İnternetten Reklam Yayınlayarak Para Kazanma Dev Rehber 2019

İnternetten Reklam Yayınlayarak Para Kazanma Dev Rehber 2019

İnternet ortamında gelir etmek için bir çok kişi bir çok yol denemektedir. sizin için blog açabileceğiniz ve bu blog sayfanızı yönetebileceğiniz ve bundan nasıl gelir elde edebileceğinizi anlattığımız dev rehberi okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz işte detaylar,

Teknolojinin ilerlemesi ile faydalanma alanı genişlediğini hepimiz fark etmişizdir.  Bir teknoloji kullanarak bu işten para kazanan ve geçimini sağlayan binlerce insan bulunmakta. İnternet ortamında yayınlanan içerikler ile gösterilen reklamlardan para kazanmak

bir çok kişinin hayali konumundadır. Oturduğun yerden para kazanmayı bu kadar kolaylaştıran bir sistemdir.

Eğer internetten para kazanmak istiyorsanız bunu iki türlü yapabilirsiniz. Ya açacağınız web sitesi veya blog veya youtube üzerinden kanallardan reklam yayını göstererek yada internet ortamında aktif olarak e-ticaret yaparak.

Bir çok kişi ise internet ortamında yaptığı web sitelerinden az kazanıyoruz diyerek geri çekilir ve sabredemeden web sitesi çöp site haline gelir. Bu siteler ilerde kullanılmayacak şekilde kalır. Alınan alan adı ise tamamıyla hüsran olur ve kara listeye girer. Google banlayabilir. İnternetten para kazanmayı geri çekebilir.

Biz sizlere bu içerikde bu iki yolda sadece bir tanesini dev rehber şekilde anlatacağız. Bu konu ise reklam gösterimi yaparak para kazanmaktan geçiyor. Yukarıdada bahsettiğimiz gibi internet ortamında reklam gelirleri bi hayli artarak geçimlerini bir çok vatandaş bunun üzerinden sağlıyor. Bazen öyle büyük kazançlar ortaya çıkıyor ki, maliye bile bu duruma sessiz kalamıyor.

İnternetten para kazanmak istiyorsunuz fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Kendi kendinize ne yapmalıyım diye sorup duruyorsunuz. Hatta google da bir çok araştırma yaparak sayısız kaynaktan kafa karıştırıcı bir dünya şey öğrendiniz. İşte bu içerik hepsini bir araya toplayarak adım adım size bir web sitesi açmayı blog yazmayı ve internetten para kazanmayı öğreten dev rehber olacak.

Nereden başlamalıyım?

Başlama vuruşunu atmak için sizin ne tür sitesi açmaya karar vermeniz gerekmektedir. Eğer internetten birşeyler satmayı düşünüyorsanız e-ticaret işine tam profesyonel bir destek alarak ve yatırımlar yaparak elbette atılabilirsiniz. Fakat az sermaye ile çok kazanç sağlamak istiyorsanız size tavsiyem bildiğiniz bir konu üzerinde blog yazarlığı yaparak para kazanmak olacaktır.

Neden Blog Yazmalıyım?

İnternetten Reklam Yayınlayarak Para Kazanma Dev Rehber

İnternetten Reklam Yayınlayarak Para Kazanma Dev Rehber

Blog yazarak yani bir blog sayfasına sahip olarak belirlediğiniz tek bir konu üzerinden yapacağınız yayınlarla hem kendi bilgilerinizi araştırmalar yaparak pekiştirmiş hemde fikirlerinizi başka insanlarla paylaşmış olacaksınız.

Yapacağınız bu iş ile belki 3 ayda belik 5 ayda kazanmaya başlayacaksınız ama kesin kazanacaksınız. Çünkü blog yazarak hiç para kazanılır mı demeyin. Çünkü blog yazarak para kazanmak Türkiye de ve Global olarak dünyada revajta olan bir meslek gurubu. Bir çok insan bunu yaparak gerçek işinden istifa etmiş ve tam zamanlı olarak bu işe yönelmiştir.

Blog yazmak size kısaca şunları sunuyor. Elde edeceğiniz avatajlar şunlar olacaktır.;

  • Para Kazanmak                                : blog yazarak belirli bir süre güncel ve özgün tuttuktan sonra bir reklam hizmeti veren şirketten reklam alarak ki bu adsense olabilir, yayınladığınız içeriklerde reklam gösterimi yapabilir ve para kazanabilirsiniz.
  • Tanınır olma                     : Yayınlacağınız içerikler ile bir hedef kitlesi oluşturabilirsiniz ve yayınladığınız içerikleri binlerce abonenize okutabilirsiniz. Bu hedefiniz de ki kişilere afility satışlar yapabilir veya onlar için çekilişler düzenleyebilir bu da sizin ününüz üstüne ün katabilir.
  • Büyük işler                        : Yayınlayacağınız büyük web sitesi haline getirebilir ek geliriniz iken asıl geliriniz haline gelebilir ve yıllardır hayal kurduğunuz kendi işinize kavuşabilirsiniz.
  • Eğlenceli içerikler          : Blog yazarlığı sadece oturduğunuz yerde değil dışarı çıkarakda olabilir. Şöyleki ; gezi makaleleri yayınlıyorsanız işiniz için gezmiş olursunuz eğelenerek içerikler üretebilirsiniz. Bu sayede sermayenizi dünyayı gezmeye yatırabilir ve binlerce kişiyide ardınızdan buralara sürüyebilirsiniz.

 

Blog yazmaya karar verdiyseniz sıra konu bulmaya geldi;

                Eğer blog yazmaya karar verdiyseniz sıra en popüler konuya geldik demek oluyor. Biraz önce sizlere blog yazarlığının avatanjlarından bahsettim. Fakat blog yazmak için blog konusu bulmak tamamıyla bir dezavantajdır. Buraya kadar başaranların bir çoğu konu bulamadığı için başarısız olur ve blog açmaktan vazgeçer. Fakat blog için konu bulmak o kadar da zor değildir.

Blog açmaya karar verdiyseniz ufakta olsa aklınızda birşey vardır. İşte aklınızda dönüp dolaşanları şöyle bir ortaya dökme vakti geldi değil mi?

İlk düşüneceğiniz şeyin şu olmasını gerekiyor. Yaptığınız iş sevdiğiniz iş en iyi anladığınız şey? Bunlar nelerdir. Çünkü blog yazmaya karar verdiysek genel bir blog olmak yerine Hem SEO açısından avantajlı olan tek bir konuyu hemde Kazanma amaçlı olan bir web sitesinde NİCHE bir konuyu bulmak olacaktır.

Örneğin siz bebek sağlığı üzerinde bir çok bilgiye sahipsiniz. Bebekler hakkında bir blog sayfasını açmaya karar verdiyseniz eğer işte size nische ve sade bir konu bulduk demektir. Hem yazmaktan keyif alacaksınız hemde bildiklerinizi başkaları ile paylaşarak bunun karşılığında reklam geliri elde edeceksiniz.

Ben örnek olması açısından içeriğin gidişatını örneklerle anlatmak için ve daha iyi bir rehber olmamız için bir konu üretmek istiyorum. Madem blog açmaya karar verdik konumuz ise : Yabancı dizler  olsun.

Blog yazmak, birazcık sabır ve özveri istediği için sevdiğiniz bir konu üzerinde blog yayını yapmanız sizin avantajınızadır. Çünkü bir çok insan para kazanmak için anlamadığı konularda içerikler üretmeye çalışırken içeriğin içinde kaybolup gidiyor.

Açtıkları web siteleri çöplük haline geliyor ve yıllarca durarak belki bir kaç kişinin yanlış bilgilenmesini sağlıyor. Böyle birşeyin olmasını hiç istemeyiz öyle değil mi?

Konuyuda bulduğumuza göre şimdi gelelim bir isim bulmaya

Konumuzu belirlemiştik. Benim konum blog için yabancı diziler olacaktı. Sizde kendinize bir konu bulduğunuzu umarak devam ediyorum. En fiyakalı alana geldik ki bu bir zulüm gibi görünsede eğlenceye çevirebilirsiniz. Analizleme zekanızı kullanarak bu alanı kurumsal bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

eğer bir site ismi düşünüyorsanız ki bunun adına domain deniliyor, domain nedir diye birazda bahsetmek istiyorum;

                Domain Nedir?

Domain, açacağınız web sitenin ismidir. Diğer adı alan adıdır.  Alacğaınız bu ismi belirli bir ücret karşılığında en az bir yıl olmak üzere kiralamak anlamına gelir. Bu isim size tescilenir. Tüm dünyada bu isimle anılırsınız. Local yayında yapsanız yani sadece Türkiye üzerinde yayında yapsanız amerika daki bir kişi sizin aldığınız ismi alamaz.

Genellikle siteismi.comsiteismi.netsiteismi,org gibi uzantıları olur. .com,.net,.org bunlar bir uzantıdır.  Bu uzantılar ile alan adınızı almış olursunuz

Genellikle dolara bağlı olarak domain isimleri almak için biraz fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Fakat domaini 1 yıllık süre ile 12 TL gibi cuzi bir miktara sahip olabilirsiniz. Nasıl mı? Tıklayın domainizi 12 TL ye alın.

Domain yani alan adı belirlemek çok önemlidir. Bu alan adı yukarıdada bahsettiğim gibi sizi temsil edecek isimdir. Bu isimi bulmak için biraz mesai harcamalısınız. Biz size bir kaç kriter verelim ve seçtiğimiz konuya uygun burada isim belirleyelim. Sizde kendi konunuza uygun isim belirleyin.

  1. İsim seçerken kısa olmasına özen göstermelisiniz.
  2. Anlamlı olmalıdır ilerde marka ismi olmaya yakışmalıdır.
  3. Daha önce kullanılmamış olması daha iyidir.
  4. Akılda kalıcı olması size bir avantajdır.
  5. Kolay söylenebilmesi size kar olarak kalır.

Bu 5 maddeye göre tescilleyeceğiniz isim ile kendinizi bir adım daha öne atmış olacaksınız.  İsim karar vermek zor olsada seçtiğinizde bir isim mutlu olacaksınız demektir.

Kısa olması gerektiğinden bahsetmiştim. Aslında kısa olmasının tercih etmemiz şundan dolayıdır akılda kalıcı olur kolay söylenir. Bir isimi sizi ziyaret eden ziyaretcilerinizin aklına yer kazıması direkt hit gelmesi anlamına gelir. Buda size bir avantajdır. İncelediğimizde fark edeceksiniz ki onedio.com gibi n11.com gibi siteler kolay söylenebildiği için kendine özgün bir hit çekme algoritması vardır. Açacağınız web sitesine ziyaretci gelmesini elbette isteyebilirsiniz.

Google seo açısından isme şu şekilde bakar, konunuzun anahtar kelimesini içerip içermediğine eğer içeriyorsa akılda kalcı olmasına gerek duymadığına eğer içermiyorsa direkt hitinin fazla olmasına aşırı derece dikkat eder.

Yani şöyle ki google direk gelen ziyaretciyi çok sever. Web sitesi için şöyle düşünür,  site direk hit çekebiliyorsa demekki bayağı ilerletmiş işi ve reklamını pazarlamasını iyi yürütmüş diyebilir.

İsim bulurken bu 5 maddeden sonra asıl 2 madde daha varki can alıcı noktadır. Birisi özellikle emeklerinizin baştan yıklamasını engellemek için çok önemlidir. Sizi uğraştırmayacak kıvamda olur.

İlki daha önce kayıt edilip edilmediği; yani şuanda var mı yok mu onu incelmeniz gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğim gibi düşündüğünüz bir ismi daha önce biri satın almış ise ve hala kullanımdaysa bunu alamazsınız.  Başka isim bulmanız gerekmektedir. Bundan dolayı isim bulurken bir den fazla isim düşünün  ve bunları var olup olmadıklarını kontrol etmeniz gerekir. Kontrollerinizi şuradan yapabilirsiniz.

Sizin ana gelir kaynağınız blog açmaya karar verdiyseniz eğer şu olacaktır Google AdSense. Alacağınız domain yani alan adı daha önce kayıt edilmiş sonra süresi bitmişse büyük ihtimalle google da adsenseye kayıt edilmiştir. Eğer sitenin geçmişini merak ediyorsanız buraya tıklayın, geçmişinde adsenseye bağlanmış domain adsenseden banlanmış olabilir. Buna çok dikkat etmelisiniz. Ban kontrolünü bir çok platformdan yapabilirsiniz. Benim en çok güvendiğim iki platform var.

Google Adsense Ban kontrol bu ilki;

Google Adsense Ban kontrol bu ikinci;

Web sitelerinizin banlı olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz. Şimdi benim konum yabancı dizilerdi. Bende burada sizinle birlikte bir kaç isim bulmaya çalıştım ve şöyle bir sonuca vardım,

Yabancidiziler.com

Yabancidizikeyfi.com

Yadizoo.com

Bu 3 domainde yani alan adıda, tam istediğim kriterlere uyuyor ve google adsensede banlı değil ayrıca henüz boş isimler. Şöyle bir karar vermem gerekiyor. Ya ilginç akılda kalıcı olan ve geleceği olan ve en önemlisi bir marka ismi olabilecek olan yadizoo.com alan adını seçeceğim yada diğer ikisinden birini seçeceğim. Eğer ben SEO bakımdan kendime güveniyor ve ilerde tek sabit işim bu olacak diye düşünüyorsam kısa akılda kalcı ve marka ismi olan yadizoo.com’u seçmem gerekiyor. Yok ben sadece para kazanmayı hedefliyorum ve google bana bu konuda yani Hem para kazanma konusunda hemde hit gönderme ve SEO konusunda bana yardımcı olsun diye düşünüyorsam diğer iki domaini seçmem gerekiyor.

Üzerinde biraz kafa yorduktan sonra kendime SEO açısından güvendiğim için ve bir marka olmak istediğim için yadizoo.com alan adını seçip kendim için tescillemeye karar  verdim. Yukarıda bahsettiğim gibi 60 TL 80 TL bir domain için vermek yerine 12 TL ye satın alacağım bu platformu kullanıyorum.

Artık bir sunucu veya Hosting Kiralama Zamanı Geldi

Alan adımızı yani domainimizi belirledikten sonra internet ortamından bir arsa kiralama zamanı gelmedimi? Hosting veya sunucu sizin internet ortamında ki arsalarınız gibidir. Madem bu işin içine girdik o halde hosting veya sunucu ne demek miş onuda bir öğrenelimi,

Hosting veya Sunucu nedir?

Hosting veya sunucu sizin internet ortamında web sitelerinizi kurup dosyalarınızı yönetebileceğiniz kendi pc nizden ayrı olarak kullanacağınız bir web barındırma alanıdır. Belirli bir kapasite ve belir bir ay yada yıllık bunu kiralayabilirsiniz. Bunun fiyatıda aşağı yukarı aylık 15-20 tl ye denk gelmektedir. Fakat yıllık almanızı tavsiye edebilirim.

Hostinginizi de aynı domain alır gibi ucuza getirebilirsiniz. Hosting veya sunucu satan birçok fazla platformu var. Ama içlerinden birisinden ucuza alabilirsiniz. İşte ucuza hosting alacağınız platform.

Hosting veya sunucuya sahip olmanızın ardından artık yavaş yavaş kuruluma geçelim diyorum ne dersiniz. Bende sizlerle birlikte hayali ürettiğim konu üzerinden çalışmalara başlayayım.

Script veya hazır ücretsiz Blog platformları

Web sitemizi açmaya karar verdiğimizden bu yana birazcık masraf ettik. Farkındayız fakat kaz gelecek yerde tavuk esirgenmez diye bir laf vardı sanırım. Bu bölümdende ücretsiz bulabileceğiniz bir dünya script veya platform olmasına rağmen şiddetle önerebileceğim ücretli scriptler veya hazır script yazılımları yani joomla wordpres gibi. Peki bu script nedemek onu bir inceleyelim isterseniz,

Script veya hazır blog platformları;

Script, web sitenizin hostingini domaini aldıktan sonra, içeriklerinizi yayınlayacağınız çok hoş bir tema ile görsellik katacağınız kodlama parçacağı yerine tertipli ve düzenli bir görünüme sahip olacağınız ve bu işlemleri bir yazılımcı gibi değilde editör kıvamından tamamıyla dinamik bir şekilde yönetebileceğiniz platformların genel adıdır. Bir çok blog video vlog scriptlerinin yanında bu işlere yeni başlayanlar için wordpress gibi joomla gibi ücretsiz yazılımlarda mevcuttur. Bu yazılımlar ücretsiz olasada dış görünümü yani tema için ücretli alacağınız bölümlerde vardır.

Kredifikir olarak blog scripti kurmak isteyen kişilere normalde 200 TL den satışta olan bu scripti yani kredifikir.com scirptini bu makaleye yorum atanlar ve bizimle iletişime geçenler için sadece 20 TL ye vermeyi planlıyoruz.  Katılım için yorum yazın veya iletişim bölümünden bizlerden bilgi isteyiniz.

Scriptin ne demek olduğunu anladığımıza göre hangi scripti kuracağımızı kararlaştırmamız gerekmektedir. Eğer joomla platformu kuracaksak ona uygun tema satın almalıyız eğer wordpress üzerine bir web sayfası kuracaksak wordpress üzerine bir tema satın almalıyız.

Ben tercihen kendi yazılımımız olan kredifikir.com yazılımını kendi hayali konu için kullanacağım. Sizler wordpress ile açmak devam etmek istiyorsanız ulaşabileceğiniz bir çok tema satan yerde olsa asıl themforest adlı bir siteden ücretli bir çok hazır temaya ulaşabilirsiniz.

Bu içeriğimizin ardından kısa süre sonra wordpress ve joomla veya kendi blog yazılımız hakkında size detaylı bir içerik üreteceğiz. Haberdar olmak için web sitemizde e-bültene abone olmanızı şiddetle tavsiye ederim.

SEO Nedir Nasıl Yapılır?

SEO internet ortamında ki web sitelerinin arama motorlarına optimize edilmesi demektir. Arama motorlarının sizi bulabilmesi için bir kaç adım atmanız gerekiyor. Hangi yazılımı kullanırsanız kullanın hali hazırda tüm yazılımlarda SEO eklentisi mevcut olacaktır.

SEO 2 kısıma ayrılır. Birincisi iç seo ikincisi dış seo dur. İç seo ise web sitenizin içeriği ile alakalı olacaktır. Örnek vermek gerekirse ne kadar çok yorum var ise ne kadar güncel ise ne kadar özgün ise google gibi arama motorlarının gözünde sizin yeriniz bir başka olacaktır.  İçerik için seo ise başlı başına bir tekniktir. İçerik için SEO yapmak SEO uyumlu içerik üretmekten geçer googleda buna benzer bir çok içerik vardır. Kısa bir araştırmanızın ardından sizde SEO uygun içerikler üretebilirsiniz.

Dış seo dediğimiz olay ise web sitenizle alakalı fakat web sitenizin tam içerisinde olan bir olay değildir. Örnek vermek gerekirse google gibi büyük arama motorları sizin web sitenizi birilerinin önermesini bekler. Atıyorum sizinsiteniz.com’u başka bir web sitesi oda xxxx.com önermesi gerekir bunun adı tanıtım yazısıdır.

Fazla aşırıya gitmeden kullanmak çok başarılı bir tekniktir. Birde işin içine backlink gelmektedir. Yapacağınız backlinkler ile sitenizi kısa ama öz bir şekilde başka sitelerde tanıtmış olursunuz. Google bunlarıda çok sever.

Google amcamızın gözüne gimenin bir diğer yoluda, google Search Consol’a üye olmanız dan geçer. Search consola üye olarak web sitenizi google daha erkenden tanıtabilirsiniz.

Artık sitenize bir çok hit gelmeye başlayacaktır. Fakat hemen kazanmayı düşünmemeniz gerekmemektedir. Çünkü alt yapının oluşması içeriğinizin çoğalması ve ardından adsenseye başvurmanız gibi bir çok algoritma sizi bekleyecek. Tüm bunların ardından kısa bir süre sonra aylık 100 tl kazanmaya başlayabilirsiniz. Ve bu her ay katlanarak daha çok kazandırmaya devam edecektir. Önemli olan ise kazanmak değil kazancı sağlamak için özgün ve kaliteli içerikler üretmekten gelir.

Şimdi artık google Adsense ile nasıl para kazanırsınız onu okumaya geldi. Dilerseniz buraya tıklayarak google adsense ile ek gelir makalemizi okuyabilir ve bu içeriğin ikincisi olarak bakabilirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!