İşsizlik Maaşı Ne Kadar, Kimler Alabilir?

İşsizlik Maaşı Ne Kadar, Kimler Alabilir?

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

Ülkemizde isçi haklarında yapılan iyileştirmeler ve düzenlemelerle isçinin ve işverenin Hakları kanunen koruma altına alinmiş ve konuyu takip eden devlet temelli kurumlar kurulmuştur. Özellikle isçinin çalıştığı süreçte sahip olduğu haklar korunduğu gibi olası bir isten ayrılma durumda ve isten ayrıldıktan sonra da hakları korunmaktadır. İsten ayrılmanın ardından verilen haklardan biri de IŞKUR tarafından ödenen işsizlik maaşıdır. İçerikte işsizlik maaşının nasıl alınabileceği tutarın hesaplanması ve işsizlik maaşını almak için gerekli olan koşulların ne olduğuna değinilecektir.

İşsizlik maaşı ne kadar olarak hesaplanıyor?

Ödeneğin hesaplanması ve alacağınız tutarı ayrıldığınız is yerindeki çalışma sureniz ve geriye donuk ödenmiş olan sigortanız etkili olacaktır. Ödemem gün sayıları ise aşağıdaki gibidir.

Geriye donuk

  • 600 is günü calipmiş bir isçiye 180 günlük (6 aylık)
  • 900 is günü calipmiş bir isçiye 240 günlük (8 aylık)
  • 1080 is günü calipmiş bir isçiye 300 günlük (10 aylık) ödeme yapılmaktadır.

Yapılacak ödeneğin miktarını belirleyecek olan ölçüt ise aldığınız brüt maaş alacaktır. İşsizlik ödeneği miktarı aylık brüt asgari ücret tutarının %80inin geçemez. Dolayısıyla ödemeler bu tutar üzerinden hesaplanmakta ve yapılmaktadır.

İşsizlik ödeneğini kimler alabilir?

Öncelikli olarak işsizlik maaşını almaya hak kazanabilmeniz için çeliştiğiniz is yerinde sigortalı olarak çalışmanız, kendi talebiniz ve hatanız sebebiyle isten ayrılmamış olmanız, geriye donuk 4 aylık (120 günlük ) sure içerisinde ayni is yerinde çalışmak ve yine geriye donuk 600 is günlük sure içerisinde sigortalı olarak calipmiş olmak gibi ölçütleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

Bu ölçütlere sahip olduktan sonra isten ayrıldığınız günden sonraki takip eden 1 aylık (30 günlük) sure içerisinde bulunduğunuz ildeki ISKUR şubesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Uzmanlarca gerekli incelemeler yapıldıktan sonra prosedür ve sure doğrultusunda işsizlik ödeneğini almaya hak kazanacaksınız. Ödemeler PTT şubelerinden her ayin 5inde sahsa gerçekleştirilmekte herhangi bir hasep numarasına yönlendirmesi sağlanamamaktadır. Ödeme gününden önce PTT şubesine giderseniz ödemeyi alamazsınız ama gününden sonra giderseniz bu tarz bir problem yaşanmaz. Yani ayın 5’inden sonra Ptt şubesine gittiğiniz takdirde paranızı alabilirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!