Kredi Notu Nasıl Artar?

Kredi Notu Nasıl Artar?

Bilindiği gibi devir ekonomi devri, bu nedenle de birikimlerden yatırımlara kadar her bir konu ayrı ayrı büyük önem taşımaktadır. Özellikle de günümüzde, kırılan ekonomilerin kendini daha çok gösterdiği ve güçlü para birimlerinin pek çok konu üzerinde etkisini hissettirdiği görülebilirken, kayıpların ve zararların önüne geçmek için birikim yapılması tavsiye edilir. Bununla beraber, kimi zaman ise birikimden ziyade harcama yapabilmek adına para ihtiyacı gündeme gelebilir. İşte bu tür durumlarda da imdada yine bankalar ve finans kuruluşları yetişir. Özellikle de nakit ihtiyaçlarda sunulan krediler ve harcamalar için ortaya konulan kredi kartları insanları rahatlatır. Ancak bu kart ya da kredileri kullanmak da belli başlı aşamaların geçilmesi ile mümkündür.

 

Kredi ve Kredi Kartları

 

Gündelik hayatta çeşitli ihtiyaçların giderilmesi için kimi zaman nakit paraya gereksinim duyulur. Yalnızca günlük ihtiyaçlar değil, bir şey alırken de yine bu gereksinimler ön plana çıkar. Bu tip durumlarda kredi kullanılması yaygın bir duruma işaret eder. Örneğin kişi araba alacak ise muhakkak ki gerekli parayı tamamlaması gerekir. Yüklü miktar eksik para da bir anda karşılanmayacağına göre, bankaların kredileri işte bu aşamada öne çıkar. Kredi kullanmak kişinin bankaya borçlanması demektir.

 

Kredi kartı kullanmak da bir bakıma aynı kapıya çıkar. Kişinin ay içerisinde para kullanmadan yaptığı harcamalar banka garantisi ile olurken; ay sonu geldiğinde ise o ay kart ile yapılan harcamaların ödenmesi gerekecektir. İşte bu da uygun bir kredi kartı kullanımına işaret eder. Aksi halde faizler başlar ve kişiler ekonomik bunalımlara girebilirler.

 

Gerek kredi, gerek ise kredi kartı kullanımları dozunda ve uygun ayarda yapıldığı sürece mantıklı olur. Diğer türlü her iki bankacılık hizmeti de risklidir ve kişiyi sorunlara gark edebilir.

 

Kredi Notu Nedir?

 

Yukarıda bahsedilen hizmetlerden istifade etmek, kart ya da kredi sahibi olmak için bazı unsurlar dikkat çeker. Örnek olarak kişinin bir yerde çalışıp çalışmadığı, çalışıyor ise ne kadar süredir o iş yerine bağlı çalıştığı, ne oranda maaş aldığı, nasıl gelir kalemlerinin olduğu, geçmiş borçlarını nasıl ödediği, güncel borç durumları gibi pek çok nokta ön plana çıkar. Bütün bu ekonomik ve sosyolojik veriler ise bir sistem üzerinde hesaplanır ve kişinin kredi notu ortaya çıkar. Kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa, bankada alacağı kredi miktarı ya da kredi kartı limiti o denli yüksek olur. Bundan dolayı da kredi notu kritik önem taşımaktadır. Kredi notunun artırılması da tam olarak bunun için önemlidir. Kişinin kredi notunu artırdıkça daha iyi imkanlar ile bankacılık hizmetlerinden faydalanması durumu söz konusudur.

 

Kredi Notu Nasıl Artırılabilir?

 

Herkes için oldukça önemli olan kredi notu artırılması konusunda aşağıdaki noktalar çok önem taşır. Bu nedenle de söz konusu unsurların güçlendirilmesi ile kredi notunda artış sağlanabilir;

 

  • Borçların hızlıca ödenmesi; Bankaların sisteminde yer alan kredi notları, kişinin borç ve alacak dengesinin özetidir. Ancak elbette ki borçların ödenmesi ve alacakların zamanında elde edilmesi bu notu etkiler. Kredi notunu yüksekte tutmak için güncel borçların hızlı ve sistemli bir şekilde kapatılması şarttır.
  • Kredi kartı ya da diğer kredi taksitlerinin zamanında ödenmesi; Mevcut kredi kartı kullanımı ya da varsa daha önce çekilmiş kredilerin ödeme günlerinden şaşmadan ve belirtilen miktarlar oranında ödenmesi gerekir. Bu sayede kredi notu artacaktır.
  • Çalışılan iş yerinde uzun süreli olarak sigortalı olunması; Bankalar muhakkak ki kişinin aldığı borcu ödemesini isteyecek, hatta faizli geri dönüşlerde dahi başarı yakalanması adına kişinin ne derece yeterli olduğu sorgulanacaktır. Eğer kişi uzun aylar ya da yıllardır aynı iş yerinde sigortalı olarak çalışmakta; ya da farklı iş yerlerinde iyi gelirler ile sigortalı olarak yer almakta ise kredi notu artar. Yani kişinin istikrarlı olarak para kazanması ve bunu kanıtlayabilmesi çok önemlidir.
  • Üzerinde değerli mallar ya da taşınmazlar olması; Kişinin evleri, arabaları, arazileri ya da benzer değerli varlıkları varsa da kredi notu artar. Bu tür varlıklar bankanın kendini garantide hissetmesini sağlar, kişi de buna dayanarak kredi ya da kredi kartı kullanabilir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!