Kredi Kartı Blokesi Neden Olur? Nasıl Kaldırılır?

Kredi Kartı Blokesi Neden Olur? Nasıl Kaldırılır?

Kredi Kartı Blokesi Neden Olur?

Kredi kartı gündelik hayatımıza girdiğinden bugüne kadar çok fazla öneme sahip olmuştur. Çünkü kredi kartı ile neredeyse tüm alışveriş işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Nakit paranın önemi ise kredi kartı ile ters orantılı bir şekilde azalmaktadır. Kredi kartlarının bloke edilmesinin en büyük sebebi bilinçsiz tüketici olmamızdan kaynaklanmaktadır. Yani gelirimiz ile giderimizi terazide tutamayarak bir gelirimizden daha fazla giderimiz oluşması bizler için büyük bir sorun teşkil etmektedir. Çünkü kredi kartlarımızın ödemesini aksatmamız yada ödeme yapamadığımız zamanlar da kredi notlarımız düşmekle beraber kredi kartlarımıza da bloke konulmaktadır. Hatta bir adım ilerisinde icra durumuna kadar iş gidebilmektedir.

Kredi Kartı Blokesi Kaldırma

Kredi kartı blokesi ödemeleri aksatmamız durumunda veya ödemediğimiz durumlarda bankaların birinci öncelikli olarak uyguladıkları uygulamadır. Kredi kartımızı ödeme yapmadığımız da banka kredi kartına bloke koymaktadır. Bu blokeyi de kredi kartı borcunuzun tamamını ödemeniz durumun da bloke kaldırılabilir. Yada kredi kartınızın en düşük asgari tutarından az ödeme yapmanız veya gecikmeli olarak ödeme yapmanız durumunda da bloke işlemi uygulanmaktadır. Eğer ki ödemeleri sürekli olarak son ödeme tarihlerinden sonra ödeniyor ise bu sebeple de bloke konulabilir. Kartınızın bloke olmaması için son ödeme tarihlerine önem verilerek ödemelerinizi bu tarihlere göre ayarlamanız durumunda kredi kartı bloke durumu ile karşılaşmayacaksınızdır.

Bir çok banka bloke uygulamaları farklıdır. Mesela örnek vermek gerekir ise bir banka kredi kartınıza 30 gün ödeme yapmadığınız durumda karta bloke koyabilir ancak bir başka banka 90 gün hatta 120 güne kadar ödeme yapmadığınız zaman karta bloke koymaktadır. Bu bloke durumlarını çalışmış olduğunuz bankalar ile iletişime geçerek teyit etmenizde fayda vardır.

Kredi Kartı Blokesinin Kaldırılması

Kredi kartı borcunuzu 30 gün süre ile ödemediğiniz de kartınıza konulan bloke borcunuzun asgari tutarını ödemeniz durumunda açılacaktır genel olarak. Ancak 90 günü aşan süreler de ödeme yapmadıysanız eğer kredi kartınızın toplam borç miktarının tamamını ödedikten sonra açılacaktır. Bu işlemler ise sizin bankalarda bulunan kredi değerlendirme notunuzu düşürmektedir. Eğer ki bloke edilen kartınızın borcunu ödediyseniz eğer 24 saat içerisinde tekrar açılacaktır. 24 saat sonra kartınızın blokesi kaldırılmadıysa eğer o zaman müşteri hizmetleri ile görüşüp süreci anlatmanız sonucunda blokenizi kaldıracaklardır.

Ancak bloke edilen kartın borcunu ödeseniz dahi kısmı blokeler kalabilir. Kısmı bloke nedir derseniz eğer kısmı bloke kartınızdan her hangi bir nakit çekimi yapamazsınız anlamına gelir. Kredi kartınızın ödemelerinde düzene girmeniz durumunda son ödeme tarihlerini geçirmemeniz durumunda bu kısmı bloke de kaldırılacaktır. Ek olarak kısmı blokenin yanı sıra limitinizi de banka düşürebilir. Bu durumda da düzenli ödemeler de bulunmanız durumunda tekrardan limit artırımı yapabilirsiniz.

Banka Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Unutmayınız ki kartınıza kısmı veya tam kapsamlı bir bloke konulması sizin kredi notunuzu düşürecektir ve bu sebeple ileri ki hayatınızda kredi çekme niyetinde olmanız durumunda veya bir başka bankadan kredi kartı alma isteğinizde size olumsuz yanıt vereceklerdir. Bu acil durumunuz da kredi alamamak çok büyük bir sıkıntıya sokacaktır sizleri. Bu sebeple kredi kartınızın asgari ödeme tutarlarını dahi ödeyemeyecek durumda iseniz dahi eliniz de ödeyebileceğiniz miktar ne ise onu kartınıza yatırmanız da fayda vardır. Çünkü banka bunu bir iyi niyet göstergesi olarak algılayacaktır ve sizin bankaya sorun çıkartmayacak olarak görecektir ileriki süreçler için.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!