Kredi Başvurusu Yapanların Yerine Getirmesi Gereken Şartlar

Kredi Başvurusu Yapanların Yerine Getirmesi Gereken Şartlar

Kredi başvurusunda bulunmadan önce çok iyi araştırma yapmak lazım. Çünkü bankalar, kredi başvurusu yapacak kişilerde başvuru öncesi, bir takım şartlar arar. Bu şartları yerine getirdikten sonra başvurunuz alınır.  Bu şartların yanı sıra, başvuru yapacak kişilerde de belirli özellikler aranır. Öncelikle bu özelliklere değinelim.

Kredi Başvurusunda Bulunabilmek İçin Aranan Şartlar

-18 yaşını doldurmuş olmak

-Kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli olması

-Evli iseniz ve ipotek verilecekse eş izninin de yazılı belge olarak bankaya bildirilmesi

-İhtiyaç ve taşıt kredilerinden 60 ay talep edilmesi

-Gelirin yazılı ve resmi bir belge ile bankaya bildirilmesi

-Aile gelirinin krediye dahil edilmemesi (konut kredisi hariç)

Bu şartlara uyuyorsanız rahatlıkla kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Yapanların Yerine Getirmesi Gereken Şartlar

Bu şartların en başında kredi notu gelir. Kredi notunuz yüksekse olumlu cevap almanız muhtemeldir. Bankayla ilgili, örneğin kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapıyor, geciktirmiyorsanız, bu durum kredi notunuzu yükseltecektir. Eğer kredi notunuz düşükse kredi kartına başvuruda bulunmanız işinize yarayacaktır. Çünkü kredi kartının düzenli olarak kullanımı da kredi notunuzu yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Kredi notu kadar önemli olan bir hususta borç durumunuzdur. Eğer kredi kartı veya mevcut kredinizin ödenmemiş borcu varsa, kredi notunuz yüksek bile olsa bankanız size kredi vermekten vazgeçebilir. Bu yüzden ödemelerinize daima sadık kalmanız gerekmektedir. Ayrıca bankalarla ilişki kurmaya özen gösterin. Bankalar sizi tanısın. Çünkü müşterisi olmadığınız bir bankadan kredi alacaksanız o banka, sizi tanımadığı için kredi vermekten çekinebilir. Bu yüzden kredi almak istediğiniz bankada ufak bir hesap açıp küçük miktarlarda birikim yapabilirsiniz.

Geliriniz, almak istediğiniz kredi miktarıyla doğru orantılı olmalıdır. Eğer bankadan aylık 1500 lira taksitli bir kredi kullanmak istiyorsanız, gelirinizi 3000 lira olarak beyan etmeniz gerekmektedir. Çünkü bankalar ödeyemeyeceğiniz krediyi size vermekten çekinirler. Böylelikle başvurunuzda olumsuz sonuçlanacaktır.

Sigortalı çalışan olmanız gerekmektedir.  Çünkü bankalar son çalıştığınız yerde en az 3 ay, toplamda ise 12 ay sigortanızın olmasını isteyecektir. Fakat bu sürenin bankadan bankaya değişeceğini de aklınızda bulunmalıdır. Çünkü bazı bankalar son işyerinde çalıştığınız sigortanın 3 ay değil de 6 ay olmasını isteyebilir.  Böyle bir banka ile karşılaştığınızda, sigortanız son 3 ay yatmış fakat kredi notunuz iyi ise, bu bankalar durumu göz ardı edip size kredi verebilir.

Kredi başvurusu yapanların düzenli ödeme alışkanlığının olması şarttır. Kredi çıksın ya da çıkmasın bankaların en dikkat ettiği noktalardan biri budur. Eğer kredi çıktıysa ve ödeme günleri geldiyse, bu ödemeleri geciktirmeden yapmak gerekir. Aksi takdirde haciz işlemlerine kadar giden istenmeyen, olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

Üst üste kredi başvurusunda bulunulmaması gerekir. Eğer bir bankaya kredi başvurusunda bulunduysanız oradan gelen cevap beklenmelidir. Eğer cevap gelmiyorsa tekrar o bankayla iletişime geçilmelidir. Çünkü birçok bankaya aynı anda kredi başvurusunda bulunup, üst üste olumsuz sonuçlar alınırsa, kredi notunuz düşer.

Kredi başvurusunda bulunanların özellikle dikkat etmesi gereken noktalardan biri de dosya masrafının olup olmadığıdır. Çünkü her banka yapmasa da bazı bankalar dosya masrafı adı altında müşteriden ücret talep edebilir.

Bankaların size verdiği sözleşmeler dikkatli okunmalıdır. Sözleşmeyi okumadan hemen imza atılmamalıdır. Çünkü bazı sözleşmelerin içinde size uygun gelmeyen bazı işlemlerin yapılmış olduğu belirtilebilir. Buna örnek olarak, size sorulmadan adınıza ek bir hesap açılması olasıdır. Eğer böyle bir işlem yaptırmak istemiyorsanız bunu bankanıza bildirip, itirazda bulunma hakkınızın olduğunu unutmayın.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!