Kredi Karşı Borcu Yapılandırma İş Bankası

İş Bankası ülkemizin en köklü ve gelişmiş bankalarından birisidir. Müşterilerine belli koşullarda kredi verir, kredi kartı çıkarır ve bu kredilerin geri ödemesini de titizlikle takip eder. Borçlarını aksatan ya da ödememeye başlayan kişiler için de bazı kolaylıklar sağlayarak “Yapılandırma” başlığı altında düzenlemeye gider.

Yapılandırma Nedir?

Yapılandırma bankaya borcu olan ve ödemelerinde aksaklıklar yaşanan kişilerin daha uzun vadeye yayarak borçlanmalarını yeniden düzenlenerek borçlandırılmasına denir. Yani yapılandırma yapılan kişi borcunu daha uzun vadede ve zorlanmadan ödemelerini yapabilmeli için sağlanan bir ödeme sistemidir de denilebilir. Yapılandırma sistemini en uygun şartlarda yapan İş Bankası her alanda olduğu gibi yapılandırma işlemlerinde de örnek teşkil etmektedir.

İş Bankası Kredi Borcunu Yapılandırma;

  • Ev, araba, ihtiyaç kredileri gibi değişik nedenlerle kredi çeken kişilerin geri ödeme planlarına riayet etmemesi durumunda oluşan aksaklıklar sonucunda yapılandırmaya gidilebilir.
  • Kredi kartı borçlarının da geri ödemelerinde görülen aksamalarda (asgari ödemelerin bile aksatılması gibi durumlarda) kişiye göre değişen yapılandırmalara gidilebilir.

İş Bankası Yapılandırma Numarası, 0850 724 07 24’dür. Bu numarayı arayarak borcunuzun yapılandırılması konusunda bilgi almanız mümkün olmaktadır.

İş Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Konusunda Bilinmesi Gerekenler

İş Bankası yapılandırma konusunda tüketicinin menfaatlerini koruyan bir bankadır. İş Bankası için müşteri memnuniyeti ön planda yer almaktadır. Genel anlamda bakıldığında kredi kartı asgari ödeme tutarı, borcunuzun %40’ı kadardır. Ancak Katılım Bankalarında durum farklıdır. Yani, Katılım Bankalarının asgari ödeme limitleri %100 olarak belirlenmektedir. Bu da borcun tamamını ödemeniz anlamına gelmektedir. Böyle durumlarda borç yapılandırılması kaçınılmaz olmaktadır.

Yasal Takibe Düşen Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarını birkaç ödeme üst üste kapatmamanız durumunda ihbarname alırsınız. İhbarname alınması durumunda ise yapılandırma sisteminden yararlanabilmeniz artık mümkün olmamaktadır. Yani önemli bir fırsatı kaçırmış olursunuz.

Çoğu zaman müşteriler ödemelerde zorlandıkları ve aksattıkları halde yapılandırma işlemini talep etmemekte ve ne zaman ihbarname gelirse o zaman yapılandırmaya girmek için müracaat ettikleri görülmektedir. Ancak bu durum gecikilmiş bir durumdur ve her banka bu konuda titiz davranmaktadır. Bazı özel durumlarda İş Bankası olumlu tutum sergileyerek bu durumdaki kişilere her şeye rağmen yapılandırma fırsatı tanıyabilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Neden Yapılandırılmalıdır?

Yapılandırmanın, borcu daha uzun sürede ve daha az miktarlarda zorlanmadan geri ödenmesi olduğunu biliyoruz. Bu nedenle zorlanıldığı zaman vakit kaybetmeden yapılanmaya gitmeyi denemelisiniz.

Kredi Kartı Borçlarının Yapılandırılması için belli başlı nedenler bulunmaktadır.

  • Yapılandırmaya geçerseniz “Kara Listeye” girmeniz engellenmiş olur.
  • Yapılandırma sistemi diğer taraftan bakıldığında aynı zamanda “Yeni Yatırımlar” için kaynak oluşturma fırsatı vermektedir.
  • Yapılandırma yaptırırsanız ödemelerinizde rahatlar ve daha stressiz olursunuz.

Bankalar Yapılandırma Yapmak Zorunda Mıdır?

Bankalar müşterilerinin yapılandırma taleplerine olumlu yanıt vermek zorunda değildir. Yani yapılandırma konusu tamamen bankadan bankaya ve müşteriden müşteriye göre değişen bir konudur.

Borçlarını ödeyemeyen kişilere daha uygun şartlar tanınarak yeni bir düzenleme ile yapılandırılması işlemi bankanın tamamen inisiyatifine bağlı bir durumdur. Müşterinin son 5 yıllık finansal hareketliliği, iniş çıkışları, kısaca kredi notları da devreye girmektedir. Bu noktada güven ön plana çıkmaktadır. Kısaca banlalar her müşterisine yapılandırma yapmak zorunda değildir.

İş Bankası bu konuda da biraz tolerans göstererek müşterilerine kapıyı kapatmamakta onların talepleri doğrultusunda yapılandırma işlemini çoğunlukla (istisnalar hariç) onaylamaktadır. Böylece hem müşteri uygun şartlarda uzun vadeye yayılan borçlarını ödemekte hem de banka alacağını tahsil ederek sorunları kökten çözmektedir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!