Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer?

Ülkemizde bankalar ve bankacılık ürünleri oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm finansal süreçler belirli prosedürler dâhilinde ilerler. Yazımızda bir bankacılık terimi olan provizyonu tanımlamaya çalışıp provizyonda bekleyen işlemlerin hangi aşamada olduğunu belirtip işlemin ne kadar surede gerçekleşebileceğinin yanıtlarını arayacağız.

Bekleyen Provizyon Nedir?

Öncelikle bu terimin ne olduğunu açıklamakta fayda var. Provizyon kelimesi ön onay anlamına geliyor. Surecin provizyonda olması ise yapacağınız işlemin banka tarafından denetlendiği anlamını taşır. Yani yapacağınız işlemle ilgili denetleme söz konusu olmuş denetleme sureci sonrasında sonuç açıklanacak anlamına gelir.

Özellikle bireysel ve ticari bankacılık ürünlerinin başvurularıyla ilgili provizyonda bekleme işlemi söz konusu olur. Biliyorsunuz bankacılık urunu tahsis edilmeden önce detaylı bir araştırma yapılmakta. Bankacılık urunu talep ettiğiniz banka sizin KKB (Kredi kayıt bürosu) skorunuza, kara listeye girip girmediğinizde, KKB’ de bir kaydınız olup olmadığına, gelir seviyenize dair bir takım araştırmalar içerisine giriyor. Bankanın beklentisini karşıladığınız takdirde urun sahibi olabiliyorsunuz. Aksi takdirde başvuru yaptığınız bankacılık ürününün tahsis edilmesi maalesef mümkün olmuyor.  İşte bu sebeple araştırmanın niteliği ve detayı provizyonda bekleyen işlemin suresinde etkili olur. Çünkü bankalar müşteri riskini arttırmak istemediğinde ödeme problemi yasayabilecek riskli müşterilerle çalışmak istemezler. Ya da müşterinin mevcut durumunun düzelmesini beklerler. Günümüz düzenlemeleriyle bu tarz işlemler artık tam anlamıyla bankaların inisiyatifinde de değildir. Tüm bankalar BDDK’nın belirlediği kurallara göre hareket etmek durumundadırlar.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi her banka kendine özel bir sist3m kullanmaktadır. Bu durum kullanıcısı olduğunuz bankanın yapacağı her turlu işlemi doğrudan etkileyen bir faktördür. Bir bankada yapılan herhangi bir işlem 3 is günü sürüyorsa başka bir bankada bu sure 10 güne çıkabileceği gibi 1 gün içerisinde de sonuçlanabilir. Bekleyen provizyon surelerinde ise öngörülen bekleme gün sayısı hiç bir problem olmaması koşuluyla 1 ya da maksimum 2 gündür. Bu sureci asan durumlarla karşılaştığınızda bankanızla mutlaka irtibata geçmeli ve süreç hakkında bilgi almalısınız.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!