Kredi notu nedir?

Kredi notu nedir?

Tüm finans geçmişinizin toparlanarak analiz edilmesiyle oluşan puan sistemine kredi notu denir.

Tüm krediyle çalışan firma ve bankaların en önemli değer ölçütü kredi notudur. Bu yüzden kişiler için kredi notunun yüksek olması çok önemlidir.

Günümüzde birçok insan acil sağlık için eğitim giderleri için konut veya taşıt için krediye başvuruyor ancak geçmiş dönemde aksayan ödemeler geciken faturalar kredi notunu düşürdüğünden kredi çekemiyor ihtiyaçlarını gideremiyorlar.

Kredi notu

1 –699 arasındaysa en riskli

700-1099 orta riskli

1100-1499 az riskli

1500-1699 iyi

1700-1900 çok iyi

Kredi notunun yenilenmesi için bir süre var mı ?

Kredi notunun sıfırlanması yada yenilenme yapılması gibi bir durum söz konusu değildir.

Eğer kredi notunuz düşükse ve yükseltmek istiyorsanız aktif ve düzenli olarak ödemelerinizi gerçekleştirmelisiniz .Yapılan ödemelerin kredi notunuza yansıması değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak bir ödeme dönemi içerisinde en az 1 kez yenilenir. Bu sebeple her ay kredi notu sorgulaması yapmak size gereksiz ücret ödemenin yanında her baktığınızda bir ilerleme görmeme moralinizi de bozabilir. Finansal kuruluşların değerlendirmeyi ne aralıkla yaptığı bilinmiyor ancak bu değerlendirmelerin notlara işlemesi de 2 günü alıyor . Bu sebeple 45 günde bir kontrol etmek daha akıllıca olacaktır.

 Kredi notu için af çıkar mı ?

Kredi kartları özel kuruluşların yapmış olduğu puan sistemi olduğu için bu ihtimal bankaların kendi insiyatifinde olmadığı sürece çok zor bir ihtimaldir. Bankalar kendi sistemlerine göre değerlendirme yaptıklarından kredi notuna bir etkisi olmayacaktır af olsa bile.

Yasal takiple düşen kredi notu yükselir mi ?

Yasal takiple düşen kredi notunun yükselmesi zamanla mümkündür.Ödemelerin zamanında ve düzenli yapılması gerekmektedir. Yine de kredi notunun yükselmesi geniş zamanda mümkün olacaktır.Eğer kişi yasal takip sürecinden sonra kara listeye girmeden bu zamanı atlatabilirse tahmini olarak borcu bittikten 6-8 ay icinde yeniden kredi kullanabilecek nota ulaşır.Ancak kara listeye düşen müşteriler 5 yıl boyunca bankanın kredilerinden faydalanamazlar.

En düşük kredi notu kaçtır?

Bir bankadan kredi kullanabilmek için alt sınır 1500 puandır. Bu puanın altındaki müşterilere kredi kullanılırken potansiyel risk olarak bakılır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!