Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Ölürse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Ölürse Ne Olur?

Ölen Kişinin Borcu Kime Kalır?

Hepimiz ihtiyaçlarımız doğrultusunda kredi kartı kullanıyor ve bankalara borçlanıyoruz. Bu süreçte plansız hareket ettiğimizde kredi kartı borcu yüzünden sıkıntılı süreçler yaşıyoruz. Günümüzde her alanda internet alışverişi, bilet ve otel rezervasyonları gibi daha bir çok konuda kredi kartı kullanmak durumunda kalıyoruz. En temel ihtiyaçlarımız arasında yer alan kredi kartını doğru kullanıyor muyuz? Ya da gerçekten gerekli midir bu durum tamamen sizin inisiyatifinize kalmış. Peki her insanın başına gelebilecek bir durum olan kişinin vefat etmesi durumunda banka borcu ne oluyor bu konuyu ele alacağız.

Kredi Kartı Borcu

İlk önce böyle bir durum yaşanması durumunda vefat eden kişiye ait ölüm belgesi ile birlikte bankaya müracaat ederek borç sorgulaması yapılması gerekir. Bu kişinin herhangi bir kredi ya da kredi kartı borcu çıkabilir. Burada önemli olan husus sigortasının yapılması durumudur. Hayat sigortası her banka tarafından zorunlu olmayabilir. Bu durum genelde konut kredisi gibi uzun vadeli ödemelerde yapılmaktadır. Hayat sigortası yaptırmanın gerekçesi, sizin vefatınız doğrultusunda aile bireylerinin mağdur edilmemesi ve borcun sigorta poliçeleri tarafından ödenmesidir. Ancak intihar gibi bir durum söz konusu ise borç yakınlara devredilmektedir. Eğer doğal afet sonucu kişi hayatını kaybetmişse, örneğin; Deprem, yangın sonucu vb. durumlarda kişinin borcu silinebilir. Diyelim vefat eden kişinin sigortası bulunmuyor. Bu durumda varisler borcu ödemek istemezse reddi mirasa başvurabilir.

Öncelikle çoğumuzun hayat sigortasının öneminden haberdar olmadığımız söz konusu olabilir. Ancak hayat sigortasının ne kadar gerekli olduğunu bu süreçte anlamak mümkün. Çünkü borçlu kişinin vefat etmesi durumunda bu borç sigorta tarafından ödenir. Eğer kişinin sigortası bulunmuyorsa bu borç ölen kişinin mirasçısına devredilir.

Vefat Eden Kişi Sigortalıysa Ödediği Miktarı Alabilir Mi?

Hayat sigortası sizin kredi kartı ve kredi borçlarınızın tamamı için geçerlidir. Bu nedenle vefat eden kişinin ödediği miktarı mirasçısı talep edebilir. Yani bu kişi ödenen miktarı geri alabilir.

Sigorta şirketi tarafından bu konuda size zorluk çıkartılabilir. Bu aşamada tüm yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. Eğer sigorta şirketi size ödeme yapmaz ise konusunda uzman bir avukat tutarak dava açabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ölüm belgesini ile borç durumunu bankadan teyit etmelisiniz. Daha sonra ölüm belgesi ile birlikte vekil olan kişiyle beraber bankaya giderek başvuru da bulunabilirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!