Kredi Kartı İptali Ve Kullanıma Kapatılması Arasındaki Fark Nedir?

Kredi Kartı İptali Ve Kullanıma Kapatılması Arasındaki Fark Nedir?

Kredi kartlarının günümüzde çok kullanışlı olduğu inkâr edilemez bir gerçek. Ancak durum bazen kontrolden çıkabiliyor ve kazandığımızdan fazlasını öderken buluyoruz kendimizi. İşte bu duruma geldiğimizde kredi kartımızı iptal ettirmekten başka bir çaremiz kalmıyor.

Ancak kartımızı kapatma ve iptal ettirme gibi iki ayrı seçeneğimiz var,

Kapatma – Kredi kartınızı, kısmi veya geçici bir süre ile kullanıma kapatma işlemine verilen isimdir
İptal – Kredi kartınızı kullanımdan kaldırma ve kredi kartı bilgilerinizin silinme işlemine verilen isimdir

Kredi kartını iptal etmek ve kullanıma kapatmak arasında çok fark vardır ve ikisinde de yapılması gereken işlemler farklıdır.

Örneğin kartınızı çaldırdınız ya da kaybettiniz bulamıyorsunuz bir tedbir önlemi olarak telefonla bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir ve kartınızın kullanıma kapatılmasını isteyebilirsiniz bu kolay bir yöntemdir. Bu işlemi şubeden ya da internet mobil bankacılıktan da yapabileceğiniz gibi birebir müşteri hizmetleriyle görüşerek de yapabilirsiniz.

Müşteri temsilcisi kartınızı kullanıma kapatır ve tüm bilgilerinizi sıfırlar ardından tarafınıza yeni kart gönderilecektir.

Ancak kartınızı bir daha kullanmamak üzere tamamen iptal ettirmek istiyorsanız yine bankayı arayabilir ya da şubenizde görüşme sağlayabilirsiniz.

Kanunen her kart hamilinin kartını iptal ettirme hakkı tabi ki bulunmaktadır. Ancak bankalar müşteri kaybetmek istemeyeceklerinden bu süreçte size farklı teklifler sunabilir. Değerlendirip değerlendirmemek inisiyatifinize kalıyor burada. Size sunulan teklifleri değerlendirebilirsiniz ya da kartınızı iptal etmelerini isteyebilirsiniz

Banka kartımı iptal etmezse?

Hiçbir bankanın böyle bir hakkı yok verilen dilekçe ardından 7 iş günü içinde kartınızı iptal etmek zorundalar aksi bir durum söz konusu olduğunda iptal için başvurunuzu belgeleyerek BBDK ya dilekçe yazarak banka hakkında şikâyetçi olabilirisiniz. Bu sizin en doğal hakkınızdır.

Bankalar müşteri kaybetmemek adına sizi oyalayıp yıldırmak için sürekli arayarak taciz edebilir ancak kartınızı yasal sürede iptal etmek zorundadırlar.

Kartımın borcu varken iptal edilebilir mi?

Yönetmeliğe göre borçlu kişilerin kart iptal etmesinde bir engel yok. Kartınız kapandıktan sonra da ödemelerinizi yapabilirsiniz. Kartınızı iptal ettirmeden önce güncel ödemelerinizi kontrol etmenizi ve otomatik ödemelerinizi not etmenizi öneririm.

Kredi kartını iptal ettiğimde ek kartım da iptal olur mu?

Ek kartlar kredi kartlarına bağlı olarak kullanılır dolayısıyla kredi kartını iptal ettirdiğiniz takdirde ek kartınız da otomatik olarak iptal olacaktır ayrıyeten bir başvuru yapmanıza gerek yoktur.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!