İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır?

Daha önceleri Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ Kur adı altında sosyal güvence ile çalışan bireyler bu üç farklı kurumun farklı hesaplamaları ve farklı kesenekleri ile çalışanların sosyal güvenliklerini sağlarken, bugün Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında tüm birimlerin birleştirilerek tek bir kurum altında toplanarak çalışmalarını devam ettirmektedir. Bir de isteğe bağlı sigorta diye bir kavram vardır ve bunun için de bazı şartlar aranmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta İçin Aranan Şartlar;

 • Zorunlu sigortalı olmak için aranan şartları taşımayan,
 • Bu şartları sonradan yitirdiği için zorunlu sigortalılık kapsamına giremeyen,
 • Ay içerisinde 30 günden az çalışan,
 • Tam gün çalışmayan,
 • Daha önce sosyal güvenlik kanunlarına tabi çalışması olmayan kişilerin malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri ile genel sağlık sigortası primlerini kendileri ödemek suretiyle emeklilik için öngörülen prim ödeme gün sayılarını tamamlamalarına imkan veren sigortalılık türüne isteğe bağlı sigortalı denir.

İsteğe bağlı sigorta, kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmayan sigortadır.

Ekim 2008 sonrası ilk defa isteğe bağlı sigortalı olanlar;

 • 5510 sayılı kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayanlar,
 • Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan kişiler ya da tam gün çalışmayanlar,
 • 18 yaşını dolduranlar,
 • Kendi sigortalılıkları nedeniyle Türkiye’de sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük veya yaşlılık aylığı alamayanlar herhangi bir işleme gerek kalmaksızın isteğe bağlı sigortalılıklarını devam ettirebileceklerdir.

Nereye ve Nasıl Başvuru Yapılır?

İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin, Sosyal sigorta işlemleri yönetmeliği ekinde yer alan ‘’İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’’ ile birlikte ikametgahlarının bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru yapabilirler. İkinci kez ya da tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin talep dilekçesi yeterli olmaktadır. İsteğe bağlı sigortalılık müracaatın kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlamaktadır.

İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında sigortalı tarafından belirtilen prime esas aylık kazancın %32’sidir. Bunun %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi %12’si genel sağlık sigortası primidir.

İsteğe bağlı sigortalılığın devamında belli bir süre prim ödememe durumunda sigortalılığın sona ermesi uygulaması kaldırılarak, ait olduğu ayın primi en geç 12 ay içinde ödemeyen sigortalının, o aya ait primini ödeme imkanı olmayacaktır. 12 ay geçmedikçe diğer aylara ait primlerin gecikme zammı ile ödenmesi imkanı, talep veya ölüm dışında isteğe bağlı sigortalılık sonuçlandırılmayacaktır.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Nasıl Sona Erer?

 • İsteğe bağlı sigortalılığını sona erdirmek talebinde bulunanların, primi ödenmiş son günü takip eden günden itibaren sona erer.
 • Aylık talebinde bulunanların, aylığa hak kazanmış olmak şartıyla talep tarihinden itibaren sona erer.
 • Ölen sigortalının ölüm tarihinden itibaren sona erer.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!