Kredi gecikme faizi nedir Ne Kadar

Kredi gecikme faizi nedir Ne Kadar

Kredi kullanımı yaygınlaştığından  çoğu insan ödeme noktasında sorun yaşayabiliyor. Kredinin belirlediği süre içerisinde ödeme sağlanmayabiliyor. Ödemenin son gününe kadar herhangi bir yatırım yapılmadıysa kredi gecikmesine uğruyor. Gecikme sonrasında kredi gecikme faizi uygulanmaya başlıyor.

Kredi gecikme faizi nasıl hesaplanır?

Kredi de gecikme yaptığınız zaman bunu hesaplamak istediniz de online olarak hesaplama yapabiliyorsunuz. Bunun için güncel faiz oranları üzerinden hesaplama yaparak ödeme planı oluşturabilirsiniz. Zamanında ödeme yapılmaması durumunda kredi borcunuz mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı gecike faizi olur. Asgari ücret dışında kalan dönem borcu için akdi faiz uygulanır.  Ödeyeceğiniz oranlar ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası tarafından belirlenir ve belli zamanlarda açıklanır.

Gecikme faiz oranı bulunduktan sonra ödemesinde gecikme yapılan taksitler için geciken her gün sayısınca günlük faiz uygulaması yapılır. Kredi gecikme faizi hesaplamasını yapmak istediğinizde online olarak sitelerde ilgili konu başlığı adına altından sayfaya ulaşınız.  Girdiğiniz sayfada araştırmak istediğiniz konu kredi gecikme faizi hesaplama olduğunda sayfanızda hesaplama yapabileceğiniz ekran bulunacaktır. Bu ekranda bilgileriniz istenir. İstenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak onay butonuna basınız. Kredi gecikme faiz oranını bu şekilde rahatça hesaplayabilirsiniz.

Kredi gecikme faiz oranı nedir?

Kullanmış olduğunuz kredinin faizinin belli bir yüzdesini yeniden belirlenen yüzdeye eklemesiyle elde edilen orana denir. Örneğin; Aldığınız kredi faiz oranınız %3 olsun. Sizin gecikme cezası aylık %3,30 olarak uygulanır.  %30 neden uygulanıyor diyorsanız cevaplandıralım. Çünkü belirlenen faiz oranın %30 ekleniyor.

Kredi gecikirse ne gibi sorunlar oluşur?

Bankalar her ne kadar size iyi fırsatlar sunsa da kolaylıklar sağlasa da herhangi ödeme gecikmesinde itibaren ilk yapılan sizinle iletişime geçmek olur. Sizin ilk taksit gecikmesinde telefon, mail gibi bilgilendirileceğiniz ulaşımla size bildiriler yönlendirir. Ödemenizin bir miktarını yatırsanız bile gecikme devam ettiğinden bildirimler almaya devam ediyor olacaksınız. Gecikmeniz devam ediyorsa banka kredi kayır bürosuna gecikmenize dair yönlendirme yapıyor ve bu geç ödeme yapmanız tüm finansal kurumlar tarafından görülebiliyor.  Belli bir taksit ödemesi yapılmadığında banka tarafından adresinize ihbarname gönderiliyor. İhbarname süresince de ödeme yapılmadıysa banka tarafından yasal süreç devreye giriyor. Yasal süreç doğrultusunda banka ile değil artık bankanın birimi yada avukatı  ile görüşmek durumunda kalıyorsunuz. Muhatabınız banka olmuyor artık. Haciz işlemleri de bu evrede devreye girmiş oluyor. Tüm bu yazılanlara dikkat etmek gerekiyor. Gecikme durumunda ödeme sağlamadıysanız karşılaşabileceğin durumlar belirtilmiş oldu.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!