Kredi Notu Hesaplama Yöntemi Nasıl İşliyor?

Kredi Notu Hesaplama Yöntemi Nasıl İşliyor?

Bankalardan kredi talebinde bulunan kişilerin, kredi isteme nedenleri çok farklı olabilir.

  • İhtiyaç kredisi,
  • Eğitim kredisi,
  • Ev kredisi,
  • Araba kredisi,
  • Teşvik kredisi,
  • İş yeri açma kredisi vb. gibi pek çok kredi çeşidi bulunmaktadır.

Kredi için müracaat edilen bankaların ise ilk baktığı kriter kredi talebinde bulunan kişinin kredi notudur. Ancak farklı bankalar kredi notlarını da farklı değerlendirebilmektedir. Bu nedenle önce maaş aldığınız banka ya da halen hesabınızın olduğu bankaya müracaat etmeniz önerilir. Finansal hareketliliğinizin fazla olduğu bankaya yapılan kredi talebi daha güven vereceğinden yine o bankadan kredi talep etmek öncelikle kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir. Şayet finansal geçmişinizdeki hareketliliğiniz olumsuz ise bu sizin notunuzu düşürecektir.

Kredi Notu Hesaplamasında Etkin Olan Kriterler Nelerdir?

Aylık Gelir Kriteri;

Kredi talebinde bulunan kişinin her ay düzenli ödeme yapabilmesi için bordroya bağlı bir çalışan ve özellikle de devlet memuru olması tercih edilmektedir. Bazı bankalar sadece kredi talep eden kişi değil aile bireylerinin toplam geliri üzerinden hesaplama yaparak daha fazla miktarlarda kredi verebilmektedir.

Meslek Kriteri;

Kredi talep eden kişinin belli bir meslek grubuna dahil olması asker, öğretmen, avukat, doktor, mühendis vb. ve eğitim seviyesi yüksek kişilerden oluşması da bankalar için güven olarak görülmekte ve kredi notunu olumlu etkilemektedir.

Eğitim Durumu Kriteri;

Kredi talep eden kişinin eğitim seviyesi ne kadar yüksek ise kredi notunu da o derece yükseltmektedir.

Yaş Kriteri;

18- 65 yaş arasında kişiler diğer kriterleri taşıdığı sürece farklı miktarlarda kredi çekebilirler. 18 yaş altı 65 yaş üstü kişilere bankalar kredi notunu olumsuz etkilediğinden kredi vermeyi tercih etmezler.

Mal Varlığı Kriteri;

Bazı kriterleri uymasa da evi, arabası, tarlası vb. mala sahip olması kredi notunu yükselteceğinden, kredi alma şansı yüksektir.

Ayrıca; Kredi geçmişinde çek ve senetlerle ilgili sorun yaşamaması, idari ve yasal takip kapsamına girmemesi gibi durumlar da kredi notunun hesaplanmasını olumlu etkilemektedir. Tüm bu kriterler kredi notunu tespit etmek için yeterli veriler olarak görülmektedir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!