Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Kişiler ihtiyaçlarını gidermek için bütçelerinin yetmediği yerde kredi çekmeye ihtiyaç duyarlar. Fakat bazı nedenlerden dolayı, krediye başvuru yaptıktan sonra yapılan başvuru işlemini iptal etmek istenilebilir. Kredi başvurusunun iptali için, başvuru yönteminize göre değişkenlik gösterir. Yani SMS ile, telefon ile, internet üzerinden, ATM aracılığı ile ya da bizzat şubelere giderek yapılan müracaatın şekline göre değişmektedir.

SMS, İnternet, ATM’den Yapılan Başvuruların İptali Nasıl Olur?

Farklı yöntemlerle kredi başvurusu yapılma imkânı olsa da, şayet SMS, internet veya ATM aracılığıyla kredi başvurusu yapıldı ise, işlemi iptal etmek daha kolay olacaktır. Bu yöntemlerle kredi başvuru yapıldıysa, doldurulan form doğrultusunda gelir durumu ve kredi notuna bakılarak ön onay alınır ya da uygun görülmezse kredi reddedilir.

Bankaların kendilerine ait farklı kredi verme politikası olsa da genel şartlar kredi notunun 1000 puanın üzerinde olmasıdır. Farz edelim ki kredi başvurusunda ön onay alındı. Bu durum hemen kredinizin çıktığı anlamına gelmez. Banka ön onaydan sonra ikinci aşamada tüketiciden bazı belgeler bekler ve bu belgeleri teslim etmez iseniz krediniz otomatik olarak iptal olur. Fakat bazı bankalar belgesiz olarak kredinizi hesabınıza direk geçirebilir. Bu bankalar sadece online sözleşme onayı ister. Bu durumlarda ise, 10-14 gün arasında bankaya göre değişen süreçte online sözleşmeyi onaylamazsanız, krediniz geçerliliğini kaybeder. Emin olmak için bankanızı arayıp teyit etmeniz ya da bu süre zarfında telefondan kredinizin iptalini istemeniz daha garantili bir yöntem olmaktadır.

Şubeden Yapılan Kredi Başvurusunun İptali Nasıl Olur?

Şubeden başvurduğunuzda, krediniz onaylanmadan önce davranırsanız, kredi iptal dilekçesi doldurarak kredinin iptali için bankaların yetkililerine teslim etmelisiniz. Şayet sözleşme imzalamış olursanız ve dosyalarınız işleme koyulduysa, hesabınıza yatırılan paraya hiç dokunmadan ve ceza ödemeden hatta gerekçe bile göstermeden 14 gün içinde cayma hakkınız bulunmaktadır. Bu 14 günlük süre, sözleşmenin yapıldığı tarihten başlar. Bunların dışında kalan ve sizden tahsil edilen her türlü ücret, anapara ile tahakkuk eden faizi geri ödediğiniz günden itibaren 7 gün içerisinde hesabınıza iade edilir.

14 Gün Cayma Süreci Geçtiğinde Kredi Nasıl Kapatılır?

Şayet kredi iptali için 14 gün içerisinde bir işlem yapmadıysanız, kredinizi iptal edemezsiniz fakat kapatabilirsiniz. Fakat bu durum konut kredisi için geçerli değil, diğer krediler için geçerlidir. Tek yapmanız gereken şey kredinin kapatıldığı tarihe kadar olan faiz ve bankanın kredi için yapmış olduğu tüm masrafları bankaya geri ödemektir. Konut kredilerinde ise, ihtiyaç kredisi gibi kredilerde ödenen masraflarla birlikte, ek olarak erken kapama cezası ödemek durumda kalırsınız. Erken ödeme cezası sadece konut kredilerine uygulanmaktadır.

Bu nedenle kredi talebinde bulunmadan önce iyi düşünmeli, gereksiz masrafların altına girmeden paraya ihtiyacınız varken tekrar kredi iptali için fark para ödemek durumuna düşmemelidir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!