Kredi Kartı İptali Ve Kart Kapama Yolları

 Kredi kartları son dönemlerin ödeme yöntemleri arasında en başta yer alan bir ödeme sistemidir. Kişisel ve yaşamsal ihtiyaçların hayat akışı ,çerisinde bankalar tarafından analiz ve tahlil edilmesi sonucunda sunduğu hizmetler ve uygulamaya koyduğu projeler kapsamında yer alan kredi kartı, gerek online alışverişlerdeki ödeme seçeneği için, gerekse nakit kullanım ihtiyacını sıfıra indirip diğer tüm ödemelerimizi de yapabileceğimiz bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzenli ve planlı kullanımlarda oldukça faydalı olan ve kolaylıklar sağlayan kredi kartları, bazı durumlarda müşterileri maddi sıkıntılara sokabilmekte ve adeta faciaya dönüşebilmektedir. Bu nedenle memnun olmayan ya da artık ihtiyaç duymayan kişilerce araştırılan kredi kartı iptali ve kart kapatma yolları hakkındaki bilgileri de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi kartları bankalara internet, telefon veya şube yoluyla yaptığımız başvurular sonucunda değerlendirmeye alınarak onay verilenlere sunulan bir ödeme hizmeti türüdür. İçerisinde kullanıma hazır gelen bir limit sebebiyle önce para kullanımını, daha sonra da bu kullanım miktarı üzerinden faizli şekilde geri ödenmesi talep edilir. Bu sebeple bazı durumlarda elimize ekstradan para geçmiş ve geri ödemeyecekmişiz gibi hissettirebilir ve geri ödemede doğru planlar yapılmadığı takdirde sıkıntılar yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu durumda kartı kapatmak ya da iptal ettirmek isteyebiliriz ancak bunun için ilk şart karta herhangi bir borcun bulunmamasıdır. Ödemesi bulunan kart için en fazla yapılacak işlem, kartın kullanıma kapattırılması, ancak borcun tamamı kapatılana kadar hala varlığını sürdürecek olmasıdır. Ancak herhangi bir ödeme sorunu yoksa kartın iptali için 7 gün 24 saat hizmet veren müşteri hizmetleri iletişime geçilebilir ya da internet bankacılığı üzerinden bu talep gerçekleştirilebilir.

 

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartını kapatabilmek ya da iptal edebilmek için kartı hiç kullanmamış olmak ya da karta herhangi bir borcun kalmamış olması gerekir. Ancak kredi kartı borcu olup ödeyemeyenler için borç üzerinden sürekli olarak faiz uygulanacak ve bu faiz ödenecek miktara her geçen gün eklenecektir. 2 aya ulaşan ödenmeyen borçlar için banka tarafından süre verilerek ihtar gönderilir ancak ödememe ısrarı sonunda idari takip ve sonrasında yasal takip başlayarak 5 senelik banka hizmetleri kullanım hakkına sınırlama gelecektir. Bu sebeple kredi kartı iptali ve kart kapama yolları için ve herhangi bir yasal takibe girmemek adına bankayla görüşüp borcu yapılandırmak, uzun vadede taksitle ödemeyi yaptıktan sonra da kartı iptal ettirmek daha çok tavsiye edilen bir yöntem olacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!