İhtiyaç Kredisi En Fazla Kaç Ay Vadeli Verilir 2019

İhtiyaç Kredisi En Fazla Kaç Ay Vadeli Verilir 2019

Nakit problemi yaşadığımızda yardımımıza bankalar koşar. Aldığımız kredilerin geri ödemesini yaparken aylık taksit miktarını belirleyen toplam faiz oranınız ve vade sayınız belirleyici olacaktır.

Bireysel Kredi Nedir?

Krediler tahsis amaçlarına göre farklı meblağ ve vade sayısına buna bağlı olarak farklı faiz oranlarına sahip olurlar. Bu rakamlar bankaların inisiyatifinde BDDK’nin koyduğu alt limit ve üst limite göre belirlenir.

Örneğin toplam tutarı yüksek olan bir konut kredisinin ödeme planı 10 yıla kadar çıkabilmektedir ve müşterinin talebi olsa bile düşük vade ile tahsis edilemez. Müşteri eğer toplu ödeme yapmak isterse yapabilir bir ve ya birkaç taksit ödeme yaparak kendisi vade sayısını azaltabilir ama tanımlanmış vade sistem üzerinde değişmez. Araç kredilerinde vade sayısında müşterinin talebi daha fazla etkileyici olabilir ve ara vadeler kullanılabilir yine toplu ödeme ve birkaç taksit toplu ödeme yapılması söz konusu olabilir.

Bireysel krediler ise bankaların en fazla tahsis ettikleri kredi türüdür. Genel ihtiyaç doğrultusunda tanımlamaları yapılır. Genellikle kefil istenmez ve meblağlar diğer kredi türlerine oranda düşüktür. Peki, bireysel kredilerin ödeme planları nasıl hazırlanır.

Bireysel Kredilerin Ödeme Planları Nasıl Hazırlanır?

BDDK 2013 yılında yaptığı değişikle bireysel kredilerin vade sayılarını sınırlamıştı. Belli bir vade sayısının üzerine çıkılamıyordu. Bu uygulamadaki amaç müşterilerin vade sayılarını sabitlemek dolayısıyla ödeyecekleri toplam faiz oranının artmasını engellemekti. 2019 yılı itibariyle BDDK bu kararı revize ederek vade sayısının 60 aya kadar çıkarılabileceği yönünde bir değişikliğe gitti. Vade sayısının arttırılması yönünde alınan kararın nedeni batık müşteri olarak ifade edilen risk oluşturan müşterilerin sayısındaki artıştı.

Sabitlenmiş vade sayıları yüzünden aldığı kredinin aylık ödemesini yapmakta güçlük çeken müşteri gecikmeye giriyor bir sonraki ay bu tutar ikiye katlanıyor ayrıca gecikme faizi de ekleniyordu. Dolayısıyla tutarlar ödenemeyecek hale geldiğinden bu uygulamayla aylık ödeme miktarı düşürüldü. Yani artık tanımlanan krediniz talep ettiğiniz takdire 60 aya kadar taksitlendirilecek. Vade sayılınız arttığında toplam ödeme miktarınızın artacağını belirtmiştik. Bankacılık ürünleri kullanıcıları genellikle toplam faizi dikkate almayarak aylık ödeyecekleri tutar üzerine yoğunlaşırlar.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!