Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Kredi başvurusunu iptal etmek, kredi başvurusunda bulunmak kadar normal bir durumdur. Başvuru yaptıktan sonra kendinizce bir takım sebeplerden ötürü iptal etmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda, kredi başvurusu yapılırken olduğu gibi, iptalini yaparken de bir takım aşamalar ve prosedürler mevcuttur. Kredi başvurunuzu iptal etmenin dört çeşit yolu vardır.

Kredisi Başvurusunu İptal Etmenin Yolları

-SMS ile kredi başvuru iptali

– ATM aracılığı ile kredi başvuru iptali

– İnternet Bankacılığı yoluyla kredi başvuru iptali

-Banka şubesi aracılığıyla yapılan kredi başvuru iptali

 SMS, ATM ve İnternet Bankacılığı Yoluyla Başvuru İptali

Eğer kredi başvurunuzu SMS, ATM veya internet bankacılığı yolu ile yaptıysanız, kredi başvuru iptalinizi bu yöntemi kullanarak bildirmek çok daha kolay olacaktır. Çünkü kredi başvurusunu bu yöntemlerden biriyle yaptığınızda sizden bir takım evraklar istenir. Bu evraklar gelir durumunuzu, kredi notunuzu, borç durumlarınızı belgeleyen evraklardır. Banka tüm bu evrakları inceler ve size bir ön onay verir. Fakat evraklar uygun görülmezse krediniz otomatik olarak iptal edilir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta da şudur: Eğer kredi başvurusunda bulunduysanız ve ön onay aldıysanız bu durum kredinizin çıktığını belirtmez. Çünkü banka sizden ön onaydan sonra başka belgelerde ister. Bu belgeleri bankaya teslim etmezseniz, krediniz yine iptal olacaktır. Fakat bazı bankalar ön onaydan sonra kredinizi hesabınıza yatırabilir. Kredi yatırıldıktan sonra sizden belirli bir süre içinde (10-14 gün arası) online sözleşme gönderir ve bu süre zarfı içerisinde onaylamanızı bekler. Eğer 10-14 gün içerisinde bu online sözleşmeyi onaylamazsanız krediniz yine iptal olacaktır. Böyle durumlarda her zaman bankanızı arayıp kredinizin iptal edilip edilmediğini muhakkak sorun. İşinizi her zaman garantiye alın.

Banka Şubesi Aracılığıyla Yapılan Kredi Başvuru İptali

Kredi başvurunuza banka şubesinden bulunduysanız ve iptal etmek istiyorsanız, iptali için tekrar banka şubesine gidip, kredi başvuru iptal dilekçesi vermeniz gerekmektedir.

Eğer kredi başvurusu sözleşmesini imzaladınız ve gerekli her evrağı teslim ettiyseniz, hesabınıza yatan paraya dokunmamak suretiyle 2 haftalık süreç içerisinde herhangi bir ceza ödemeden cayma hakkınız bulunmaktadır. Bu 2 haftalık süre, sözleşme yapılan tarihten itibaren başlar. Hesabınıza yatırılan krediyi, kredi kullanmaya başlanılan tarih itibari ile 30 günlük süre içerisinde bankaya geri ödemelisiniz. Banka sizden bu süreçte, kamu kurum, faiz, üçüncü kişilere ödenmiş olan ücretler dışında hiçbir ücret talep etmeyecektir. Bunların dışında sizden alınan her türlü ücret, hesabınıza yatırılan krediyi ödediğiniz günden itibaren 1 hafta içerisinde geri ödenecektir.

Kredi Kapatmak Nedir?

14 gün içerisinde kredi iptali konusunda herhangi bir işlem yapmadıysanız, kredinizi iptal edemiyorsunuz fakat kapatabiliyorsunuz. Bu işlem konut kredisi haricinde tüm kredilerde geçerlidir. Bankanızın krediniz için yaptığı tüm masrafları ve o ana kadar biriken faizlerinizi ödediğiniz takdirde kredi kapatma işlemi yapabiliyorsunuz. Fakat bunu konut kredisi için uygulayacaksanız bu masraflara artı olarak erken kapama cezası ücreti de alınacaktır.

Yukarıda da belirtildiği gibi kredi erken kapama cezası yalnızca konut kredileri için gereklidir. Kalan krediniz üzerinden vadesi 36 aydan az olanlar %1, vadesi 36 aydan fazla olanlar ise %2’lik bir ceza ödemek durumunda kalırlar. Kredi kapatma işlemi sırasında bankalar bu parayı peşin olarak alır.

Tüm bunlara bakıldığında, bankalardan kredi almadan önce her türlü süreci göz önünde bulundurup çok iyi değerlendirmek gerekir. Aksi takdirde kredinizi iptal etmek istediğiniz durumlarda yine bir takım uğraşlar vermek durumunda kalacaksınız.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!