Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum Ne Zaman Yükselir

Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum

Kredi notu bankaların müşterilerine güvenip güvenmemesi konusunda bir kriter olarak kabul edilmektedir. Bankalar ile çalışan ya da bir şekilde bankalarla ilişkisi olan herkesin bir kredi notu bulunmaktadır. Kredi notu ne kadar yüksekse banka o müşterisinin güvenli olduğunu anlar. Kredi notu ne kadar düşükse de bir o kadar güvenilmemesi gerektiği anlamı taşımaktadır. Bankaların güven duymaktaki amacı, verdikleri kredi ya da kredi kartlarının borçları konusunda düzenli olarak geri ödeme yapılıp yapılmaması ile alakalı bir değerlendirmedir.

Kredi Notunu düşürmemek için düzenli olarak kredi ya da kredi kartı ödemelerini son ödeme tarihini geçirmeden ödemek gerekmektedir. Şayet bu geri ödemeler sizi zorluyor ise ödeyemeyeceğiniz borçların altına girmemeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu banka ile olan tüm finansal hareketliliğin not ile değerlendirilmesi işlemidir. Ödemelerini aksatmayan kişiler kredi notunu yüksek tutan kişilerdir. Kredi notu düşük olan kişiler ise ödemelerinin gecikmesi, hatta hiç ödememesi, SMS ile hatırlatılmasına karşılık vermemesi, resmi yazı ile uyarıldıkları halde ilgisiz kalınması hatta idari ve yasal takip başlatılması kredi notunu çok fazla düşürmektedir.

Kısaca kredi notu düşen kişilerin tekrar kredi alması, kredi kartı kullanması olanaksızdır. Artık sadece çalıştığı banka değil diğer bankalardan da kredi talebi geri çevrilmektedir. Çünkü kredi notu Merkez Bankası tabanında tüm verilerin toplanması ile her banka tarafından görülebilen bir bilgidir.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne yapılmalıdır?

Kredi notunuz 5 yıl süre ile geçmişe dönük olarak yürürlükte görülmektedir. Yani kredi notunuzu yükseltseniz de 5 yıllık süre içindeki düşük kredi notunuz ve nedenleri kayıtlı olarak veri tabanında bulunmaktadır. 5 yıl sonunda geçmişe dönük olarak düşük kredi notunuz görünmeyecektir.

Kredi notunu yükseltmek için Öncelikle borçların tamamının ödenmesi gerekmektedir. İster toptan ödeme yaparak ister yeni bir ödeme planı yaparak da kredi notunu yükseltmek mümkündür.

Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle evvelce yapılan gecikmeli ödemelerinizi düzene sokmalısınız. Sık sık kredi talebinde bulunmamalı borcu borçla kapatmamalısınız.

Maaşınızı borçlu olduğunuz bankaya aktararak güven vermelisiniz.

Hatta ek hesap açarak ve otomatik ödeme talimatı vererek bankanın artık size güvenmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi Notum Ne Zaman Yükselir?

Kredi notu geriye dönük olarak 5 yılı görülmektedir. Daha öncesi görülmemektedir. KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tüm bankalardan gelen bilgilerin veri tabanını oluşturmak için bildirim sonuçlarını sürekli olarak güncellemektedir. Yani kimi zaman kredi notu düşürülmekte, kimi zaman da yükseltilmektedir.

Kredi notunuzu bankalara giderek öğrenebilirsiniz. Çünkü siz kredi talebinde bulunmanız durumunda banka görevlisinin ilk yapacağı iş sizin veri tabanındaki kredi notunuza bakmak olacaktır.

Kredi notu bilgilerine hakim olan findex resmi bir kurum olup kredi notunuzu öğrenmeniz için doğru bir adrestir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!