Kara Listeye Bakmadan Kredi Veren Bankalar

Kara liste, borçlarını geri ödemede disiplinsiz davranan, ödemelerini aksatan kişilerin risk merkezlerinde oluşturulan tabanda toplanan kayıtlarına verilen isimdir. Farklı bankalardan dahi olsa tüm hareketlilik bu risk merkezlerince takip edilebilmektedir.

  • Farklı nedenlerle bankalardan kredi çekerek geri ödemelerini aksatan ya da hiç ödeme yapmayan kişilerin,
  • Kredi kartı kullandıkları halde aylık geri ödemeleri yapmayan hatta minimum ödemelerini dahi aksatan kişilerin,

Kısaca, kredi notu düşen kişilerin bankalardan kredi çekmeleri oldukça zor bir durumdur.

Daha önceleri sadece Merkez Bankasında toplanan ve kara listeye giren bilgiler, şimdi risk merkezlerinde toplanmaktadır. Yani hangi bankadan olursa olsun kredi notunuz düştüğünde aynı risk merkezine bu olumsuz durum yansımaktadır.

Kredi notu düşen ve uyarılara rağmen ödeme yapmayan kişiler idari takibe alınmakta daha sonrasında ise yasal takibat ile kara listeye girmektedir. Bu durumda ise bankaya göre değişen yeniden borçlar yapılandırılarak ya da toptan ödeme yapması istenerek vb. gibi çözümler üretilse de sonuç olarak hem banka hem de borçlular zor dönemden geçmektedir.

Kara Listeye Giren Kişileri Diğer Bankalar Nasıl Takip Edebilir?

Kredi Kayıt Bürosunda (KKB) tutulan kayıtlar, kredi, kredi mevduatı, kredi kartı, haciz, icra gibi tüm hareketliliğin takip edilebildiği ve tüm bankaların bu konulardaki bilgilerine rahatlıkla ulaşabildikleri bir erişim alanıdır. Dolayısı ile her banka bu konu ile alakalı bilgilerini bu alana yansıtmaktadır. Daha önceleri A Bankasından kredi çekip ödemeyip sonra B Bankasından para çekerek A Bankasının borcunu B ile ya da B Bankasının borcunu C Bankasından çektikleri kredi ile ödeme yaparak kendilerince bir sistem kuran kişiler artık bunu yapamamaktadır. Zaten borcu borç ile ödemek hiçbir zaman doğru değildir ve burada hem kredi çeken kişi hem de bankalar sağlıklı işleyiş yapamamaktadır.

Kara Listeyi Dikkate Almayan Bankalar Hangileridir?

Bazı bankalar izlenen politikalar ile bazı stratejiler geliştirerek riskli görülen tabana yardımcı olmak ve geniş müşteri oluşumunun getirdiği avantajlardan dolayı en az hasarı kabullenerek limitli krediler çıkarabilmektedir.

Çoğu zaman teminat ya da kefil istense de bankalar küçük meblağlar için çoğu zaman bunlara bile gerek görmeden kredi verebilmektedir.

Bu bankaların başında Vakıfbank, İş Bankası, Akbank, Şekerbank, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, HSBC gibi bankalar bulunmaktadır.

Teminat ile Kredi Kullanmak Ne Demektir?

Kara listeye girerek artık bankalardan kredi çekemeyen kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Yani bankaya güven vermek için bankanın olumlu bakacağı kefil ya da kefilleri göstererek kredi talebinde bulunmasıdır. Ya da üzerine kayıtlı mal varlığından ev, dükkan, tarla vb. gibi ipotek ettirerek güvence vermesi (teminat) ile kredi talebinde bulunmasıdır. Böylece banka gösterilen kefil ya da mal varlıklarını garantiye alarak müşterisinin borçlarını ödememesi durumunda gerek kefilinden gerekse mal varlığına karşılık olarak alacağını tahsil edebileceği teminatı olarak görülmektedir.

Sonuç olarak kara listeye giren kişilere bankalar kredi vermek istemeseler de kendilerini kefil ya da ipotek teminatı ile kara listeye bakmaksızın kredi verebilmektedir. Gerçi yine de yüksek meblağlarda kredi vermeye yanaşmasalar da (idari ve adli takibatlar uzun zaman alacağından) limitleri sınırlı kredileri müşterilerine vermektedirler.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!