İhtiyaç Kredisi Başvurusu ve Kabulü İçin Gereken Şartlar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDKK) tarafından gerçekleştirilmiş olan güncel düzenlemeler sonucunda vadelendirme süreci 36 ay olarak belirtilmiş olan ihtiyaç kredileri; banka ve çeşitli finansal kuruluşlar tarafından minimal alanlara uygun olarak sunulmaktadır. Pazarlama türlerine örnek vermek gerekirse; Eğitim Kredisi, Sağlık Kredisi, Tatil Kredisi, Evlilik Kredisi, Bayram Kredisi ve Bedelli Askerlik Kredisi olarak nitelendirmemiz mümkün.

İhtiyaç kredileri ticari nitelik taşımamaktadır. Bu sebeple kurumsal kullanıcılar için geçerli değildir. İhtiyaç kredileri; bankalar tarafından bireysel kimlikteki müşterilere sunulmakta olan dönemsel ihtiyaçların nakit olarak karşılanabilmesi amacı ile sağlanan kredilerdir.

Günümüz şartları içerisinde sıklıkla talep edilmekte ve kullanım görmekte olan bir kredi türüdür. Diğer tüm kredi çeşitlerinde olduğu gibi ihtiyaç kredisine yönelik başvurunuzun olumlu olarak sonuçlandırılması için talep edilen nitelikleri karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir.  Bu niteliklerden biri yaş sınırlamasıdır. Ülkemizde uygulanmakta olan şartlar neticesinde; kredi kullanabilmek için reşit yani, 18 yaşını doldurmuş olanız gerekmektedir.

18 yaşını doldurmamış olan kişiler tarafından gerçekleştirilmiş olan başvurular ve formlar; değerlendirme sürecine tabii tutulmaz ve işleme alınmaz. İhtiyaç kredisine yönelik başvurunuzun onay görebilmesi için diğer bir gerekli koşulsa; düzenli bir aylık gelire sahip olmanızdır. Fakat eğer bu geliri resmi olarak belgelendiremiyorsanız; kredi olarak sunulan bütçeyi geri ödeyememe riski bulunacağı için gerçekleştirmiş olduğunuz başvuru yine geçersiz olarak addedilecektir. Yani sigortasız ve kayıt dışı olarak çalışmakta olan kişilerin aylık gelirlerini belgeleme imkânları bulunmadığından dolayı; ihtiyaç kredisi başvurularında olumsuz sonuç almaları kaçınılmazdır.

İhtiyaç kredisi başvurularında aranmakta olan diğer bir kriterde kredi notunuzun düşük risk seviyesinde olmasıdır. Kredi notunuza yönelik değerlendirmeler ise; bu zamana kadar gerçekleştirmiş olduğunuz tüm bankacılık işlemlerinin incelenmesi sonucunda gerçekleşir. İncelemeler için gerekli olan raporlar ve veriler KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kayıt altına alınmış olan nominal evraklardır.

İhtiyaç kredisine yönelik başvuru gerçekleştirmekte olan şahıs; yukarıda bahsi geçmekte olan tüm kriterleri karşılamakta olsa dahi; bankanın başvuruyu onaylamayıp reddetme hakkı bulunmaktadır. Gerçekleştirilen her ihtiyaç kredisi başvurusunun kesinlikle onaylanması anlamında bir kaide mevcut değil. Gerçekleştirilen başvurunun onay görebilmesi için; kişin talep etmekte olduğu kredi tutarını, bankaya geri ödeyebileceğine dair teminat ve itibarda bulunması gerekmektedir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!