Katılım Bankası İle Çalışmak Caiz Mi, Günah Mı?

Katılım bankası ile çalışmanın caiz olup olmadığından önce katılım bankacılığının ne olduğu hakkında bilgilenmek gerekmektedir.

Katılım Bankası Nedir?

Faizsiz işlem yaptığını iddia eden bankalar, katılım bankası olarak adlandırılmaktadır. Ancak bunun ne kadar doğru olduğu tartışma konusudur.

İslam dininde faiz haramdır. Bu nedenle de faizle işleyen bankalara karşı, faizsiz çalışan bankalar olarak işlem yaptıklarını iddia eden bankaların ne derece doğru söyledikleri de maalesef kesinlik kazanmamıştır. Özellikle de din adamları bu ve benzeri sorularla sık sık karşılaşmak zorunda bırakılmakta, cemaatini aydınlatamadığı için de sıkıntı yaşamaktadır. Bu durumda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından resmi incelemeler, tetkik ve kontroller yapılarak konu hakkında endişeleri olan kişiler aydınlatılmalıdır.

Katılım Bankaları İle Çalışmak Caiz Midir?

Katılım Bankaları hakkında çeşitli şaibelerin bulunduğu söylentileri, dindar kesimi tedirgin etmektedir. Katılım bankaları ne kadar faizsiz işlem yapıyorlar ya da ne kadar kazandıkları faizleri dağıtıyorlar, gibi sorulara yanıt bulamamak, çoğunluğun endişelendiği bir konudur.

Mantık olarak düşünüldüğünde kredi kartı kullanan herkes faizle iş yapıyor demektir. Örneğin, taksitli alışverişlerde yani peşin alınırsa 200 TL. 6 ay taksit yapılırsa 120 ya da 130 TL. gibi durumlar faiz işletiliyor anlamı taşımaktadır. Ya da uzun veya kısa vadeli banka hesaplarındaki vade farkı nedeni ile artan para miktarınızın artırılması bir diğer örnek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Başka bir örnek verecek olursak, ev, araba, arsa alımlarında bankadan kredi çekerek almak ne kadar faizsiz bir işlemdir? Bunu da düşünmek gerekmektedir.

İslam dininde alışveriş helaldir ve aldığın mala kar ekleyerek satmak da helaldir. Ancak bunu fırsat bilen kişilerin ya da banka gibi kurumların faiz işleterek borç para vermesi haram olarak nitelendirilmektedir. Aslında her ikisi de ayı şey olsa da faiz işleminin tanımının iyice anlaşılması ile alakalı bir durumdur.

Katılım bankacılığı, mevcut ekonomik sistem içerisinde faize bulaşmadan ya da asgari seviyede bulaşarak insanların ihtiyaçlarını gidermek amacı ile ayarlanmış bir formül olarak görmek en doğru tespittir.

Sonuç olarak, günümüz şartlarında faizsiz yaşam mümkün değilken, faizin haram olması arasındaki kılıfına uydurmak çabaları yaşanmaktadır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!