Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi ev alımlarında kullanılan kredi türüdür. Bu kredi türünde sadece ev alımlarında kullanabilirsiniz. Konut kredisi belki de en uzun süreye sahip bir süreci bulunmaktadır. Çünkü alacağınız evin tapusunu, sizin belgelerinizi sunuyorsunuz ve daha sonrasın da bu evrakları verdikten sonra banka sizin evraklarınızı işleme katarak süreci başlatıyor ve daha sonrasında ekspertizi alacağınız eve gönderiyor giden ekspertiz evi inceleyerek rapor tutuyor ve bu raporları bankanıza sunuyor. Bankanız aldığı bu rapor doğrultusun da size kullandırtabileceği kredi miktarını belirliyor. Bankalar konut kredilerin de en fazla alacağınız evin değerinin %80 değerine kadar olan kısmı karşılıyor geri kalan %20’lik kısmı ise sizin tamamlamanız gerekiyor. Tabi ki bu %20’lik kısımdan farklı olarak tapu masrafı eğer varsa arada emlakçı ücreti gibi ücretleri de sizin karşılamanız gerekmektedir.

Yapılandırma Nedir?

Yapılandırma bankalardan almış olduğunuz kredileri geri ödeyemez duruma gelmeniz veya taksitleri aksatmanız durumunda gecikmeye düşmeniz neticesinde yapmak zorunda kaldığınız bir yapılanmadır. Ya da bir başka sebeple de yapılabiliniyor bu yapılandırma, kredinin yarısını ödedikten sonra taksit miktarlarını düşürmek amacıyla yapılandırma da yapan kişiler bulunmaktadır. Ancak bu yapılandırmalar genelde kredi ödemeleri geciken veya taksit miktarı ağır gelen kişilerce tercih ediliyor yada tercih etmek zorunda kalıyor da diyebiliriz. Bu yapılandırma işlemleri için öncelikle krediyi çekmiş olduğunuz faiz oranı ile yapılandırmanın faiz oranı aynı olmayabilir. Bunu da göz önünde bulundurarak yapılandırma işlemlerinde bulunmanızı öneririm.  Yapılandırma işlemi için çalıştığınız banka şubesine giderek burada sizinle ilgilenen müşteri temsilcisine yapılandırmak istediğinizi belirtiyorsunuz ve daha sonrasında bu yapılandırmanın şartlarını anlatıyorlar kabul etmeniz durumun da gerekli prosedürler için evrakları hazırlayarak yapılandırmayı gerçekleştiriliyor. Bu yapılandırma da kredi borcunuzdan da fazla yapılandırma yapabilirsiniz. Bu yapılandırılmalar da masraf ve kapama cezaları da bulunma riski vardır. Yada yapılandırma yapacağınız kredi faiz notu krediyi çektiğiniz gün ki faiz oranından daha yüksek olabilir. Bu da size ek bir faiz ödemeniz demektir. Bunların güncel verilerle karşılaştırma işlemini yaptıktan sonra yapılandırmak için bankalara başvurmanızı öneririm.

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi yapılandırma ödemiş olduğunuz taksit miktarlarını düşürmenize veya güncel düşük faiz oranlarından faydalanmak amacıyla yapılandırma yapılmaktadır. Siz de eğer taksit miktarlarını düşürmek için yapacaksanız eğer bankanızdan bu yapılandırmayı yapabilirsiniz ancak güncel faiz oranlarına bakarak bu işlemi yapmanız önemlidir. Güncel düşük faizlerden faydalanmak amacıyla yaptığınız zaman da bu kredi yapılandırması bankanız diğer bankalara oranla daha fazla faiz oranı isteyebilir. Bu durumda transfer etme hakkınız da bulunmaktadır, farklı bir bankaya. Ancak başka bir bankaya taşımanız durumun da hesap kapatma ceza ücreti, dosya masrafı ve ipotek masraflarını tekrar ödeyeceksinizdir. Ancak bu masraflara rağmen yeni banka sizin için daha avantajlı ve karlı olabilir. Bu sebeple yapılandırma yapmak istediğiniz zamanın verilerini iyi analiz ederek hesabınızı yapıp bu işlemi gerçekleştirmenizi öneririm aksi durum da zarar edebilirsiniz. Bu şartları araştırdıktan sonra yapılandırmaya karar verdiyseniz eğer o zaman bankaya giderek yanınızda gelir belgeniz ve kimliğiniz ile müşteri temsilcinize yapılandırma yapmak istediğinizi beyan ederek yapılandırma işleminiz gerçekleştirilir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!