubelerin haricinde internet üzerinden online bir şekilde yapabilir.  Yorulmadan evrak derdi olmadan da başvurabilirsiniz. Yazımızda belirtmiş olduğumuz birçok belgeyi ise e-devlet aracılığı ile kolaylıkla indirebilir çıktısını alabilirsiniz.

 

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!