Kredi Borcu Devam Eden Konut Satılır mı?

Kredi Borcu Devam Eden Konut Satılır mı?

TÜİK verilerine göre, günümüzde alınan evlerin %40’ı konut kredisi ile alınmaktadır. Konut kredisinin ev alırken sağladığı avantajlara bakıldığı zaman böyle bir verinin ortaya çıkması çok normal bir durumdur. Konut kredisi verdiği düşük faiz ve uzun vadede taksit ödeme seçenekleri gibi ev almak isteyenlere sağladığı avantajlarıyla bilinir. Dolayısıyla azımsanamayacak ölçü de insan bu krediye başvurur.

Konut kredisi alınmadan önce, alınmak istenen konut banka tarafından ipoteklenir. Buradaki amaç, bankanın kendini ve kredi ödemelerini garanti altına almak istemesidir.

Kredisi henüz bitmemiş, hala kredi borcu olan ipotekli konutların satışı ise mümkündür. Bu satış iki ayrı yöntemle gerçekleşir. Bunlar; nakit olarak satış ve kredili satıştır. Ayrıca gerekli para bulunduğu takdirde, konut kredisi kapatılabilir ve evin üzerindeki ipotek kaldırılabilir.

Kredi Borcu Olan Evin Nakit Olarak Satışı

Kredi borcu devam eden evin nakit satışında devreye giren sistem “blokeli çek” tir. Eğer alıcı ve satıcının birbirine karşı güveni yoksa bu yöntem kesinlikle uygulanmalıdır. Fakat tam tersi, karşılıklı güven var ise blokeli çeke ihtiyaç yoktur.

Blokeli çek yönteminde, evi satan kişiye kredi borcu dışında ödenecek olan tutar bankaya yatırılır ve bunun karşılığında blokeli çek alınır. Şimdi bu sürecin detaylarını ele alalım.

-İlk olarak kredi borcunun devam ettiği bankadan, erken kapama ceza bedeli ve güncel kredi borcu öğrenilir.

-Daha sonra bu tutarlar haricindeki evin ücreti, alıcı tarafından bankaya yatırılır. Blokeli çek işlemini tüm bankalar yapar. Bu yüzden paranın hangi bankaya yatırıldığının önemi yoktur. Fakat yine de kredi borcu devam eden bankaya bu ücretin yatırılması, işlemlerin hızını arttıracaktır.

-Yatırılan ücret karşılığında, bankadan blokeli çek alınır.

-Tapu Genel Müdürlüğü’ne gidilerek yine ipotekli olarak evin satışı yapılır. Akabinde blokeli çek evi satan kişiye verilir.

– Evi satan kişi, blokeli çek ile bankadan alacağını alır.

– İpotekli evin satışı yapıldığı sürede, kredi borcu olunan bankaya, toplam kapama bedeli yatırılır. Ve bu işlem üzerine evin üstündeki ipoteğin kaldırılması için yazı alınır.

-Bankadan alınan ipotek kaldırma yazısı üzerine, evin üzerindeki ipotek kaldırılır ve evin satışı gerçekleşmiş olur.

Kredi Borcu Olan Evin Kredili Satışı

Kredi borcu hala devam eden ev kredili olarak satılacak ise, kredi borcu devam eden banka ile kredi kullanılacak olan banka arasında yazışmalar gerçekleşir. Evin nakit satışında olduğu gibi kredisi devam eden evin kredili satışında da işleyen bir süreç mevcuttur.

-Evi alacak olan kişinin kredisi onaylandığı takdirde, alınmak istenen eve banka tarafından eksper gönderilir ve ipoteğin hangi banka üzerinde olduğu belirtilir.

-Kredi borcu olan bankadan, kredi alınacak olan banka ipotek kaldırma yazısı ile, güncel kredi tutarını belirten resmi bir yazı ister.

-Kredi borcu olan banka istenilen bu yazıyı gönderdiği anda tapuda evin satış işlemi gerçekleştirilir ve yeni kredi alınacak bankanın alınan bu tapu üzerine ikinci derece ipoteği konulur.

-Açılan kredinin tamamı, kredi borcu olunan bankaya borç tutarı kadar gönderilir ve geriye kalan tutar kredi kullanan kişiye aktarılır.

-Kredi borcunun kapatılması üzerine, ipotek kaldırma yazısı da ilgili banka şubesinden temin edilir.

-İlgili banka şubesinden alınan ipotek kaldırma yazısı ile eski banka üzerinde bulunan ipotek kaldırılır ve yeni bankanın ikinci derece olarak ipoteği artık birinci derece olarak bu bankanın üzerine yapılır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!