Kara Listedekilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Bankalardan kredi alan, kredi kartı kullanan ya da çek, senet gibi finansal hareketliliğin olduğu kişiler, çoğu zaman geri ödemelerinde zorlandıklarından ödemelerini aksatmaktadırlar. Hatta kimi zaman hiç ödeyememe durumu bile söz konusu olmaktadır. Böyle durumlar düşük kredi notu, sicil bozukluğu, kara liste gibi adlandırılmakta ve bankaların bu kişilere güveni kalmamaktadır.

Borçluların borçlarını ödeyebilmesi için yine paraya ihtiyacı olduğundan bazı bankalar bu durumdaki kişilere kredi vererek yardımcı olmaktadır. Daha önce kara listedeki kişilere kredi verilmesi yasaktı ancak daha sonra yapılan son yasa değişikliği ile birlikte bazı esneklikler getirilerek ve bazı kriterler başlığı altında kredi veren bankalar bulunmaktadır.

Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Vakıf Bank, Ziraat bankası ve diğer bankalar son yasadan sonra bazı kriterler arayarak bu durumdaki kişilere kredi vermektedir.

Kara Listede Olup Kredi Talebinde Bulunanlarda Aranan Kriterler Nelerdir?

Son çıkarılan yasaya göre bazı bankalar bu durumdaki kişilere belli miktarlarda kredi verseler de banka olarak kendilerini güvenceye alarak bu işlemi yapmaktadırlar.

Kara listede olup kredi çekmeye ihtiyacınız varsa aşağıdaki belgelerden bazılarını ya da hepsini tamamlayarak bankalara müracaat etmelisiniz.

  • Maaş bordrosu (gelir belgesi),
  • Ek gelir belgesi (kiracısı varda aldığı kira miktarı belgesi, kira kontratı),
  • Kefil (kredi notu yüksek, gelir seviyesi yüksek hatta bankada yüklü hesabı olan kişi),
  • İpotek (ev, arsa, dükkân, araba) gibi belgelerden bir ya da birkaçını tamamlayarak 100.000 TL. kadar kredi çekmeniz mümkün olmaktadır.

Hatta ipotek ettirme söz konusu ise ipotek edilen menkul ya da gayrimenkulün ederine göre 100.000 TL üzerinde de kredi talebi bile kabul görmektedir. Bu durum bankadan bankaya değişen bir durumdur. Bazı bankalar ipotek etme konusuna kapı aralarken bazı bankalar uğraşmamak için ipotek konusuna sıcak bakmamaktadır.

Kredi Borcu Olan Birisi Bir Başkasına Kefil Olabilir Mi?

Evet olabilir. Eğer kredi çekecek olan kişinin maaş bordrosu yoksa, ek geliri bulunmuyorsa, ipotek ettirecek bir malı da yoksa o zaman bu şartları barındıran bir kişi kefil olarak kabul edilerek o kişiye kredi çıkarılabilir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!