İnternetten Kredi Kartı İle Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Vergi borçlarını ödemek için artık vergi dairelerine giderek önünde uzun kuyruklar oluşturmaya gerek kalmamıştır. Evinizden ya da işyerinizden internet aracılığı ile rahatlıkla vergi borçlarınızı ödeyebilir aynı zamanda zamandan da tasarruf edebilirsiniz.

Vergi borçlarını ödeme günü geldiğinde aksatmadan ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ödenmeyen vergi borçları katlanarak artacağından daha ciddi problemler yaşayabilirsiniz.

İnternete Nasıl Giriş Yapabilir, Sorgulayabilir Ve Ödeme Yapabilirim?

  • İnternet üzerinden vergi borcunuzu sorgulamak için Gelir Dairesi Başkanlığının web sitesine https://www.gib.gov.tr adresine giriş yapın.
  • Sağ taraftaki İnternet Vergi Dairesi bölümüne girin.
  • Açılan sayfada borç sorgulama yazan yeri işaretleyin.
  • Borç bilgilendirme servisi adlı tabloya gelin.
  • Buradaki TC. Kimlik bilgileri ile giriş bölümünde kişisel bilgilerinizi girin.
  • İşleminizi gerçekleştirerek siteden çıkabilirsiniz.

Bir başka şekilde online işlem için E-devlet şifresi gerekmektedir. Şayet E-devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden herhangi birisine müracaat ederek PTT üzerinden 2 TL. karşılığında şifre alıp internet aracılığı ile https://www.türkiye.gov.tr adresine girebilirsiniz. E-Hizmetler bölümünü tıklayarak Gelir Dairesi Başkanlığı bölümüne gelerek vergi borcunuzu sorgulayabilir ve ödemenizi kredi kartınız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bütün bu işlemleri yapabilmeniz için kimlik belgeniz yanınızda olmalı şahsınıza özel şifrelerinizi bilmelisiniz.

İşlem, adım adım sırası ile hangi sayfalara girmeniz gerektiği konusunda sizi zaten yönlendirecektir.

Ödemeniz gereken borç tutarına geldikten sonra, borca ait ödeme planı listesi karşınıza çıkacağından liste üzerindeki bir satıra tıklayarak yan tarafa geçmeniz sağlanacaktır. Bu da ödemesi yapılacak olan taksite ait detaylı bilgilere götürecektir.

Listenin ilk sütununda bazı kutucuklar bulunmaktadır. Eğer borç bu sayfada ödenecek şekilde ise zaten aktif olacaktır. Böylece sağ üst köşedeki ödeme listesine eklenen taksitler işlenerek görülmektedir. Aynı anda birden fazla borç grubu seçilerek ödeme yapılamaz.

Listeden bir borç grubu seçerek “Kredi Kartı İle Ödeme” butonunu tıklayarak, ekrana gelecek bilgiler doğrultusunda ödemenizi yapabilirsiniz.

İnternet kullanmayı bilmiyorsanız çok güvendiğiniz bir yakınınıza (eşiniz, oğlunuz, kızınız, torununuz ya da çok güvendiğiniz bir arkadaşınıza) kimlik bilgilerinizi vererek internet üzerinden kredi kartı ile vergi borcu ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!