Kredi Kartı Alabilmek için kredi notu kaç olmalı

Kredi Kartı Alabilmek için kredi notu kaç olmalı

Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notum en az kaç olursa rahat kredi kullanabilirim? Kredi notu düşük kişilere daha kolay kredi veren bankalar var mıdır? Bankacılık ürünü kullanırken kredi notu haricinde hangi kriterlere bakılır? Sorularının yanıtını arayacağımız bu yazımızın faydalı olmasını umuyoruz keyifli okumalar dileriz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalardan kullanılan kredi kartı, kredi ve esnek hesap gibi tüm ürünlerin kredi hareketlerinin (gecikme, düzenli ödeme, daha önce yapılan başvurular v.b.) ortak bir yerde toplanması ve değerlendirilmesi sonucunda oluşan nottur. Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulur, Kredi (KKB)’nun hizmet uygulaması olan Findeks tarafından bireysel kullanıcıların da erişimine sunulmuştur. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar Kredi Kayıt Bürosu (KKB)‘na kullanıcı verilerini gönderir ve burada bir veri havuzu oluşturur.  Verilerin değerlendirmesine göre 1 ila 1900 puan arasında kredi notu oluşur, bazı bazı kullanıcıların ise bu ortak platformda kayıtları oluşmaz. Bunu nedeni 5 yıl aktif kredi/kredi kartı ve KMH çalışması olmamalarıdır

Kredi Notunun Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda bulunan puanınızın ne anlama geldiğini kısaca açıklamaya çalışalım.

  • 1-699                          En Riskli Sınıf
  • 700-1099                   Orta Riskli Sınıf
  • 1100-1499                 Az Riskli Sınıf
  • 1500-1699                 Performansı İyi Olan Sınıf
  • 1700-1900                 Performansı Çok İyi Olan Sınıf

Tablodakine benzer bir değerlendirme sonrası herhangi bir banka, puanı 1 ile 699 arasında olan yani En Riskli Sınıf’ta yer alan bir müşteriye yüksek ihtimal ret yanıtı verecektir. Ancak bunun tam tersi olarak “iyi” ve “çok iyi” sınır içerisinde yer alan bir müşterileri herhangi bir bankacılık ürünü kullanmak istediğinde başvuruları yüksek olasılıkla onaylanacaktır.

Kredi Notum En Az Kaç Olursa Rahat Kredi Kullanabilirim?

Bankaların ayrı ayrı sistemler kullandıklarını ve tek tip bir uygulamada olmadıklarını öncelikle belirtmekte fayda var. Yani başlıktaki sorunun cevabı, başvuru yapmış olduğunuz bankaya ve onun sistemine göre değişir. Basit bir değerlendirme sonrası genelleme yapmamız gerekirse eğer kredi kayıt bürosundaki (KKB) ‘deki notunuzu Findeks aracılığıyla incelediyseniz ve bu not 1500’ün üzerinde ise endişe etmenize gerek yok diyebiliriz. Ama tabi ki yine son sözü söyleyecek yetkili merciinin bankacılık ürününü kullanmayı talep ettiğiniz banka olacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!