Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır 2019

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır 2019

 Alışverişlerini kredi kartı ile ödemeyi tercih eden kişiler her zaman limitleri yükseltebilmenin yollarını aramaktadırlar. Kredi limiti yeterli gelen müşteriler bir süre sonra limitlerinden memnun olmamaktadır. Bu yazıda kredi kart limiti nasıl artırılır konusunda bilgi alınabilecektir. Kredi kartı limitini artırma işlemi bank şubesine gidilerek ya da internet bakacılığı ve yahut da mobil bankacılık kullanılarak yapılabilmektedir. Fakat bazı bankaların müşterilerine koymul oldukları güvenlik sebebi ile bazı müşterilerin banka şubesine giderek limit artırmaları gerekebilmektedir.

Kredi Kartı Limiti Artırma Yöntemleri

İnsanlar alışverişlerini kredi kartı ile yapmaya başladıklarında ve sanal alışveriş yöntemlerini kullanmaya başladıkça alışveriş limitlerinin kendilerine yetmediklerini farkederler. Bu sebeple müşteriler zaman zaman limit artırmak için girişimlerde bulunabilmektedir. Kişiler özellikle gelirlerinde bir artış yaşadıkları zaman daha fazla kredi kullanarak daha fazla alışveriş yapmaktadırlar. Halbuki yapılan borçlar yine gelirin elde kalmamasına neden olmaktadır. Yani bir kısır döngü içerisine girilmektedir. Kredi kartı limiti artırıken bankalar belirli şartlar istemektediler. Örneğin gelir ile doğru orantılı bir artış olması gerekmektedir. İstenilen limitin kişinin gelirinden çok yüksek olmaması gerekmektedir. Bankaların gözlemleyeceği bir diğer husus ise müşterisinin kredi notunun hangi risk grubunda olduğudur. Eğer ödemeler düzensiz ve kredi notu çok düşük ise bankalar müşterilerinin kredi kartı limit artırmalarına izin vermemektedirler. Bu nedenle düzenli bir ödeme yapılarak yüksek bir kredi notunun olması gerekmektedir. Limit artırımlarının miktarının yapılan alışverişe göre yapılması da ilerleyen dönemlerde borcun ödenmesini kolaylaştıracaktır. Ödemeleri geçmiş dönemde düzensiz olmuş olsa da gelecekdeki bir kaç aylık dönemde yapılacak düzenli ödemelerin bankalarının gözünde müşteriler olumlu bir hale gelebilecektir.

Kredi Kartı Limiti Artırma İşlemi Nereden Yapılır?

Eskiden düzenli olarak bankalar müşterilerinin limitlerini kendi ayrıcalıkları ile artırabilmekteydiler. Fakat günümüz ekonomik koşulları ve müşteri potansiyellerine göre bankalar müşterilerinin onayları olmadan limit artırmamaktadırlar. Müşteri başvuru yaptıktan sonra belirli şartları sağlaması koşulu ile bankalar müşterilerinin başvurularını kabul etmektedirler. Bankaların sunmuş oldukları online işlemler seçeneği ile bankaya gitmeden de limit artırımı gerçekleştirilebilmektedir. Bazı bankalar şubelerde başvuru kabul edebileceği gibi. Sms ve telefon bankacılığı ile de hızlı başvuruda bulunulabilmektedir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır 2019

Günümüzde kredi kartı kullanımı inanılmaz derecede artış göstermektedir. İnsanların çoğu alışverişlerini kredi kartı kullanarak yapmaktadır. Artık nakit alışveriş yerini kredi kartlarına bırakmış durumda.  Böylece kredi kartı kullanım popülerliği de git gide artıyor. Alışveriş oranının artışına bağlı olarak, kart limitleri kimi zaman yetersiz kalıyor. Böyle bir durumda kredi kartı limitini arttırma ihtiyacı duyuluyor. Bu yazıda kredi kartı limitini arttırmak için neler yapmak gerektiğine değinilecektir.

Kredi Kartı Limitini Arttırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartı limitini arttırmanın bir yolu banka şubesine gitmek, diğer bir yolu da internet bankacılığını kullanarak başvuruda bulunmaktır. Bazı bankalar SMS başvurusu da kabul etmektedirler. Yalnız kart limitini arttırmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Şimdi bu noktalardan bahsedeceğiz.

Kredi Kartı Limitini Arttırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Kredi notunuzu daima iyi tutun. Çünkü bankaların limit arttırma işleminde baktıkları ilk nokta kredi notunuz oluyor. Ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekiyor. Eğer gecikme yaşıyorsanız ve ödeme yapmıyorsanız bankalar kredi notunuzu kesinlikle yükseltmiyor. Bu da bankalar için güven kaybı demek oluyor. Böylelikle olumsuz cevaplar alabiliyorsunuz. Ancak ödemeleri düzenli yaptığınız takdirde limit arttırma işlemini herhangi bir olumsuz yaşamadan kolayca yapabilirsiniz.

-Kredi kartı limitinizi gelirinize göre belirleyin. Eğer aylık maaşınız 2 bin tl ise 100 bin tl limitli kredi kartı talebinde bulunmanız direkt olarak olumsuz yanıtla sonuçlanacaktır. Çünkü bankalar aldığınız düşük maaşla yüksek miktardaki bir parayı ödeyebileceğinize asla ihtimal vermemektedir. Bu yüzden kredi kartı limitinizi belirlerken bütçenize göre ayarlayıp, ona göre limit arttırma başvurusunda bulunun.  Böylelikle olumlu sonuç alma şansınız bir o kadar artar.

-Ödemelerinizi mutlaka zamanında yapın. Çünkü bankalar sizi yaptığınız ödemelere göre tanır. Eğer düzenli bir şekilde, gecikmeden, kredi kartınızın  ödemelerini zamanında yaparsanız kredi notunuzda yükselir. Böylelikle limit arttırma işlemi karşısında olumsuz bir yanıt almazsınız. Lakin ödemelerde sürekli gecikir, zamanında yapmazsanız, bankaların gözünde kötü pozisyona düşmüş olursunuz. Kredi notunuzda buna bağlı olarak doğru orantılı düşer. Böylelikle limit arttırma talebinde bulunurken ret cevabı almanız mümkün olacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!