Konut Kredisi Almanın Avantajları Nelerdir?

Konut Kredisi Almanın Avantajları Nelerdir?

Özellikle günümüzde konut fiyatlarına baktığımız zaman çok uçuk rakamlarla karşılaşabiliriz. Her geçen zaman ev, araba gibi yüklü miktarda maddiyat isteyen ihtiyaçların fiyatları daha da artış göstermektedir. Eğer ev almayı düşünüyorsanız fakat buna yetecek belirli bir bütçeniz yoksa bankadan kredi çekmeyi düşünebilirsiniz.

Bankaların müşterilerine sunduğu birçok kredi çeşidi vardır. Bu kredilerden biri de ev almak isteyen müşteriler için konut kredisidir. Öncelikle konut kredisinin ne olduğuna bir bakalım.

Konut Kredisi Nedir?

Satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla, bankaların müşterilerine verdiği krediye konut kredisi denir. Tanımda da görüldüğü üzere satın alınacak ev ipotek altına alınır. Bankaya kredi ödemesi bitmeden bu ipotek kaldırılmaz. Bankaya olan kredi borcu tamamen bittiğinde ise ev üzerindeki ipotek kaldırılır ve artık tamamen size ait olur.

Eğer konut alınmak isteniyorsa konut kredisi çekmek en mantıklı yoldur. Çünkü mortage yasası ile tüm konut kredileri mortage kapsamına alınmıştır. Bu da demek oluyor ki konut kredisi alındığında çok daha düşük faizlerle geri ödemeler yapılacak, böylelikle kira öder gibi ev sahibi olabileceksiniz. Aşağıda, konut kredisi almanın diğer avantajlarından maddeler halinde bahsedeceğiz.

Konut Kredisi Almanın Avantajları

  • Konut kredisinde ödemeler sabittir. Bu da en büyük avantajlardan biridir. Yani, 1 yıl da geçse 10 yıl da geçse aynı kredi taksiti ödenir. Enflasyon ve ev artışlarıyla beraber faizler asla etkilenmez. Örneğin, kiralara artan enflasyon nedeniyle her sene mutlaka zam yapılır. Fakat konut kredisinde her ay 3000 lira kredi taksiti ödüyorsanız bu 10 yıl sonra da 3000 tl kredi taksiti ödüyor olacaksınız demektir. Bu da kiralık bir eve girmektense ev satın alıp bankaya taksit ödemeyi daha mantıklı kılıyor.
  • Konut kredisinin bir diğer avantajı da uzun vadede ödeme yapılabilmesidir. Ne kadar çok vadeye yararsanız o kadar çok ödeme kolaylığı sağlar. Bazı bankalar 30 yıla kadar ödeme kolaylığı sunmaktadır. Bu yüzden kredi almadan önce tüm bankaların kredi kampanyalarını çok iyi araştırıp, kendi bütçenize uygun krediyi seçmeniz gerekmektedir.
  • Konut kredisi her ne kadar uzun vadeli de olsa düşük faiz fırsatı sunmaktadır. 10-15 yıldan daha fazla ödemelerde bile düşük faiz fırsatından yararlanılabilir. Bu da müşteriye ödeme kolaylığı sağlar.
  • Konut kredisi ile riskli ev alma ihtimali de neredeyse yok denecek kadar azdır. Daha inşaatı bitmemiş, topraktan ev alınsa da inşaatı bitmiş hali hazırda bir ev alınsa da, bankanız devreye girdiği için risk ihtimali neredeyse sıfırlanır. Çünkü banka ekspertizlerini evi kontrol etmek için yollar. Ekspertiz evi kontrol eder. Eğer onay verirse o ev satın alınabilir. Riskli ve sorunlu evlerin satın alınmasına ekspertiz asla izin vermez. Böylelikle hem banka kendini bu konuda garantiye almış olur hem de müşterisine bu konuda garanti sağlar.
  • Konut kredisinin sunduğu en önemli avantajlardan biride yeniden yapılandırma işlemi sunmasıdır. Yeniden yapılandırma ile elinize para geçtikçe banka kredisini ödeyebilir, borcunuzu yeniden yapılandırarak daha düşük fiyatlarla ödemeler yapabilirsiniz.

 

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Konut kredisi başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlardan biri kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Daha önce bankalarla herhangi bir olumsuz durum yaşamamış olmak gerekir.  Çünkü bankalar kredi başvurusunda bulunan kişilerin ilk önce geçmişine bakar. Ödemeler düzenli yapılıyorsa, sadık bir müşteri iseniz kredi alma şansınız artar.

Diğer dikkat edilmesi gereken nokta, bankalar konut kredisi verirken alınacak ev fiyatının tamamını vermez. %20’ si müşteriden peşinat olarak istenir. %80’i banka tarafından ödenir.  Bu durumu göz önünde bulundurarak başvuru yapmakta fayda var.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!