Kredi Notu Düşük Olan ya da Kredi Notuna Bakmayan Bankalar

Kredi Notu Düşük Olan ya da Kredi Notuna Bakmayan Bankalar

Kredi notu düşük olan kişiler bankalardan kredi talep ettiklerinde bazı zorluklar yaşamaktadırlar. Hatta büyük ölçüde kredi talepleri reddedilmektedir. Çünkü daha önce bankadan ya da bankalardan aldıkları kredi ya da kredi kartları ile ilgili geri ödemeleri aksatmalarından kaynaklı olarak sicil notları düşmüştür.

Sicil notunun (kredi notu) düşük olması demek, bankalar tarafından güven duyulmayan, bankalara birikmiş borçları olan hatta kara listeye alınmış yani idari ve yasal takip görmüş kişiler demektir. Bu kişilerin bankalardan kredi almaları çok zor olsa da bazı bankalar düşük limitli kredi verebilmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesi bazı nedenlere bağlıdır.

  • Banka kredisi alıp geri ödemelerini aksatanlar ya da hiç ödemeyenler,
  • Kredi kartı kullandıkları halde kredi kartının aylık harcama tutarlarını son ödeme tarihine kadar yatırmamaları ya da minimum ödeme miktarını dahi ödememeleri,

Gibi nedenler kredi notunu düşüren nedenlerin başında yer almaktadır. Ancak bu kriterler bütün bankalar için geçerli olsa da bazı bankalar, limit konusunda biraz daha esnek davranabilmekte ya da kredi notu düşük olsa da küçük miktarlarda da olsa kredi verebilmektedir. Bunun için de bankalarını güvenceye alabilmek için teminat (kefil, ipotek vb. gibi) talebinde bulunmaktadır.

Hangi Bankalar Kredi Notu Düşük Olan Kişilere Kredi Veriyor?

Tüm bankaların bağlı oldukları Merkez Bankası’nın veri tabanında toplanan bilgiler içinde banka müşterilerinin kredi notları da bulunmakta ve 5 yıl süre ile geriye dönük finansal hareketlilik bu tabanda görülebilmektedir.

Her banka kendisinden kredi talep eden kişinin son 5 yıllık finansal hareketliliğini görmek için kredi notuna bakarak o kişiye kredi verip veremeyeceğine karar vermektedir. Aslında kredi notu düşükse geri ödemelerde sıkıntı yaşanabilir düşüncesi bankaları haklı gösterse de bazı bankalar bu konuda daha esnek davranmaktadır. Bazı dönemlerde kampanyalar düzenleyerek kredi notları düşük kişilere de düşük miktarlarda da olsa kredi verebilmektedir.

Ülkemizin çeşitli illerinde şubeleri bulunan Aktifbank ile Fibabank kredi notları düşük olan müşterilerine kredi veriyor.

Aktifbank Kredi İmkanları;

Kredi notu düşük olan kişiler 25.000 TL’ye kadar Aktifbank’tan kredi çekebilirler. Ancak, her ilde Aktifbank olmadığı için kredi PTT şubeleri aracılığı ile çekilebilmektedir. Geri ödemeler konusunda ise yine PTT şubeleri aracılığı ile, PTT’nin ATM noktalarından ya da Vakıf Bankası ATM’leri gibi noktalardan yapılabilmektedir.

Fibabank Kredi İmkanları;

Kredi notuna bakmadan kredi veren bankalardan bir diğer banka da Fibabank’tır. Ancak kredi faizleri biraz yüksek olması dikkat çekmekte ve bu durum kredi çeken kişinin aleyhine olmaktadır.

Bunların dışında güvenilir kefil gösterme, bazı mal varlığını ipotek etme gibi güven verilmesi durumunda diğer bilinen ve finansal hareketliliği fazla olan bankalar da az miktarlarda da olsa kredi verebilmektedir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!