Kredi alırken nelere dikkat edilmelidir?

Kredi alırken nelere dikkat edilmelidir?

Günümüzde bankaların yaptığı kampanyalar ve kredi olanakları sayesinde birçok insan kredi kullanmaktadır. Fakat kredi alırken dikkat edilmesi gereken bilgilere sahip olmak gerekiyor. Bu bilgiler dikkate alınmadan bilinçsizce kredi alınırsa ilerde ödeme noktasında sorun yaşamanız doğrultusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle nelere dikkat etmeliyiz derseniz maddeler halinde  inceleyelim .

-Başvuru yapacağınız sitenin güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.

-Aylık ödeyebileceğiniz tutara ve döneme süresinin dikkat edin. Bütçeniz uygun seçim yapınız.

-Faiz ve masraf oranlarına dikkat edilmeli.

-Dosya masraflarından özellikle kaçınılmalıdır.

-Az miktarda kredi kullanırsanız daha fazla ödeme gücünüz olacaktır ve buda faiz oranlarında bunlara göre uygun düşebilecektir.

-Bir bankadan sonuç almadan başka bankalara kredi başvurunda bulunmayın. Çünkü bir çok bankaya aynı zamanlarda başvuru yaparsanız kredi sorunuzun düşmesine sebep olursunuz. Buda sizin için olumsuz bir netice olur nedeni kredi tutarının gelirinizle endeksli olma durumudur.

-Kredi almak istediğiniz zaman dikkat etmeniz gereken en önemli etkenlerden biride bankaları araştırarak size uygun gelecek en iyi bankayı seçmeniz olacaktır. Bu sizin için büyük avantaj sağlayacaktır.

-Bankaların faiz oranlarını ve sigorta, komisyon gibi ücretlerini karşılaştırın çünkü aynı banka olmasına rağmen farklı şubeleri daha düşük oranlar verebilir.

-Her banka kredi sözleşmesi yapıyor. Bu sözleşmeyi kredi kullanmadan önce sizlere imzalatıyorlar. Bu sözleşmede kredi hakkında tüm şartlar,masraflar yer almaktadır. Size banka bu sözleşmeyi okuyabilmeniz acısından bir günlük süre tanımlıyor.

-Kredi geri ödemesinde yapılacak aksaklıklar kredi notunuzu etkileyeceği için daha sonra kredi almak istediğinizde zorlanabilirsiniz.

-Kredi borcunuz varsa başka bankalardan kredi almak yerine kendi borçlu olduğunuz bankadan yapılandırma isteyebilirsiniz. Faklı bir banka yapılandırma dahil olsa kredi vermeyebiliyorlar.

-Kredi alırken bankalar krediye bağlı hayat sigortası talep edebiliyor. Tercih hakkınızı kullanarak yaptırmak istemeyebilirsiniz. Herhangi bir mecburiyetiniz bulunmamaktadır.

Kredi alırken dikkat edilmesi gereken maddelere uyulmazsa ne gibi durumlarla karşılanılır?

Kredi başvurusunda bulundunuz ve onaylandı. İhtiyacınız üzerinde bir tutar talebiniz oldu ve aylık gelirinizde bunu ödese bile sizin günlük yaşantınızda gelirinizin bir kısmına ihtiyaç duyacağınızdan sorunlar oluşacaktır ödemenizi tamamen sağlayamayacaksınız. Bunun yanında faiz oranları sizi zorlayacaktır. Ödemenizde gecikmeler yaşanabilir. Gecikmeler yaşandığı taktirde kredi notunuz düşecektir. Kredi notunuz düştüğü taktirde tekrardan kredi başvurusunda bulunursanız olumsuz sonuç alabilirsiniz. Yapılandırma için kredi isteseniz dahi başka bankalar vermeyebilir. Bu nedenle sıkıntı yaşamak istemiyorum derseniz bilinçli bir şekilde kredi almaya karar verdiğiniz taktirde gerekli bilgileri edinerek başvuru yapmanızda sizin için daha verimli olacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!