Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir Ve Yenilenir?

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir Ve Yenilenir?

Tüm bankacılık ürünlerini kullanmanızı etkileyen kredi notunuz hangi aralıklarla güncellenir? Sorusunun yanıtını yazımızda araştırdık.

Kredi Notu Nedir?

Daha önce herhangi bir bankanın ürününü kullanmak istediyseniz bir takım süreçler ve onaylar gerektiğine şahit olmuşsunuzdur. Bankanın size kredi tanımlayabilmesi için belli ölçütleri tutturmanız gerekir. En başta Kredi Kayıt Bürosu siteminde (KKB) müşteri sicilinizin temiz yani belli bir puanın altına düşmemiş olması beklenir. Müşteri sicilinizi ve KKB puanınızı belirleyen faktör ise daha önceden kullanmış olduğunuz bankacılık ürün ve hizmetlerinde göstermiş olduğunuz ödeme performansıdır. Çünkü o dönemki gecikme bilginiz KKB ’de kayıt altına alınmıştır ve KKB tüm bankaların müşteri sicillerini görüntülediği ortak platformdur.  Bu platformdaki performansınıza göre tüm bankalar size daha fazla ürün kullandırmak için bilgilendirme yapacak ve şahsınıza özel fırsatlar sunacaklardır.

Siz müşteri olarak kredi kayıt bürosu kayıtlarına ulaşamazsınız. Bu noktaya Findeks girer. Belli bir tutar karşılığında kendi kredi notunuzu öğrenmenizi sağlayan bu şirket yatırımlarınızı değerlendirmeniz yönünde de işlemler yapmaktadır.

Kredi notunuzu görüntülemenizin bir diğer yolu da e devlettir. E devlet uygulaması kısa bir süre öncesinde hayata geçirdiği uygulama ile belli aralıklarla ücretsiz bir biçimde kredi notunuzu görüntüleyebileceksiniz

Kredi Notun Nasıl Güncellenir? Güncellenir Mi?

İstenmeyen sebeplerle bu notunuzun olumsuz etkilendiğini ve düştüğünü düşünelim. Peki böyle bi noktada hangi aralıklar finansal sicilinizde güncellemeler olur?

Kredi notunuzun 3 ila 5 yıllık süreler arasında güncellendiğine dair haberler okumuşsunuzdur ancak bu bilgi ne yazık ki doğru değil. Çünkü sicilinizin sıfırlanması gibi bir durum söz konusu değil. Kredi notunuzu belirleyen bankacılık ürünleri ödeme performansınızdır. Yani bu notu yükselten de düşürende sizin ödeme performansınızdır. Puanınız düşükse bunu yine bankalarla finansal ilişkilerinizi iyileştirerek siz yapabilirsiniz. Yapacağınız bankacılık işlemleri ve kullanacağınız bankacılık ürünleriyle bu duruma etki edecektir. Geriye dönük kayıtların silinmesi söz konusu olmayacak ama işlemlerle puanınız arttıkça bankacılık ürünü alırken herhangi bir sorun yaşamıyor olacaksınız. Yani bankacılık işlemleri söz konusuysa aslında ürün kullanımına yönelik onayı geçmiş işlemlerinize göre siz verirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!