Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır Ve Kapatılır?

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır Ve Kapatılır?

Kredi Kartı ile İnternet Alışverişi Nedir?

Kredi kartı ile internet alışverişi sizin izin vermiş olduğunuz takdir de internet siteleri üzerinden satışta bulunan ürünlerin satın alınmasında kullanma işlemidir kısaca. Günümüzde amazon ve alibaba gibi dünya devi olan firmalar bulunuyor. Bu firmalar neredeyse dünyanın en zengin şirketleri. İnternet dünyasında sınırsız bir ürün çeşidi ve satışı bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı internet alışverişlerinde ise artık kredi kartları kullanılmaktadır. Ancak bu işlemleri yaparken dikkat etmekte çok büyük fayda vardır. Güvenmediğiniz bir siteden kredi kartı ile ürün satın almanız durumun da kredi kartı bilgileriniz çalınma ihtimali çok yüksektir. Bu sebeple alışveriş yapacağınız sitelerin güvenirliklerini araştırdıktan sonra alışveriş yapmanız en doğrusu olacaktır. Aksi durum da kredi kartınızın bilgileri çalınarak içerisinden harcamalar yapabilirler.

İnternetten ve yurtdışından alışveriş yapabilmek için genellikle uygulamalar vasıtasıyla bu işlemler yapılması gereklidir alışverişinizden önce.

Kredi Kartı ile İnternet Alışverişine Nasıl Açılır veya Kapatılır?

Kredi kartınızı aldıktan sonra internet alışverişine kapatmak veya açmak için belirli işlemler yapmanız gerekmektedir. Bunlar mobil uygulamalar üzerinden yapabilirsiniz, bankanızın web online işlemler bölümünden de bu işlemleri yapabilirsiniz yada kısa msjlar ile veya müşteri hizmetlerini de arayarak bu işlemleri yapabilirsiniz. Bu işlemleri ne yazık ki şubelerden yapamazsınız. Eğer şubeye başvurursanız alacağınız cevap müşteri hizmetlerini arayarak bu işleminizi yapabilirsiniz olacaktır.

Kredi Kartı ile İnternette Alış Veriş Yapmak

Kredi kartı ile internette alışveriş yapmak çok konforlu ve kolay olabilir ancak büyük risklerde barındırmaktadır. Çünkü kredi kartı dolandırıcılık işlemlerinin %90’ı online olarak gerçekleştiği belirlenmiştir. Kötü niyetli insanlar sizin bilgilerinize nasıl ulaşıyor ve ne gibi önlemler almak gerekiyor gibi konulara girecek olursak eğer. Öncelikle telefonunuzun virüs bulaşmasını engellemek için sadece güvenmiş olduğunuz bilgisayarlara takmanız önceliklidir, daha sonrasında telefonlarınıza yüklemiş olduğunuz uygulamaların güvenirliği çok büyük öneme sahiptir çünkü genelde bu uygulamaların içerisine saklanmış yazılımlar vasıtasıyla bilgilerinizi ele geçiriyorlar. Ya da telefonlarınızdan şüpheli gördüğünüz bir linke tıklamanız sonucun da da telefonunuza virüs bulaşır. Bu da yine aynı şekilde bilgilerinizin başkalarının eline geçmesine sebep olur.

Bilgisayar üzerinden bakarsak eğer konuya, bilgisayarlar da yüklemiş olduğumuz dosyalar öncelikle büyük tehlikedir çünkü telefonlara göre daha büyük hacimli uygulamaları bilgisayarlarımıza yüklüyoruz ve içerisinde daha küçük yazılımların bulunma olasılığı artıyor. Bunun önüne geçebilmek içinse düzenli olarak bilgisayar taramalarımızı gerçekleştirmemiz gerekiyor. Aksi durum da virüs bulaşmasını tespit edemeyiz ve kredi kartımız ile yapacağımız ilk işlemimiz de bilgilerimiz başkalarının eline geçmiş olacaktır. Bir diğer önemli husus ise internette gezinirken şüpheli linklere tıklama durumu. Bu linklere tıkladığınız an bilgisayarınız ne yazık ki bu virüs yazılımını indirmiş oluyor. Bunu fark etmediğiniz takdir de kredi kartı bilgileriniz kötü niyetli insanların eline geçmiş olacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!