Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Evvelce banka işlemlerindeki finansal hareketlilikte (kredi çekme, kredi kartı kullanma gibi) bankalardan sağlanan avantajlara karşılık geri ödemelerde aksaklıklara sebep olmak, yani borçları zamanında ödememek ya da hiç ödememek gibi davranışlar kredi notunu düşürmektedir. Bankaların geri ödemelerde gecikmeler yapan kişileri önce SMS ve telefonla sonra yazılı olarak uyarılarak borçları hatırlatılmaktadır. Hala ödenmemesi durumunda ise banka avukatları tarafından idari takip ve sonra da yasal takip başlatılarak belli bir süre içinde tüm borcun toptan ödenmesi istenir. Bazı özel durumlarda inisiyatif kullanılarak yeni bir ödeme planı yapılarak da birkaç taksite bölerek geri ödeme talebinde de bulunulabilir.

Kredi Notu Nedir?

Banka müşterilerinin finansal hareketliliğindeki olumlu ya da olumsuz seyreden ödeme planındaki işleyişe göre verilen puana kredi notu denilmektedir.

O-699 En riskli,

700- 900 Riskli,

900- 1500 Az riskli,

1500- 1900 Risksiz

Gibi puanlar o müşteriniz borçlarını ne kadar düzenli ödeyip ödemediğini, maaşını aynı bankadan alıp almadığını, maaş hesabı dışında başka hesabı olup olmadığı, birikimlerinin olup olmadığı, faturalarını otomatik ödeme ile banka tarafından takip edilip edilmemeleri gibi hareketlilikler kredi notunu olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedir. Bankalar bordrolu, bankada maaş hesabı olan hatta ek hesabı bulunan ve özellikle fatura ödemeleri konusunda bankaya talimat veren kişilere kredi vermeyi her zaman tercih etmektedir. Bu işleyiş o kişinin prensipli olduğunu, borçlarının aksamasını istemediğinin bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir.

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Kredi Çekebilirler Mi?

Bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi vermeyi uygun bulmazlar ve genelde kredi talepleri reddedilmektedir. Ancak zor durumda bulunan kişiler için bazı durumlarda inisiyatif kullanarak sınırlı limitler belirleyerek kredi verebilirler.

Bankalar bu gibi durumlarda önce kendilerini güvence altına almak için bazı şartlar öne sürerler ve ancak o zaman riskli müşterileri için kredi vermeyi onaylarlar.

Kredi Notu Düşük Olan Fakat Kredi Verilecek Kişilerden Talep Edilenler

  • Kefil Gösterilmesi,
  • Teminat Gösterilmesi,

Kefil Gösterilmesi;

Banka kendisini güven altına almak için kredi notu düşük olan kişilerden kefil göstermesi durumunda kredi verebileceğini söyler. Kefil gösterilecek olan kişinin de kredi notu çok önemlidir ve kefilin kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Örneğin, kredi notu yüksek olmalı, SGK kayıtlı olması yani düzenli ve bordrolu gelirinin olması, bankada yüklü hesabının olması gibi şartları taşıyorsa yani banka kefile güveniyorsa kredi verebilir. Ayrıca kefil olacak kişi evli ise kefil olmasını eşinin de onaylaması gerekmektedir. Eşinden alınacak olan bu muvafakat eşin bizzat bankaya gelerek imzalaması gereken bir evraktır.

Teminat Gösterilmesi;

Banka yine kendisini güven altına almak için müşterisinden teminat talebinde bulunabilir. Kredi talebinde bulunan kişinin evi varsa evini, arsa ya da arabasını kısaca sahip olduğu mal varlığına göre birisini ya da birkaçını ipotek ettirmesi koşulu ile de kredi verebilir.

Teminat vermek müşteri için riskli bir durumdur. Çünkü ödemelerini yapamaması durumunda ipotek gösterilen mallara banka tarafından el konulması söz konusu olacağından müşteriler ödeyebilecekleri borcun altına girmeli, kendilerini aşan miktarlarda kredi çekmemelidir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!