Karta İade İşlemi Hesaba Ne Zaman Yansır?

Karta İade İşlemi Hesaba Ne Zaman Yansır?

Yapılan yanlış ve ya sonrasında vazgeçilen bir ödeme işlemi sonrasında kredi kartı ya da banka kartına paranın nasıl aktarılacağını ve aktarılan meblanin kart hesabınızda ne zaman görüneceğini merak ediyorsanız, detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Karta iade işlemi nedir?

Girişte de ifade ettiğimiz gibi yapılan yanlış ya da sonrasında vazgeçilen bir ödeme işleminin sonrasında gerekli iade talebinin karşı tarafa ve aracı bankaya belirtilere iade surecinin başlatılması ve sonuçlandırılması surecini karta iade sureci olarak ifade edebiliriz. Basit bir örnek ile açıklamak gerekirse Internet üzerinden herhangi bir urun aldığınızı duşunun. Sipariş ve kargo süreçlerinin sonunda urun elinize ulaştı ama gelen urun ile beklentilerinizdeki urun birbirini tutmuyor ve iadesini talep ediyorsunuz. Böyle bir durumda göndericinin urunu geri almaşı koşuluyla paranızı geri ödeme zorunluluğu karsımıza çıkacak ve bu ödemeyi online olarak işlem yaptığınız karta iade etmesi gerekecek. Iste bu tam olarak karta iade işlemidir.

Tutarın hesaba iade edilmesi ne kadar sürer?

Normal Sartlar altında siz iade işlemini göndericiye belirttikten sonraki takip eden 15 is günlük süreç içerisinde iade işleminin gerçekleşmesi yani aktarımın hesabınıza sağlanması gerekir. Ancak bazı durumlarda bu sure kısalabileceği gibi uzayabilir. Surenin uzaması göndericiyle ilgili bir durumdur. Sonuç itibariyle sizin iade işleminize yanıt verip bankaya ödeme talimatında bulunacak kişi göndericidir. Yani işlem sizinle baslar göndericiyle devam eder ve bankaya verilen geri iade talimatıyla sonuçlanır. Bu tur bir işlemle karsı karsıya kaldıysanız zaman kaybetmeden gerekli iade işleminin başlatılması için talepte bulunmanızı tavsiye ederiz. Çünkü karsı taraf konuya hassasiyet gösterip belirtilen 15 günlük süreç içerisinde iadenizin gerçekleştirilmesi için yardımcı da olabilir. İadenizi kabul etmeyip surecin uzamasına da sebep olabilir. Bankalara göre iade işlemi süreçleri değişiklik göstermekle birlikte

Ortalama rakama en az 1 ( bir ) iş günü en fazla 8 (sekiz ) iş günü olarak ifade edilmiştir. Ama yine de yasal sürenin 15 (on beş) iş günü olduğunu belirtmemizde fayda var.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!