İpotek Karşılığı Kredi Nasıl Alınır

İpotek Karşılığı Kredi Nasıl Alınır

İpotek Karşılığı Kredi Alma

Bankalar, kredi kullanımlarında zaman zaman teminat talebinde bulunurlar. Bankaya verilecek teminatın kredi için kullanılabilir olması esastır. En çok kullanılan teminat türü şüphesiz ki konut ya da işyeri ipoteğidir. İpotek karşılığı kredi almak isteyenler, bankaya başvuruda bulunurken teminata verecekleri tapuyu başvuru belgesi olarak kullanırlar. Peki, ipotek karşılığı kredi nasıl alınır? İpotek karşılığı kredi şartları nelerdir? Kimler ipotekle kredi alabilir? Bu soruları tüm ayrıntılarıyla birlikte cevaplayarak ipotek karşılığı kredi alacaklara rehber niteliğinde bir yazı sunacağız.

İpotek Karşılığı Kredi Nedir?

İpotek karşılığı kredi nedir sorusunun yanıtını şu şekilde vermemiz mümkün; ipotek karşılığı kredi, bankanın birinci dereceden alacaklı konumunda olacağı şekilde bir tapunun ipoteğe alınmasıyla kullanılan kredi türüdür. Bu kredileri ihtiyaç kredisi, taşıt ya da konut kredisi şeklinde almak mümkündür. Kredinin şartları, tercih edilen kredi türüne göre değişkenlik gösterebilir.

İpotek Karşılığı Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İpotek karşılığı kredi başvurusu yapmak için banka şubesine gidilmesi gerekmektedir. Bankalar, standart kredi oranlarından bağımsız şekilde teminatlı kredi oranı belirleyebilirler. Bu oranların kabulüyle birlikte ön başvuru alınır. Kısa bir değerlendirme sonrasında müşteriye kredi başvuru sonucu ve şartları iletilir. Şartların ve oranların kabulüyle birlikte işlemlere başlanabilir. Kredi başvurusunu etkileyen kredi notu, resmi gelir, sicil sorgusu gibi şartlar, ipotek karşılığı alınacak kredilerde de geçerlidir. Bankaya ipotek verilecek olması, bu şartların gerekliliğini ortadan kaldırmaz.

İpotek Karşılığı Kredi Şartları Nelerdir?

Bankaya verilecek ipoteğin kat mülkiyeti ya da kat irtifakı ile belgelenmesi gerekmektedir. İlk olarak ipotek altına alınacak taşınmaza ait tapu ile birlikte bankaya gidilerek başvuruda bulunulur. Başvurunun yapılabilmesi için tapuda yer alan malikin onayı gerekmektedir. Bu kişi evliyse eşinden de eş muvafakatnamesi alınmalıdır. Okuma yazma bilmeyenlerin noter tasdikli onay vermesi gerekir. İpotek karşılığı kredi şartları şunlardır;

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Resmi gelire sahip olmak,
  • Tapu üzerinde başka bir ipoteğin bulunmaması,
  • Tapu üzerinde özel bir şerh olmaması,
  • Tapunun ait olduğu taşınmazın kredi şartlarına uygun olması,
  • Kredi notu, haciz ve benzeri sicil özelliklerinin uygun olması,
  • Kredi ödemesinin resmi gelirin %50’sini geçmemesi.

Bu şartları sağlayanlar ipotek karşılığında kredi başvurusunda bulunabilirler.

Başkasına Ait Tapu İle Kredi Çekmek

Başkasına ait tapu ile kredi çekmek isteyenlerin ilk olarak tapu malikinden onay alması gerekir. Ayrıca krediyi kullanacak kişi ile tapu sahibinin farklı kişiler olması durumunda bankanın değerlendirmesi farklı olabilir. 3. şahsa ait bir ipoteğin alınması, banka tarafından uygun görülebileceği gibi reddedilebilir de. Bankanın onay vermesi durumunda kredi işlemleri resmi olarak başlatılır. İpotek talep evraklarını anlaşmalı olduğu avukata ileten banka, avukat ve müşterisini tapu dairesine belirlenen saatte yönlendirir. Tapu dairesinde ilgili işlemler yapılarak 1.dereceden banka ipoteği alınır. İpotek veren eş muvafakatnamesi, tapu sahibinin evli olması durumunda alınması zorunlu bir belgedir. İpotek işlemi tamamlandıktan sonra ipotek evraklarının aslı bankaya teslim edilmelidir. İpoteği alan banka, evrakları sisteme girdikten sonra müşterisinin talebini karşılar ve krediyi kullandırır.

İpotek Karşılığı Kredi Masrafları Nelerdir?

İpotek karşılığı kredi masrafları, standart kredi masraflarını aşabilecek düzeydedir. İpoteğe alınacak konut ya da işyerine ait taşınmazın ekspertiz firması tarafından incelenmesi sonucunda ortaya çıkan ekspertiz masrafı, kredi müşterisi tarafından karşılanacaktır. Ayrıca ipotek masraflarıyla beraber teminata alınan ipoteğin DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) ve yangın sigortası gibi harcamaları da müşteri tarafından karşılanır. Müşteriye yapılacak hayat sigortası, standart kredi dosya masrafı gibi masraflarla birlikte ortaya büyük bir tutar çıkabilir. Bu masraf, kredi kullanılmadan önce müşteriye bildirilir ve masraf tutarının hesapta hazır bulundurulması istenir.

İpotek Karşılığı Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Yukarıda belirttiğimiz üzere gerçekleşecek ipotek işlemleri, ipotek karşılığı konut kredilerinde de geçerlidir. Banka, konut kredisi başvurusunda bulunan müşterisinden ek bir ipotek isteyebilir. Normal şartlarda ekspertiz değerinin %80’ine kadar kullanılabilen konut kredileri, ikinci bir ipoteğin devreye girmesiyle %100’e kadar kullanılabilir. Ekspertizin %100’ü kadar konut kredisi kullanmak isteyenler de bu yola başvurabilirler.

İpotek karşılığı konut kredisi masrafları, her iki ipotek için ayrı ayrı alınır. Dolayısıyla ipotek karşılığı konut kredisi kullanımında ortaya yüksek masraf tutarlarının çıkması muhtemeldir.

İpotek Karşılığı Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar, taşıt kredisi kullanırken ipotek talebinde bulunabilirler. Bu durumda müşteri tarafından kendisine ya da onay verecek bir başkasına ait tapu belirlenmelidir. Tapunun banka ipoteğine alınmasıyla taşıt kredisi kullanılabilecektir. Taşıt kredisi kullanacak banka müşterisinin ayrıca kasko sigortası yaptırması gerekmektedir.

İpotek Karşılığı İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İpotek karşılığı en çok kullanılan kredi türü şüphesiz ki ihtiyaç kredisidir. Tüketiciler, daha çok ihtiyaç kredisi almak için bu yola başvurmaktadırlar. Bankanın standart kredi talebini reddetmesi durumunda böyle bir teklifte bulunan kişiler, bankanın onay vermesi durumunda kendilerine ya da bir başkasına ait tapunun ipoteğe alınması yoluyla kredi başvurularını tekrar yapmaları mümkündür. Tapunun bir konuta ait olması durumunda konutun kirada olup olmaması sonucu değiştirmeyecektir. İçerisinde kiracının bulunduğu bir konut, sahibi tarafından banka ipotek işlemlerinde kullanılabilir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!