Karşılıksız Çek Nedir, Nasıl Tahsil Edilir?

Karşılıksız Çek Nedir, Nasıl Tahsil Edilir?

Ticaret sektöründe ödemelerin büyük bir çoğunluğu çek ile yapılmaktadır. Çek te belirtilen tutar sahibi tarafından bankaya müracaat edilerek alınabilmektedir. Çekte ibraz süresi bulunmaktadır. Çekin keşide edildiği yere göre 3 ay ibraz süresi vardır.

Çek Nasıl Tahsil Edilir?

Öncelikle siz hangi banka ve şubesiyle çalışıyorsanız tedarikçiler oradan çeki tahsil edecektir. Çeklerde vade bulunması yasal bir durum olmakla beraber çek kullananlar vade gününü beklemektedir. Bu sayede çek bedelinin de firma ya da sektörün banka hesabında olacağı konusunda garantili bir süreç işlemektedir. Çekin üzerinde yazılı olan tarihte ve tutarın ilgili banka hesabınızda görünmüyorsa çekiniz karşılıksız çek olmaktadır. Çekinizi bankaya ibraz ettirerek belirtilen tutarı tahsil edebilirsiniz.

Çek tahsil etmeden önce ciro ve tutar kontrolünü mutlaka yapmalısınız. Çekin üzerinde hologram bulunmalıdır. Hologramı olmayan çekler geçerli olmamaktadır. Çek vadesinin de uzun olmamasında yarar var. Eğer çek sizin adınıza değilse nüfus cüzdanınız ile beraber bankaya ibraz etmelisiniz. Eğer çeki takas yoluyla talep etmek istiyorsanız bunun için yine bankaya başvurmanız gerekir. Tahsil yapılmasında sorun olmadığına karar verilirse, banka tarafından belirtilen forma imza atabilirsiniz. Karşı tarafın hesabı da müsaitse, vadesi gelen çek takas yöntemiyle tahsil edilir.

 

Yeni düzenlenen çek kanununa göre bankanın alacaklıyı mağdur etmemesi aşamasında, çekin karşılıksız çıkması ihtimalinde bir kısmını ödemesi gerektiği belirtiliyor. En azından zararın bir kısmı banka tarafından tahsil edilebiliyor olacak. Ancak banka tutarın hepsini ödemekle yükümlü değildir.

 

 Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle tanımadığınız ya da emin olmadığınız kişilerden çek almaktan kaçınmalısınız. Boş olan senet ve çeklere imza atmamalısınız. Çekteki tutarın hem rakamla hem de yazıyla olacak şekilde doldurulmasına dikkat ediniz. Ödemelerinizi çek üzerinden yapıyorsanız, çekin şartlara uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle mal alım satımı yapıyorsanız, hesap bilgileri ve diğer bilgilerin eksiksiz olarak yer alması gerektiğini bilmelisiniz. Çekin vadesine ve tutarına bakmalı ve doğru olduğuna emin olmalısınız. Bu unsurlara dikkat edilirse ticarette size oldukça avantaj sağlayacağını da belirtmek isterim.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!