Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu, bankacılık işlemleri ile alakalı bir terimdir. Bireylerin finansal geçmişlerindeki hareketliliğin KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kuruluşunda toplanarak analiz edilmesi sonucundaki belirlenen puanına “Kredi Notu” denilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi talebinde bulunmak isteyenler, kredi kartı çıkartmak isteyenler, kredi notuna göre taleplerine yanıt verileceğinden öncelikle kredi notlarını öğrenmek durumundadır. Çünkü kredi notu düşük ise ve finansal geçmişte ödemelerde aksamaları var ise kredi alabilmesi zayıf bir ihtimaldir.

Kredi notunu öğrenmek için bazı seçenekler bulunmaktadır.

  • KKB (Kredi Kayıt Bürosu) aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Çok cüzi bir fiyatla yaklaşık olarak 8 TL gibi bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür.
  • Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak bunun için de siteye üye olmanız gerekmektedir. Üyeliğinizi yaptıktan sonra istediğiniz zaman kredi notunuzu görebilirsiniz.
  • Kredi notunuzu bankalar aracılığı ile de öğrenebilirsiniz. Zaten bankaya kredi talebinde bulunduğunuzda, banka görevlisinin ilk bakacağı durum kredi notunuz olacaktır.
  • Bankaya gitme olanağınız yok ise internet bankacılığı aracılığı ile kredi notunuzu yine öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunuz Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunuz belirlenirken, farklı bankalarda farklı kriterler ön planda tutularak hesaplamalar yapılmaktadır. Aralarında çok fazla farklılık olmasa da kredi notları bankaya göre değişmektedir.

Kredi notu hesaplanmasındaki Bazı Kriterler;

  • Bireysel kredi ve kredi kartı borçlarının ödemelerinde aksamalar olmamalı ve geri ödemeler aksatılmamalıdır. Kredi notunun %30 etkilemektedir.
  • Mevcut hesabınızın bulunup bulunmadığı, borç durumunuzun olup olmadığı konusu %25 etkilemektedir.
  • Ayrıca bir başka kredi almış olmanız %20 etkilemektedir.
  • Ne kadar sık kredi kullandığınızla ilgili kriter %15 etkilemektedir.
  • Güven ve teminat ile ilgili diğer faktörler %10 etkilenmektedir.

Herkes Kredi Notuna Sahip Midir?

Banka hesabı olmayan, evvelce kredi talebinde bulunmayan ya da kredi kartına sahip olmayan yani, finansal hareketliği bulunmayan kişilerin “Kredi Notu” bulunmamaktadır. Diğer kişilerin de son 5 yılı baz alınarak işlem yapılmakta ve kredi notu hesaplanmaktadır. Ancak sadece bir hesabının olması da kredi hesaplamasına dahil değildir. Tek bir banka hesabının bulunması o kişinin kredi notunu hesaplatmaz. Kredi talebinde bulunursa hesaplama yapılmaktadır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!