Kredi Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Kredi Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Kredi Kartı Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gün geçtikçe ihtiyaçlarımız arttıkça kredi kartlarına da ihtiyaç artmaktadır. Kredi kartları bankaların kullanıcılarına belli bir limitle belirli bir anlaşma doğrultusunda ve belirli bir ödeme süreci olup alışveriş yaparken kişilerin kullandıkları kartlardır. Bu kartlar ile alışveriş yaparken teknolojik gelişmelerinde tetiklemesi ile ihtiyaç artmıştır. Ve kartların en can alıcı kısmı taksit seçeneği bulunması kredi kartını daha cazip hale getirmektedir. Taksitle kullanımın var olması ile birlikte tek çekim seçeneği de mevcuttur. Kullanıcıların kredi kartı kullanmada ki bir nedende para taşımak istememeleridir. Kredi kartları bu yönde kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Kullanıcılarında bu nedenle kredi kartını çok fazla tercih ettiği görülmektedir.

Kredi Kartı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kredi kartları almak isteyen kişiler bunları bankalar aracılığı ile ya da finansal kurumlardan temin edebilirler. Tabi kredi kartına sahip olmak isteyen kişilerin ergin olma zorunluluğu vardır. Ve de iyi bir kredi notunun bulunması gerekmektedir. Kredi kartlarının limitleri ise kullanıcıların geliri doğrultusunda şekillenir. İleri ki zamanlarda bu limit kişinin mevcut durumuna göre arttırılabilir veya şekillenebilir.kredi kartı kullanırken borçlandığınızı unutmamanız gerekir. Ve kullanım sağlarken belli başlı şeylere dikkat etmek gerekir.  Kredi kartı kullanımınızda bağlı bulunduğunuz banka size borcunuzla alakalı kredi ekstresi gönderecektir. Peki ekstre de yer alan şeyler nelerdir? Hesap Kesim  Tarihi: hesap kesim tarihi borcunuzun hesaplanma tarihidir.

Bir diğer ibare ise Asgari Ödeme Tutarı: Bu ödeme gösterimi  son ödeme tutarınızın o dönem borcuna ait en yüksek tutardır. Ekstrenizde birde faiz bölümü olacaktır bu da harcamalarınız doğrultusunda alışverişinizin faiz oranı nakit olarak çekimlerinizin faizi ve en önemlisi gecikme faizinizi göstermektedir.

KREDİ KARTINI KİMLER KULLANABİLİR?

Kredi kartı kullanmanın en büyük şartı üstte ki yazımızda da belirttiğimiz gibi 18 yaş sınırıdır. Bireysel olarak ergin olmadan kredi kartı sahibi olamazsınız. Peki 18 yaşını dolduramayanlar için bir istisna olamaz mı? Gelin bunu konuşalım. Elbette ki istisnalar her zaman mevcuttur. Eğer 18 yaşından küçükseniz bir tanıdığınız kredi kartı edindikten sonra size de kredi kartı çıkartabilir. Bu karta verilen isim ise kredi ek karttır. Tabi ki bu kartı yinede tek başına gidip alamazsınız. Yakınınızın kendisi gidip başvuru yapması gerekecektir. Ya da yaşınız tutmadığı için yakınınızla birlikle kartınızı almaya gidebilirsiniz.

KREDİ KARTI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Son yıllarda çok fazla yaygınlaşan kredi kartları özellikle nakit taşımaktan hoşlanmayanların tercihi halinde.kredi kartı kullanırken bilinçli olunmalı ve ihtiyaçlar doğrultusunda kullanım sağlanmalı aksi taktirde başa çıkılamayacak borçlar kişiye kötüye sevk  edecektir. Kredi kartı kullanırken harcamalara dikkat edilmeli fakat bunun yanı sıra kredi kartı alınırken de dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Öncelikle şunu sorgulamanız gerekmektedir. Kredi kartına muhtaç mısınız? Eğer ihtiyacınız yoksa bir kez daha düşünün. Birçok bankada hesabı bulunan insanlardan yola çıkarsak her bankanın kredi kartı önerisi olacaktır.

Bunların hepsini kabul ettiğinizi bir düşünsenize. Gereksiz faizler, belki bazen gereksiz bilinçsiz kullanımları beraberinde getirecektir. Kredi kartı kullanmaya eğer ihtiyacınız varsa karar verin. Unutmayın ki elinizde ki fazla kredi kartları bankanızın gereksiz yere yıllık bir şekilde aidat talebinde bulunacaktır. Eğer edindiğiniz kredi kartı ihtiyacınızın çok üzerindeyse kullanmamanızda fayda olacaktır. Aynı şekilde ihtiyacınızın çok altında olması durumunda da bunu yükseltme ihtiyacı duyarak yine gereksiz yere harcama yaparak kendinizi riske atmış olacaksınız.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!