Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir

Bankalardan aldığınız tüm bankacılık ürünlerinin belli periyotlarla ödemelerinin yapılması gerektiğini belirtmiştik. Her ürünün ödeme miktarı kullandığınız ürünün türüne miktarına ve faiz oranına göre farklılık göstermektedir.yazımızda kredi kartları ile ilgili bir ödeme tutarı olan dönem borcuna değineceğiz. Faydalı olmasını umuyoruz.

Kredi Kartı Ödeme Şekilleri

Bankacılık ürünlerinden biri olan kredi kartlarında da bir takım ödeme şekilleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki asgari tutar ödemesidir. Asgari tutar ödemesi kartınıza aylık yapmanız gereken en az tutardır. Her ayın belli günlerinde ki bu günleri siz de belirleyebilirsiniz yapmanız gereken ve bir önceki ay içinde yaptığınız harcamarın 3 te 1ini kapsayan harcamaya asgari tutar denir. Asgari tutarınızı geçmiş ay içerisinde yapmış olduğunuz harcamalar, bankanızın belirlediği faiz oranı ve kartınızın toplam tutarı etkili olacaktır. Asgari tutar ödemenizi hesap kesim ve son ödeme tarihleri arasında gerçekleştirdiğiniz takdirde kredi kartınız gecikmeye girmeyecektir. Hesap kesim ve son ödeme tarihiniz arasında tanımlanmış süre 10 günlük bir süredir. Ancak asgari tutar ödemenizi yaptığınızda ürününüz gecikmeye girmese bile faiz ödemenizin önüne geçemez.

Kartınıza yapabileceğiniz bir diğer ödeme şekli de dönem borcunuzu ödemenizdir. Asgari tutar ödemesinden daha fazla tutarda olan bu ödeme şekli kartınızın toplam borcunun yarısı kadardır. Bu tutar gecikmeye girmediğiniz durumlar için geçerlidir. Kredi kartınızın gecikmeye girmemesi için asgari tutar ödemesi yeterli olmasına rağmen şayet ödeme gücünüz varsa ve kartınızın dönem borcunu öderseniz gelecek ay faizsiz bir ödeme yapma şansınız olur. Yani kredi kartınızın dönem borcunuzu ödemek faiz ödemesi yapmanızın önüne geçecektir.

Son olarak kartınızın toplam borç ödemesini yaparak bütün borcunuzu sıfırlayabilirsiniz.

 Dönem Borcunuz Hesaplanırken Neler Dâhil Edilir?

Yazımızda dönem borcunu inceleyeceğimizi belirtmiştik. Peki, dönem borcu hesaplanırken neler dâhil edilir?

  • Hesap kesim tarihinden önce yapmış olduğunuz kart harcamaları,
  • Gelecek aylarda hesap ekstrenize yansıyacak olan taksitler, hariç hesap kesim tarihinizden önce yapmış olduğunuz taksitli harcamalar varsa bu harcamalar
  • Alışverişlerinizin faizi,
  • Şayet Kullanılmış ise nakit avans ve benzer işlemler için oluşan ek masraflar,
  • Mevcutsa geçmiş dönemlerden kalan ödemediğiniz kredi kartı borçlarınız,
  • Eğer gecikmedeyseniz gecikme faizleri,
  • Kredi kartınızın varsa limit aşım miktarı.

Dönem borcunuz belirttiğimiz maddelere göre şekillenmektedir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!