Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Yüklü miktarda paraya ihtiyaç duyulduğu anda başvurulacak yöntemlerden biri kredi çekmektir. Gerek yeni bir iş kurulacak olsun, gerek ev , araba satın alınacak olsun, gerekse borç kapatmak olsun ilk başvurulan yöntem kredi alma yöntemidir. Çünkü kredi size bu parayı daha sonra taksitle ödeme şansı sunar. Fakat faizle geri ödeneceği de unutulmamalıdır.

Kredi Çeşitleri

İhtiyaçlara göre birçok kredi çeşidi bulunmaktadır.  Banka sektöründe oluşan ve sürekli gelişen rekabetten ötürü kredi çeşitlerinde de artış meydana gelmektedir.  Bankaların kredi çeşitleri şu şekildedir:

Vade Sürelerine Göre Değişen Krediler

Bu krediler; vadeliz v vadesiz krediler, kısa vadeli krediler, orta vadeli krediler ve uzun vadeli kredilerdir. Kısa vadeli kredilerin geri ödemesi 12 ay içerisinde yapılır. Orta vadeli kredilerin süresi ise bankadan bankaya farklılık gösterir. Kimi bankalar 1-5 yıl arası bu süreyi tanımlarken kimi bankalar 1-10 yıl arası tanımlar. Ama genel olarak 1-5 yıl arasında bu süreç tanımlanır. Uzun vadeli kredilerde de vade süresi bankalara göre değişir. Bazı bankalar 5 yıl ve üzerini tanımlarken bazı bankalar 10 yıl ve üzeri için tanımlanır.

-Teminata Göre Krediler

Bu krediler; açık kredi ve teminatlı kredi olmak üzere 2’ye ayrılır. Teminatlı kredi alacak olan müşteriler, karşılığında bir mal veya gayrimenkul gibi bir değeri teminat olarak gösterir. Böylelikle kredi, bu gösterilen teminat üzerinden alınır. Bankanın bunu istemesi tamamen kendini güvene almak içindir. Açık kredi ise bankalar tarafından güvendikleri müşterilere bir sözleşme ve karşılığında verilir. Burada müşteri tüm mal varlığı ile bankaya karşı sorumlu olur. Sınırlı bir teminat söz konusu değildir.

-Kullanım Amaçlarına Göre Krediler

Bu krediler; Tüketim kredileri, üretim kredileri, işletme kredileri ve yatırım kredileridir. Bu kredi türleri ihtiyaç doğrultusunda şekillenir. Genellikle işletmelerin, ticaret yapanların tercih ettiği kredi türleri arasına girer.

-Kredi Alıcısının Niteliğine Göre Krediler

Bu krediler 2’ ye ayrılır. Bunlar; özel krediler ve kamu kredileridir. Bireysel olarak kredi alınacaksa özel kredilere başvurulur. Kamu kredisi ise devlet çalışanlarına (memurlara vb.) verilen ihtiyaç kredisidir.

Diğer kredi çeşitlerine de kısaca bakacak olursak;

-Kurumsal Krediler

Bu krediler; spot kredisi ve rötatif döviz kredisi olarak 2’ye ayrılır.

-Niteliğine Göre Krediler

Bu kredi türleri; nakdi krediler, mal şeklindeki krediler, maddi olmayan kredilerdir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!