Kredi Borcundan Dolayı Maaşa Bloke Konulabilir Mi

Farklı nedenler ile bankalardan kredi çeken kişiler zamanında geri ödemelerini yapmaması durumunda, kredi talep ederken gösterdikleri teminatlar üzerinden borç tahsilatının yapılması gerçekleştirilmektedir. Yani kredi çıkaran banka geri ödeme yapılmaması durumunda kredi çeken borçlu kişinin maaşına belli oranlarda bloke yaptırmaktadır. Çünkü kredi talep edilmesi sırasında imzalanan sözleşmede bu maddeye yer verilmiştir.

Sadece maaşa bloke konulmamakta kredi çekilirken verilmiş olan tüm teminatlar için bu geçerli olmaktadır. Örneğin, kefil gösterilen kişiden tahsil edilmektedir, gayrimenkul ile diğer değerli olan ve paraya çevrilebilecek mallarına el konularak haciz işlemleri de başlatılmaktadır. Ancak tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için, kredi talep edilirken banka ile yapılan sözleşme maddelerinde (borç ödenmemesi durumunda uygulanmak üzere) bu maddelere yer verilmesi gerekmektedir.

Maaş Blokesi Nasıl Kalkar?

Maaşa yapılan bloke, borcun ödenmesi durumunda ortadan kalkmaktadır. Zaten buradaki amaç, maaşa bloke koyarak borçlu olan kişiye baskı kurmak amaçlı yapılmaktadır. Maaşa konulan bloke borçlu kişinin ve diğer aile bireylerinin geçimini sağladığı paranın büyük bir kısmının kesilmesi anlamına geleceğinden yaşam standartlarının düzeni alt üst olacak demektir. Bu nedenle de daha bu duruma gelmeden banka ile yapılandırma talep edilmesi gerekmektedir.

Başka Bankadaki Hesaba Bloke Konulabilir Mi?

Maaş hesabı dışında bir başka bankada olan hesabına bloke konulamaz, zaten bu yasal bir durum da değildir. Bu nedenle banka ile yapılan sözleşmeleri imzalarken mutlaka detaylı olarak okuyup öyle imzalamak gerekmektedir. Borçlunun başka bir bankada farklı bir hesabının bulunması bankanın aleyhine, borçlu kişinin ise lehine bir durumdur.

Bankalar Bloke Uygulamasından Önce Ne Yapmalıdır?

Geciken ve ödenmeyen borçlarda önce borçlu olan müşteriye ihbarname çekilmelidir. Böylece karşı taraf yani borçlu kişi resmi olarak konu ile ilgili olarak bilgilendirilmiş olur. İhbarname gönderilmemesi durumunda borçlu kişi konu ile ilgili olarak bilgilendirilmediğini iddia ederek karşı tarafı mahkemeye verebilir. Bu nedenlerden dolayı ihbarname yapılması gereken en önemli konulardandır.

Bir diğer konu ise daha kredi talep edildiği sırada, bordro, kefil, ipotek malları gibi bazı teminatların istenmesi gerekmekte ve sözleşme yapılırken en küçük detaylara kadar dikkat edilmelidir.  Böylece, olası olumsuz gelişmelerde yapılması gereken yasal süreçte borçlu olan kişi haksızken haklı ya da mağdur taraf olarak görülmemelidir.

Kredi kartlarının aylık ödemeleri aksatılmamalı her ay son kullanma tarihine kadar yatırılması belirlenen miktar mutlaka yatırılmalıdır. Şayet o ay sıkışık bir durum söz konusu ise en azından asgari ödeme tutarını ödemekte yarar vardır. Geciken her borç gecikme faizi ile daha fazlalaşacağından bu daha sonraki dönemler için aşılamayacak borçların birikmesine neden olur.

Kara listeye girmemeli, kefil olan kişiyi riske sokmamalı, ipotek mal varlıklarını tehlikeye atmamalıdır. Yani özellikle de ödenemeyecek borçların altına girilmemelidir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!