İptal Edilen Kredi Kartı Açılır Mı?

İptal edilen kredi kartı demek artık kullanılamayan yani işlem yapılamayan kart demektir. Kredi kartlarının iptal edilme nedenleri ise;

  • Kredi kartını kart sahibi iptal ettirebilir.
  • Banka tarafından borç gecikmeleri nedeni ile kapatılabilir.
  • Yasal takibe düşmesi nedeni ile kapatılabilir.

Kart Sahibinin Kredi Kartını Kapatması;

Kredi kartını kendi isteği ile kapatan kart kullanıcısı, bir süre sonra tekrar kredi kartını kullanmak isteyerek bankalarına müracaat edebilir. Böylece kart sahibinin finansal geçmişine ve kredi kartının kapatılmasının nedenine bakılarak tekrar kredi kartı verilmektedir. Ancak bu kredi kartı evvelce kullandığı kart numarası ile aynı olmamaktadır. Çünkü banka iptal edilmesi istenilen kartı iptal ederek tekrar kullanıma kapatmaktadır. Ancak bu durum kartını iptal ettiren kişinin bir daha kredi kartı çıkartamayacak anlamına gelmemektedir.

Borç Gecikmesi Nedeni İle Banka Tarafından Kapatılan Kredi Kartları;

Kredi kartlarının harcamalar sonrasındaki aylık ödeme miktarının aksatılması, hatta minimum ödemenin yapılmaması durumunda banka tarafından kart sahibine gerek mail atarak gerekse SMS göndererek ya da telefon ile arayarak borçları hatırlatılmaktadır. Unutulması ya da olağanüstü bir durum nedeni ile elde olmayan nedenlerle bir defaya mahsus olarak aksama oldu ise sorun yaşanmamaktadır. Ancak bu durum sürekli olursa ve sıklıkla gecikmeli olarak ya da hiç ödemeyerek devam etmesi durumunda banka, kredi kartı kullanıcısı olan müşterisinin kredi kartını 2 ay süre tanıdıktan sonra kullanıma kapatmaktadır. Kart sahibi biriken borcunu toptan ödeyerek tekrar kredi kartı talebinde bulunursa, 3 ay geçmeden tekrar kredi kartı kullanıma açılmaktadır.

Kredi kartınızın asgari tutarını dahi ödeyemeyeceğiniz durumla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle durumlarda banka yetkilileri ile görüşerek bankanızdan yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Yapılandırma ise bir şekilde kredi çekmek gibi düşünülebilir. Böylece yapılandırma için bankadan alınacak olan miktarla kredi kartının tüm borçları kapatılarak sadece çekilen paranın taksitle bankaya geri ödenmesi işlemi ile yani yapılandırma ile sorun çözülmüş olmaktadır.

Bir diğer konu ise şayet hem yapılandırma taksitlerini ödemek hem de kredi kartı kullanmaya ve kredi kartının ödemelerini aksatmadan yürütebilecek olan kişiler arzu ederlerse bankadan kapatılmış olan kredi kartlarının tekrar kullanıma açılmasını talep edebilirler.

Yasal Takip Nedeni İle Kredi Kartı Kapatma;

Kredi kartının geri ödemelerinin aksatılması ve özellikle de 3 ay boyunca geri ödeme yapılmaması durumunda, banka tarafında ihbarname gönderilmektedir. 3 ay doluncaya kadar zaten gerek telefonla arama yaparak gerek mail atarak gerekse SMS ile borç hatırlatması yapılarak uyarılan müşterinin 3 ay sonunda dosyası avukata verilerek yasal süreç başlatılmaktadır. Böylece hem 5 yıl süre ile tekrar kredi kartı alması mümkün olmayan müşterinin kredi kartı da iptal edilmektedir. 5 yıl süre ile sadece kendi bankası değil diğer bankalardan da kredi kartı alması olanaksızdır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!