Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Geri Alma

Kredi kartı kullanımı son yıllarda fazlası ile artmış durumdadır. İnsanlar günlük alışverişlerinden uzun soluklu harcamalarına kadar pek çok noktada kredi kartlarını kullanırlar. Buradaki temel unsur, kredi kartı kullanımı ile nakit harcamaların önüne geçilmesi, yani nakit paranın cepte kalıp kredi kartına yüklenilmesi durumudur. Zamanı gelince söz konusu harcamalardan dolayı ortaya çıkacak olan borç ödenirken, kişiler de kredi kartı kullanım alışkanlıklarını sürdürürler. Elbette ki bu denli kart kullanımı ile beraber bir takım kavramlar da hayatımıza girmiştir. Örneğin kredi kartı aidatı, kart parası ya da kart bedeli gibi isimler sıkça duyulur olmuştur. Hatta söz konusu kesintiler her kullanıcının canını sıkmakta, bu konularda çözümler aranmaktadır. Kredi kartı aidatlarının toptan geri alınması da burada öne çıkar.

 

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

 

Her hizmetin belli bir bedeli vardır. Bankalar tüm bankacılık hizmetleri için çeşitli bedeller alarak kullanıcılarından bu bedelleri tahsil ederler. Sıklıkla kullanılan ve giderek daha da yaygınlaşan kredi kartlarında da türlü masraflar vardır. Bu masraflar arasından en tartışmalı ve en ses getiren unsur ise kredi kartı aidatı, bir başka deyişle kredi kartı ücretidir. Bankalar müşterilerine sundukları kredi kartlarının bedellerini 6 aylık, yıllık ya da aylık şekilde tahsil ederler. Ancak kredi kartı aidatı ciddi bir külfet de oluşturur, bu nedenle de söz konusu aidatların geri alınmasının istenmesi son derece mümkündür. Peki ama kredi kartı aidatları daha sonra alınabilir mi, ya da bunlar için neleri denemek gerekir?

 

Kredi Kartı Aidatlarının Geri Alınması

 

Aslında hiçbir banka, kredi kartı aidatını ödemeye yanaşmaz. Bankalar, ellerine geçen herhangi bir parayı kullanıcılarına geri ödemeyi tercih etmez ve istemezler. Kredi kartı aidatı ile ilgili de aynı durum geçerlidir. Ancak bu tutarları bir şekilde tahsil etmek ya da belli karşılıklar ile söz konusu kesintilerin yeniden elde edilmesini sağlamak da kimi zaman mümkün olabilir. Aşağıdaki yolların izlenmesi ile kredi kartı aidatları geri alınabilir ya da ikame edilebilir;

 

  • Banka ile temas kurup ücreti alma; Bankayı telefon üzerinden arayarak ya da şubeye gidip doğrudan konuşarak konu hakkında bilgilendirebilir, aynı zamanda kredi kartı aidatlarının iade edilmesi talebinde bulunabilirsiniz. Çoğu zaman bu yol sonuç vermese de denenmesi gereken en resmi ve kısa yol budur.
  • Kesintiyi sosyal medyada şikayet etme; Bankalar çoğu zaman hangi tür yaptırım ve uygulamaları ile hangi kitleleri kötü yönde etkileyeceklerini tahmin edemezler. Bunun yerine standart işlemleri gerçekleştirirler. Bundan dolayı da yapılan yanlışlar görülmez ya da görmezden gelinir. Ancak kredi kartı aidatı görmezden gelinemez ve bu kesintiler muhakkak ki geri alınmalıdır. Resmi iletişim adresleri cevap vermiyor ise kesinti sosyal medyada duyurulup şikayet konusu edilebilir.
  • Bankaya bildirimde bulunma; Kredi kartlarının aidatlarının toptan geri alınması konusu oldukça önemlidir. Bunun için bankaya durum haber verilmelidir, bankadan ise bunun ardından dönüş beklenir. Banka, muhtemelen geri para iadesi için istekli olmayacaktır. Bunun yerine ise yaklaşık olarak aynı ücretlere tekabül eden bazı hizmetlerin sağlanmasını talep edecektir, örneğin kredi kartına para yatırma, ekstra taksit seçeneği ya da benzerleri gibi… Bu şekilde en az ne kadar zarar edildi ise o kadarlık bir dönüşüm olacağından bahsedilebilir.
  • Kartı kapattırma; Sadece kredi kartının aidatı ile ilgili değil, pek çok ürün için kapatma işlemi banka tarafından hoş karşılanmaz. Ancak kullanılmayan kartlar iptal edilmelidir. Çünkü bu kartlara dahi aidat çıkmaktadır. Söz konusu aidatın son ayı ise kişinin talebi üzerine kişiye yansıtılmaz.

 

Yukarıda sayılan işlem ve önlemler ile kredi kartı aidatlarından kurtulmak mümkündür. Geriye dönük olarak kredi kartı aidatlarının toptan geri alınması çok mümkün değilse de, yakın geçmiş ve önemli noktalar göz önünde bulundurularak çeşitli ödemeler tahsil edilebilir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!