Köprü Otoyol Zammı

Bu yıl içinde özellikle ilk 6 ay içinde %32 zam yapılmıştır. Mayıs 2018’de Ulaştırma Bakanlığının, denizcilik ve haberleşme alanlarında yaptığı açıklamada, 2019 yılı için döviz kuru baz alınarak belirleneceğini açıklanmıştır. Köprü ve otoyol geçişlerine gelecek zamların, dolar 5 TL olursa %32 zamlanacağı, kur 6 TL’yi bulursa %58 zamlanacağını hesaplanmıştır. Yap-işlet-devret modeliyle yapılanların geçiş ücretlerinin yılda bir kere döviz kuru baz alınarak tespit edildiğini ve yıl boyunca uygulandığını dile getiren bakan, gelecek yıl da köprü ve otoyol geçiş ücretlerinin bu şekilde belirleneceğini, bu konuda herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini belirtmiştir. Bakanın yaptığı açıklama ile daha şimdiden önümüzdeki yılın köprü ve otoyol zamlarının en az %50 artacağını hesaplamak o kadar da zor değildir.

Köprü ve otoyol projelerinin uluslararası çapta büyük projeler olduğunu anlata bakan, kuralların ve ücretlerinde buna göre belirlendiğini açıklamıştır. Otoyol geçişlerindeki ihlallere ilişkin para cezalarının yüzde 60 azaltıldığını açıklayan Bakan, devletin sorumluluğunda olan köprü ve otoyollarda bugüne kadar yaklaşık 7,5 milyon ihlalin söz konusu olduğunu belirterek, “Karayollarının işlettiği otoyol ve köprülerdeki cezai rakamlar 950 milyon lira civarında” idi diye düşüncelerini beyan etmiştir.

Yıl sonunda dolar kurunun nasıl bir seyir izleyeceği konusunda pek çok farklı görüş vardır. Bazı iyimser tahminlere göre TL karşısında dolar yıl sonunda halen 6-7,5 TL civarında olabilir. Gidişatın iyi olmadığını belirten azımsanmayacak sayıdaki uzmana göre ise dolar kuru yıl sonunda 5 TL’nin çok daha üzerinde olacaktır. Hatta doların 10 TL’yi görebileceğini öngörenler de bulunmaktadır. Ancak bu rakamlar oldukça abartı bulunarak Merkez Bankasının buna müsaade etmeyeceği görüşü tezleri çürütmektedir. Dolayısıyla köprü ve otoyol geçiş ücretleri de buna göre belirlenecek. Dolar kurunun 2018 yıl sonu 6,5- 7 TL olacağı tahminleri önümüzdeki en iyimser tahmin olarak düşünülmektedir. Biz hesaplamaları bu iyimser tahmine göre yaptığımızda geçiş ücretleri dövize endeksli köprü ve otoyollardaki zam oranı yüzde 32’yi bulduğunu görebiliriz. Fakat dolar kurunun 8 TL’yi aşması durumunda vatandaşlar çok daha büyük bir zam oranıyla karşı karşıya kalacağı da bir gerçektir. Bu hesaplamaya göre 2019 yılında köprü ve otoyol geçiş ücretleri yüzde 58,40 oranında zamlanacak demektir.

1 Ocak 2017’den itibaren otoyol geçiş ücreti % 15, Boğaz köprüleri ücreti % 48 oranında artırılmıştı. Osmangazi Köprüsü’nde ise geçiş ücretlerinde %26 oranında indirime gidilmişti. 2 Ocak 2017’de 3,54 seviyesinde olan dolar bugün ise 6,08 seviyesinden işlem görmektedir. Bu seviyelerde kalınması durumunda ise zam oranı yaklaşık %100 olacak gibi görünmektedir.

Ulaştırma bakanı, ‘’mevcut otoyol ve köprülerimizdeki ücret düzenlemelerinde enflasyonu da dikkate alarak bir düzenleme yapacağız fakat henüz netleştirmedik. Bu ayın da enflasyonunu dikkate alarak inşallah yılbaşı itibari ile onu da tespit etmiş olacağız” demiş olsa da durum pek de olumlu gelişmemektedir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!