Kredi Kartı Aidat Ücreti Nasıl Geri Alınır

Kredi Kartı Aidat Ücreti Nasıl Geri Alınır

Kredi Kartı Aidat Ücreti Geri Alma

Bankaların sundukları en yaygın hizmetlerden biri şüphesiz kredi kartları. Kredi kartlarıyla ilgidir uzun zamandır tartışma konusu olan kart aidatı konusunu yazımızda işleyeceğiz.

Kart Aidatı Nedir?

Bankacılık ürünlerinden biri olan kredi kartlarının kartı kullanmanız karşılığında banka tarafından yansıtılan hizmet tutarına kart aidatı denir. Yani siz kart sahibi olduğunuz için belli bir aidat ödersiniz. Bir süredir yapılan şikâyetler sonrasında yeni düzenlemeler söz konusu oldu ve mudiler ödedikleri kart aidatlarıyla ilgili geri ödeme ya da iptal talebinde bulundular.  Bankalara bu ücretlerin geri ödenmesi konusunda birçok müşteri talebi geliyor ve bankalardan istediğini alamayan tüketiciler kanuni yollarla ödenmiş kart aidatlarını tahsil etmeye çalışıyordu. Bu şikâyetler üzerine kart aidatlarının ödenmesi tartışılan bir konu haline gelirken konuyla ilişkin karar mercii olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ise bu durumun önüne geçmek amacıyla Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a istinaden alınacak masraflarla ilgili bir yönetmelik çıkardı ve konuyu sonuçlandırdı… Bankalar da kredi kartı aidat uygulamalarında birçok değişiklik yapmak zorunda kaldı.

Kart Aidatınızı Geri Almak İçin Ne Yapmalısınız?

Öncelikle kullanıcısı olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, kesintisi yapılan kart aidatını n ödemesini yapmak istemediğinizi belirtin ve kesilen bedelin iadesi için talepte bulunun… Eğer kabul edilirse sonunuz çözüldü demektir. Şayet bu yöntem başarıyla ulaştırmadıysa;  bu kez bankanın hem genel müdürlüğüne, hem de şubenize konuya ilişkin bir dilekçe göndermelisiniz. Dilekçeyi iadeli taahhütlü gönderirseniz alan kişinin imzası da elinize gelmiş olur. Yazdığınız dilekçeye rağmen hâlâ aidat ödemeniz yapılmamış ise hukuki yolu ya da kullanıcısı olduğunuz bankayla görüşme yolunu denemeniz gerekiyor. Bankanızı tekrar arayıp, “aidatı ödemedikleri takdirde kartı iptal edeceğinizi” söyleyebilirsiniz.

Bu söylem, genellikle sorununuzu çözüyor. Çünkü bankalar mevcut müşterilerini kaybetmek istemiyorlar.  Ya aidatınızı veriyor ya da sizinle pazarlığa başlıyorlar, size özel teklifler sunuyorlar. Bankanızı arayıp kartı kapattıracağınızı söylemenize rağmen bir sonuç alamadıysanız ve kart aidatı kesintileri devam ediyorsa, bu kez bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığın içindeki hakem heyetlerine gitmeniz gerekecek. Burada, hazır dilekçelere ekstrenizi de ekleyerek tüm evraklarınız ile şikâyetçi olacaksınız ve bu işlem için para ödemesi yapmanız gerekmiyor. İşlem tamamıyla ücretsiz.

Sizde hemen kredi kesaplama sitemizi ziyaret ediniz. ve size uygun en iyi krediye başvurun

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!