Kredi Başvurusu Neden Olumsuz Yanıtlanır?

Kredi Başvurusu Neden Olumsuz Yanıtlanır?

Birçok insan kredi başvurusunda bulunurken, bu süreç hakkında detaylı araştırmalar yapmadan, yeteri kadar bilgi sahibi olmadan bu işlemi yaparlar. Kredi başvurusunda bulunmadan önce, kişi, başvuru şartlarıyla ilgili araştırmalar yapmalı ve eğer bu şartları taşıyorsa başvuruda bulunmalıdır. Aksi takdirde başvuru olumsuz sonuçlanacaktır.

Banka bu konuda, kredi isteyen müşterisinden belirlediği bazı kriterlere uymasını ister. Çünkü bankaların tek derdi, verdiği kredinin taksitlerinin zamanında ödenmesidir. Bu yüzden belli başlı şartlar ve sözleşmelerle karşı taraftan bunun garantisini almak ister. Bu kriterlerden en genel olanları;18 yaşını doldurmuş olmak, maaşınızı resmi evraklarla belgelemek ve bankaların belirlediği süreye göre 3-6 ay sigortalı olmanızdır. Tüm bu özellikleri taşıyor olabilirsiniz. Fakat sırf bu özelliklere uygun olmanız demek, kredinizin kesin onaylanacağı anlamına gelmiyor.  Bu yüzden kredi başvurusunda bulunmadan önce, tüm şartlar en küçük detayına kadar araştırmalı, kişi bu şartlara uyduğu takdirde başvuruda bulunmalıdır.

Kredinizin olumsuz yanıtlanmasının birçok sebebi vardır.

1-Kredi Notunun Düşük Olması

Daha önce kredi kullanıp, bu kredinin ödemeleri tam zamanında yapılmadıysa, kredi kartı ekstreleri zamanında ödenmeyip borca girildiyse, şahsa yazılan çekler zamanında ödenmediyse kredi notu düşük olacaktır. Bankalar kredi notu düşük olan kişilere asla kredi vermez. Kredi notunu yükseltmek adına ödemeler zamanında yapılmalı, banka ile ilişkiler iyi tutulmalıdır.

2-Yeterli Gelir Olmaması

Kredi başvurusunda bulunmadan önce kendi gelirinize uygun krediyi bulmak gerekir. Eğer bütçenizi aşan bir kredi başvurusunda bulunursanız, bankalar başvurunuzu yine olumsuz yanıtlayacaktır. Çünkü hiçbir banka 1500 tl maaş alan birine, ayda 2000 tl taksitle ödeyeceği bir kredi vermez. Bu yüzden tüm bankaların kredi kampanyaları araştırılmalı, kendi gelirinizle orantılı kredi türü seçilmelidir.

3- Eksik Belgelerle Başvuru Yapmak

Kredi başvurularında olumsuz yanıt alınmasında en başta gelen sebeplerden biridir. Birçok insan eksik veya yanlış evraklarla kredi başvurusunda bulunur. Bu konuda yine detaylı araştırma yapıp eksiksiz belgelerle bankaya gitmek gerekir.

4- Birden Çok Bankaya Başvuru Yapmak

Aynı anda birden çok bankaya kredi başvurusunda bulunmak olumsuz yanıt alınmasına sebep olur. Çünkü bankalar, kaç bankaya kredi başvurusu yaptığınızı inceleyip, görür. Eğer aynı anda başvurduğunuz bankalardan olumsuz sonuçlar gelirse, asıl bankanızda size olumsuz sonuç verebiliyor.

5-Kara Listeye Girmek

Daha önceki ödemeniz gereken kredi veya kredi kartı borçlarından ötürü hakkınızda yasal takibe başlanmış ise kara listeye girersiniz. Kara listeye girmek demek, bir daha o bankanın kapısından bile içeriye girememekle aynı anlama gelir. Kredi başvurunuz direkt olarak ret alır.

6- Yanlış Beyanda Bulunmak

Kredi başvurusu yaparken banka sizden çeşitli belgeler isteyecektir. Bu belgelerden herhangi birinde yalan veya yanlış bir beyanda bulunursanız kredi başvurunuz olumsuz olacaktır. Bankayı bu konuda kandırmanın gereği yoktur. Çünkü tüm bilgileriniz hassas ve detaylı bir şekilde incelemeden geçer.

7- Kefil Olduğunuz Kişinin Borcunu Ödememesi

Eğer kredi başvurusunda bulunan birine bu konuda kefil olduysanız ve o kişi bankaya borçlandıysa sizin de kredi başvurunuz olumsuz yanıtlanabilir. Çünkü bankaya borçlu olan kefil olduğunuz bu kişinin ücreti sizden alınmaya çalışılacaktır. Eğer kefil olduğunuz birinin borcunu ödemezseniz, başvurunuz ret alabilir.

8- Vergi Borcunun Bulunması

Vergi borcunuzun bulunması da kredi başvurusunu olumsuz etkileyen etmenlerden biridir. Devlete veya herhangi bir kuruma olan vergi borcunuzdan ötürü banka size kredi vermeyecektir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!