Kredi Kartı Arkası Neden İmzalanır?

Kredi Kartı Arkası Neden İmzalanır?

Bankacılık ürünlerinden en yaygın kullanılan kredi kartlarını incelediyseniz kartın arka yüzünde bir imza bolumu olduğunu görmüşsünüzdür. Peki, neden kredi kartlarının arka yüzünde bir imza bolumu bulunuyor? Bu bolumu imzalamalı mıyız? Bu soruların yanıtını isterseniz h3p birlikte verelim.

Kredi Kartlarının Geçmişi

Kredi kartları teknolojik çağın bankacılık ürünleri arasında en gözde şüphesiz en gözde olanlardan biri. İlk olarak 50li yıllarda ABD de kullanılmaya başlanan, ülkemizde ise 60li yılların son yarısında ortaya çıkan bir bankacılık urunu. Kredi kartlarının ilk temsilcisi ise dinners card yine ülkemizde de ilk olarak kullanılan kart dinners card oluyor. 2016 yılı verilenmelerine göre sadece ülkemizde 22 milyon kişinin kredi kartı bulunuyordu. Her alanda kullanılan ve temelini paranın oluşturdu bu ürün için kısa zamanda gerçeklesen teknolojik gelişmelerle birlikte yeni bir dolandırıcılık turu de ortaya çıktı. Kredi kartı dolandırıcılığı. Özellikle son 30 yıldır etkisini iyiden iyiye hissettiğimiz internet cağının da başlamasıyla bankacılık işlemlerinde güvenlik daha da hassasiyet gösterilmesi gerek bir duruma geldi. Günümüzde güvenlik teyidi amaçlı kişisel bilgiler kullanılırken kredi kartlarının acemilik evrelerinde daha basit bir yöntem kullanılıyordu. İmza.

Kartların Arka Yüzünde Neden İmza Kutusu Vardır?

Belirttiğimiz gibi kredi kartlarının yeni yeni yaygınlaştığı dönemler 70ler ve sonrasına denk geliyor. Bu dönemlerde en önemli ve taklit edilemez kişisel veri imza olarak görülüyordu. Ülkemizde bu uygulama pek uygulanamamada özellikle ABD de kredi kartı ile herhangi bir işlem yaptığınızda slipi yani fişi imzalamanız gerekiyordu. Olası bir şüpheli işlem bildirimi alındığında ise kart hamilinin kartının arkasındaki küçük kutucuktaki imza ile slipteki imza teyit ediliyordu. Yani kartın arka yüzündeki imza güvenlik teyidi amaçlı kullanılıyordu. Değişen Sartlar ve ortaya çıkan teknolojik gelişmeler ile birlikte farklı güvenlik teyitler çeşitlenen kişisel verilerin kullanılmasıyla imza kutucuğu prosedür olarak yerinde kalsa da işlevini yitirdi. Kredi kartınızı aldıktan sonra genel kullanım uyarılarında hala imza atmanız gerektiğine dair uyarıları görürsünüz. Kredi kartınızın arka yüzündeki imza kutusu işlevini yitirmiş olsa da yine de imza atmanızda fayda var.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!