Kredi Kartı Kaybolursa Ya da Çalınırsa Ne Yapılmalıdır?

Kredi Kartı Kaybolursa Ya da Çalınırsa Ne Yapılmalıdır?

Kredi Kartı Çalınması Ya da Kaybolması Sonucu Ne Olur?

Kredi kartınızın çalınması durumun da veya kaybolması durumun da öncelikle bankanız ile iletişime geçerek kartınızı bloke ettirmelisiniz. Aksi takdirde başka kişilerin eline geçen kartınız ile harcamalar yapabilirler ve bu şekilde mağdur edilmiş olursunuz. Özellikle kaybolduğunu bile tahmin ettiğiniz kartı bloke ettiriniz çünkü günümüz de kredi kartının şifresi olmaksızın harcamalar yapılabilmektedir. Bu da kartınız da bulunan tüm limitin çalınmasına yol açacaktır. Bu da hiç kimsenin istemediği bir durumdur. Bu durumlara düşmemek için sürekli olarak göz önünde bulundurabileceğiniz bir cüzdanınız da taşımalısınız yoksa mağdur olabilirsiniz.

Kart değişim ücretini düşünerek bir yerlerde bulurum deyip kartınıza bloke koydurmamanız durumun da kartınızda ki tüm limitin boşalmasına sebep olabilirsiniz. 150 lira kar edeyim derken binlerce liranızı kaybedebilirsiniz. Bu sebepten çok önemlidir bloke koydurmanız.

Kredi Kartı Çalınması veya Kaybolması Durumun da Ne Yapılmalı?

Öncelikle kartınızı bulamadığınız an direk olarak bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak ilk ve öncelikli olarak çıkan seçenekten kayıp çalıntı bildirimini seçerek direk olarak kartın bloke edilmesini istemelisiniz. Bankalar bu işlem için özel bir ekip oluşturmaktadırlar. İşleminizi direk olarak halledeceklerdir. Ancak daha sonrasında size son harcamanızı vs. gibi sorular sorarak  sizden teyit almaya çalışacaklardır.  Bu sorulara da sakin bir şekilde doğru cevaplar vermeniz sizin faydanıza olacaktır. Ne yazık ki mobil uygulamalar veya internet bankacılığından bu işlemleri yapamamaktasınız. Bu sebepten sadece müşteri hizmetleri ile bloke işlemini yapabilirsiniz.

Kaybolan yada çalınan kartınız bloke etmeden önce sizden habersiz harcamalar yapılmışsa eğer bunun için bankanız size itiraz formu gönderecektir bu formu doldurduktan sonra bankanıza teslim etmelisiniz. Tabi ki karakol veya savcılığa bulunduğunuz suç duyurusu belgesi ile bankanıza başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Ancak önemli bir hususta kredi kartı şifreniz çünkü yapılan harcamalar kredi kartı şifresi ile yapılmışsa eğer banka itirazını değerlendirmeyecek ve size yansıtacaktır. Bu sebepten kredi kartı şifrenizi basit bir şifre katmamanız çok önemli. Doğum tarihi vb. gibi şeylerde katılmamalıdır. Kartın veya diğer başka bir yere şifreyi yazmamalısınız.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!