Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme (E-Devlet Sorgulama KKB Analizi)

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme (E-Devlet Sorgulama KKB Analizi)

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu, bankacılık işlemleri ile alakalı bir terimdir. Bireylerin finansal geçmişlerindeki hareketliliğin KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kuruluşunda toplanarak analiz edilmesi sonucundaki belirlenen puanına “Kredi Notu” denilmektedir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi talebinde bulunmak isteyenler, kredi kartı çıkartmak isteyenler, kredi notuna göre taleplerine yanıt verileceğinden öncelikle kredi notlarını öğrenmek durumundadır. Çünkü kredi notu düşük ise ve finansal geçmişte ödemelerde aksamaları var ise kredi alabilmesi zayıf bir ihtimaldir.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunu öğrenmek için bazı seçenekler bulunmaktadır.

 • Yapı Kredi kredi notu sorgulama
 • Akbank kredi notu sorgulama
 • Garanti Bankası kredi notu sorgulama
 • İş Bankası kredi notu öğrenme
 • Denizbank kredi notu sorgulama
 • İNG Bank kredi notu sorgulama
 • Ziraat Bankası kredi notu sorgulama

Findeks Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

 • KKB (Kredi Kayıt Bürosu) aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Çok cüzi bir fiyatla yaklaşık olarak 8 TL gibi bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür.
 • Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak bunun için de siteye üye olmanız gerekmektedir. Üyeliğinizi yaptıktan sonra istediğiniz zaman kredi notunuzu görebilirsiniz.
 • Kredi notunuzu bankalar aracılığı ile de öğrenebilirsiniz. Zaten bankaya kredi talebinde bulunduğunuzda, banka görevlisinin ilk bakacağı durum kredi notunuz olacaktır.
 • Bankaya gitme olanağınız yok ise internet bankacılığı aracılığı ile kredi notunuzu yine öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunuz Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunuz belirlenirken, farklı bankalarda farklı kriterler ön planda tutularak hesaplamalar yapılmaktadır. Aralarında çok fazla farklılık olmasa da kredi notları bankaya göre değişmektedir.

Kredi notu hesaplanmasındaki Bazı Kriterler;

 • Bireysel kredi ve kredi kartı borçlarının ödemelerinde aksamalar olmamalı ve geri ödemeler aksatılmamalıdır. Kredi notunun %30 etkilemektedir.
 • Mevcut hesabınızın bulunup bulunmadığı, borç durumunuzun olup olmadığı konusu %25 etkilemektedir.
 • Ayrıca bir başka kredi almış olmanız %20 etkilemektedir.
 • Ne kadar sık kredi kullandığınızla ilgili kriter %15 etkilemektedir.
 • Güven ve teminat ile ilgili diğer faktörler %10 etkilenmektedir.

E-Devlet Kredi Notu Öğrenme

Banka hesabı olmayan, evvelce kredi talebinde bulunmayan ya da kredi kartına sahip olmayan yani, finansal hareketliği bulunmayan kişilerin “Kredi Notu” bulunmamaktadır. Diğer kişilerin de son 5 yılı baz alınarak işlem yapılmakta ve kredi notu hesaplanmaktadır. Ancak sadece bir hesabının olması da kredi hesaplamasına dahil değildir. Tek bir banka hesabının bulunması o kişinin kredi notunu hesaplatmaz. Kredi talebinde bulunursa hesaplama yapılmaktadır.

Turkcell sms ile kredi notu sorgulama

TC Kimlik Numarası boşluk Doğum Yılınız yazdıktan sonra 1122’ye gönderin. (Örn: 12313677525 1980)

Avea sms ile kredi notu öğrenme

TCKN ile birlikte Doğum Yılınızı aralarında bir boşluk olarak 1122’ye gönderin.

Vodafone sms ile Kredi Notu Sorgulama

Vodafone Hat kullanan kişiler de “TC Numarası Doğum Yılı” yazarak 1122’ye sms gönderebilir.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenmek isteyen bireyler çeşitli bankaların kullandığı alt yapılara kendileri de ulaşabilmektedir. Ulaştığı bu sistem ile kredi notunu öğrenebilir ve kredi notundan yola çıkarak kredi veya kredi kartı kullanıp kullanamayacağı yorumunu kendileri de yapabilmektedir. Kredi notunuzu öğrenmek için bazı sorgulamalara ihtiyaç duyarsınız. Bu sorgulamalar T.C kimlik numaranız vasıtası ile yapılabilir. Sorgulama yapılan sistemde bir puan havuzu mevcuttur. Bu puan havuzunda yer alan bilgileriniz ile kredi notunuz hesaplanmaktadır. Hesaplamalara etki eden çeşitli faktörlerin varlığı bilinmektedir. Bu faktörler arasında değerlendirmeniz olumlu olursa kredi notunuz yüksek, olumsuz olursa da kredi notunuz düşük olarak hesap edilir. Kredi notu öğrenmek için bankalar farklı farklı alt yapılar oluşturmuştur. Fakat Findeks adı verilen kredi notu hesaplama sisteminden tüm bankaların yararlandığı bilinmektedir. Ortak bir havuzda yer alan bilgilerinize tüm bankalar erişebilmektedir. Bu işlemi bankalara bırakmadan kendi kredi notunuzu kendiniz öğrenebilmeniz için Findeks üyeliği oluşturabilirsiniz. Böylelikle bankalara müracaat etmeden önce kredinizin olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağı konusunda sizin de bir fikriniz olacaktır.

Kredi notu öğrenmek için gerekli işlemleri başlatmadan önce sıkça sorulan sorulara cevap vermek gerekir. Bu teorik bilgilere hakim olduktan sonra yapacağınız kredi notu öğrenme sorgulaması daha verimli olacaktır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu 1 ile 1900 arasında kişiye özel verilen bir puanlama sisteminin adıdır.

Kredi Notu Riskleri Nelerdir?

3 farklı kredi notu riski bulunmaktadır. Bunlar; az riskli, orta riskli ve çok riskli seçenekleridir.

Az Riskli Kredi Notu Nedir?

Kredi puanı yüksek olan kişilerin kredi kullanabileceğini gösterir. Az riskli ise krediler genelde olumlu sonuçlanır. 1200 ve üzeri kredi puanına sahip olanlar bu kategoride yer alır.

Orta Riskli Kredi Notu Nedir?

Kredi notunuzun ortalama bir değer taşımasıdır. 1200 civarında puana sahipseniz orta riskli bir kredi notunuz var demektir. Yapacağınız kredi başvuruları değerlendirmeye alınır. Fakat onaylanıp onaylanmayacağı konusunda net bir şey söylemek zordur.

Çok Riskli Kredi Notu Nedir?

Puanı 1200 altında kalan kişiler için çok riskli kredi notu adlandırılması yapılır. Yapılacak olan kredi veya kredi kartı başvurularının onaylanması zordur. Bankanın özel bir algoritması yoksa ve ortak kredi notu havuzundan yararlanıyorsa başvurular genel olarak onaylanmaz. Değerlendirmeye bile alınmaz.

Kredi Notunu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunu öğrenmek için müşterisi olduğunuz bir bankanın mobil şubesine giriş yaparak işleme başlayabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra ilgili banka mobil şubesinde Findeks ya da Kredi notu olarak karşınıza çıkan seçenek ile işlemi sürdürmelisiniz. Bu vesile ile kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Bankanın mobil uygulamarı üzerinden edindiğiniz kredi notu bilgilerinizin o banka için geçerli olduğunu unutmayın. Farklı bir bankada farklı bir kredi notuna sahip olmanız mümkündür. Tek bir banka üzerinden yapılan kredi notu sorgulaması ile tüm bankalarda aynı puana sahip olduğunuzu düşünmeniz yanlış olur.

Bankaların mobil şubesinin yanı sıra Findeks internet sayfasına üye olarak kredi notu puanı sorgulaması yapabilirsiniz. Kredi notu öğrenme için gerekli form doldurulup çıkacak sonuç incelenmektedir. Findeks ilk sorgulamayı ücretsiz olarak yaptırmakta fakat ilerleyen süreçlerde 8 TL olarak bilinen bir ücret talep etmektedir. Bu ücreti ödeyerek kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün olacaktır. Findeks üzerinden öğrenilen kredi notunuzun geçerliliği daha kapsamlıdır. Birçok banka ile örtüşmesinin yanı sıra TURKCELL, TURK TELEKOM, VODAFONE gibi operatörlerde de geçerli puanınızdır.

Kredi Notunuzu Öğrendikten Sonra

Kredi notunuzu öğrendikten sonra yapılacak işleme kendiniz karar verirsiniz. Puanınızın iyi olduğunu düşünüyorsanız herhangi bir banka üzerinden kredi başvurusu yapmak üzere harekete geçebilirsiniz. Kredi notunuzun düşük ve orta riskli olması durumunda da şansınızı deneyebilirsiniz. Fakat kredi başvurusu yapılıp olumsuz sonuçlanırsa bu da kredi notunuzu olumsuz etkiler. Bu sebeple riske atmamak ve kredi notunuzu orta riskliden az riskli kategorisine taşımak için biraz daha sabırlı davranıp, nasıl puanınızı yükseltebileceğiniz konusunda araştırmalar yapabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek ve yapılan başvurulara anında onay almak için çeşitli yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu yöntemler kredi notunuzu yükseltecek ve kredi kullanımlarınızda size kolaylıklar sağlayacaktır. Sadece kredi kullanımlarında değil kredi kartlarınızın hızlı onaylanmasını da sağlayacak faktörlerdir.

Kredi Kartı Kullanımı

Öncelikle kredi limitiniz kadar kredi kartı çıkartarak işlemleri başlatabilirsiniz. Çeşitli birçok bankanın sunduğu kredi kartlarına başvuruda bulunun. Bu kredi kartlarını her ay aktif olarak kullanın ve ödemesini yapın. Kredi notunu yükseltmek için kredi kartı kullanımı ve düzenli ödemeleri önem taşımaktadır.

Düzenli Kredi Ödemeleri

Kullandığınız bir kredi varsa ya da kefil olduğunuz krediler bulunuyorsa aylık taksitlerin düzenli olarak ödendiğinden emin olun. Gecikmede olan aylık taksitleriniz var ise kredi notunuz otomatik olarak düşmektedir. Fakat her taksit gününde ve saatinde ödeniyor ise kredi notunuz yükselecektir.

Faturalarınızı Düzenli Ödeyin

Kendi adınıza bulunan elektrik, su, internet, telefon faturalarınızdaki gecikmeler bile kredi notunuzu düşürmektedir. Bu yüzden kendi adınıza kayıtlı abonelik bulunan tüm faturaları gününde ve düzenli olarak ödemelisiniz. Tek bir faturanın geciktirilmesi ve aboneliğinizin geçici olarak durdurulması bile kredi notunuza olumsuz etki etmektedir.

Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Kredi kartlarınızdan otomatik ödeme talimatı vermek kredi notunuzu yükseltmektedir. Aboneliğiniz bulunan tüm faturalar için aylık düzenli olarak ödemenin faydasından bahsetmiştik. Kredi kartınız ile otomatik ödeme talimatı vererek iki işlemi aynı anda gerçekleştirebilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Aylık Taksitle Cihaz Alın

TURKCELL, VODAFONE ve TURK TELEKOM gibi Türkiye üzerinden faaliyet yürüten resmi firmalardan aylık faturaya ek taksitler ile cihaz alımı gerçekleştirip, faturaların düzenli olarak ödenmesini sağlarsanız kredi notunuz ciddi anlamda yükselecektir. Bankadan çekeceğiniz kredilerde ödeme planına uyup uymayacağınız bu basit telefon faturalarından yola çıkılarak gözetilmektedir. Ekonomik bir cihaz alıp aylık 50 – 60 TL şeklinde düzenli olarak ödemelerinizi yapıp kredi notunuzu kolayca yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Düşüren Sebepler

 • Bankalara ait kredi kartının geciktirilmesi ve sürekli olarak asgari tutarın ödenmesi
  Kredi kartlarının dönem borcunun tamamının yatırılmıyor olması
  Kredi kullanımlarında gecikmeli ödemeler
  Elektrik, su, internet, cihaz faturalarınızın düzensiz ödenmesi
  Otomatik ödeme talimatı vermemek
  Kredi ve kredi kartı için onaylanmamasına rağmen sürekli başvuruda bulunmak

Kredi Notu Hesaplaması

Kredi notu hesap edilirken mevcutta bulunan ve geçmişte kullanılan kredilerinizdeki ödemeler esas alınır. Daha önce hiç kredi kullanmadıysanız ve kredi kartı sahibi de değilseniz bankalarda bulunan vadesiz hesaplarınız ve hesaplardaki hareketlilik incelenir. Faize para verdiyseniz ve bankalardan faiz geliri alıyorsanız kredi notunuz hesaplanırken büyük avantajlar ile karşılaşmanız mümkündür.

Kredi notunun hesap edilmesi için en fazla yüzdelik pay mevcutta bulunan kredileriniz ile alakalıdır. %35 mevcut kredi kullanımlarınız ve düzenli ödemeleriniz ile hesap edilir. Geriye kalan %65’lik pay ise yeni alınan kredi, kredi kullanımının yoğunluğu, diğer faktörler olarak dağıtılır.

Mevcut bulunan kredilerinizde %35’lik hesap edilme payını göz ardı etmeyerek kredi notunuzu riske atmamalısınız. Mevcutta bulunan kredinizin düzensiz ödenmesi, kaç gün gecikmeye girdiği gibi çeşitli faktörler %35 üzerinden puan almanızı sağlamaktadır. Mevcut krediler gününde ve eksiksiz olarak ödeniyorsa %35 tam puan alırsınız ve diğer yüzdelik paylar hesap edilerek kredi notunuz hesaplanır.

Kredi ve kredi kartınızda 30 günden fazla gecikme yapmanız demek ikinci bir döneme gecikmeli giriyor olmanız demektir. Gecikmeler yüzdelik kredi notu hesaplamasını çok fazla etkilemese de ikinci hesap kesimine gecikmeli giriyor olmak olumsuz etki edecektir. Kredi ve kredi kartı kullanımlarında gecikmeler yapılsa bile ikinci kez hesap kesimi tarihi gelmeden önce bu gecikme giderilmeli ve borç ödenmelidir.

Kredi Notu Öğrendikten Sonra Kefil ve İpotek İstenmesi

Kredi notunuzu hesap edip, notunuz için somut bir rakama ulaştıktan sonra kullanacağınız kredilerde kefil veya ipotek bir mal istenmesi ile karşılaşıp karşılaşmayacağınızı da öğrenebilirsiniz. 0 – 1900 arasında bulunan kredi puanınız 1500 ve üzerinde ise kefil ve ipotek genel olarak talep edilmemektedir. Fakat 1000 ile 1500 arasında bulunan kredi puanlarınız ile kredi başvurusu yaparsanız kefil veya ipotek istenmesi doğaldır. Bazı bankalar kefil ve ipotek istemeden de kredi kullanımına izin verse de istenilmesi de doğal karşılanmalıdır. 1000 puanın altında olan kredi notlarınız için kredi kullanma ihtimaliniz düşük olarak görülmektedir. Bu yüzden kefil ve ipotek şart tutulur. Bazen kefil ve ipotek durumunuz olsa bile kredi kullanmanıza yine de izin verilmeyebilir.

Kredi Notunun 0 (Sıfır) Olması

Kredi notunun hesap edilmesi ile birlikte karşınıza çıkan sonuç 0 ise muhtemelen daha önce hiçbir banka ile kredi ve kredi kartı üzerinde bir çalışmanız olmamıştır. Durum böyleyse kredi puanınızın sıfır olması sizi korkutmamalıdır. Fakat kredi kartı kullanıyor ve yine de puanınız 0 çıkıyorsa hiçbir puan arttırıcı talimatı yerine getirmemişsiniz demektir. Bu durumlarda kredi kullanmanız zorlaşır.

Kredi notunun 0 (sıfır) çıkması demek bankalar için kara listede veya kredi verilmeyecekler listesinde olmanız demek değildir. 0 (sıfır) puana sahip olan kişiler aslında avantajlıdır. Puanları arttırılabilir. Olumsuz bir durum yok demektir. Kredi puanınızı arttırmak için tavsiye edilen yöntemleri kullanmaya hemen başlamalısınız.

Findeks Nedir? Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks bir kredi karnesi olarak tanımlar kendisini. Reel sektörler, bankalar bizim kredi karnemizi esas alarak değerlendirme yapar şeklinde de açıklaması vardır. Findeks finansal bir karne olmasının yanı sıra bir referans karnesi olarak da açıklanabilir.

Findeks kredi notunu öğrenmek için öncelikle resmi internet sayfasına giriş yapmak gerekir. Burada “Ücretsiz Üye Ol” seçeneğini sağ üst tarafta göreceksiniz. Bu seçenek üzerine gelindiğinde “Bireysel” ve “Ticari” olarak iki şık ile karşılaşacaksınız. Uygun olan şık üzerine tıklandığında üyelik işlemi başlatılır. Karşınıza çıkan formda kişisel bilgileriniz istenmektedir. Eksiksiz ve doğru olarak formu doldurup gönderdiğinizde üyelik işlemi hazır hale gelir. Son olarak mail adresinize gönderilen üyelik onay linkini tıklayarak üyeliğinizi aktif edebilirsiniz. Üyelik işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra ilgili sayfada “Risk Raporu” görüntülenmesini isteyebilirsiniz. Bilgiler hazırlanıp PDF dosyası olarak size sunulacaktır. PDF dosyasının içine girip detaylı olarak sayfalarca hazırlanan bir rapor ile karşılaşacaksınız. Bu raporu detaylı olarak inceleyip Findeks kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrendiğinizde kredi notunuzu olumsuz olarak etkileyen faktörleri ve durumları da beraberinde öğrenmiş olursunuz. Buna uygun olarak finansal işlemlerinizde düzenlemeler yapabilmenizin önü de açılmış olur.

Akbank Kredi Notu Öğrenme

Akbank mobil uygulaması kullanan kişiler kredi notunu kolayca ve saniyeler içinde öğrenebiliyor. Nasıl mı? Akbank Direkt indirerek, kişisel bilgileriniz ile mobil şubeye giriş yapın. Akbank Direkt Mobil açıldığında “Başvuru ve Nakit İhiyaçlarım” sekmesini göreceksiniz. Bu sekme genişletilerek “Risk Raporu (Findeks)” seçeneğine dokunarak anında risk raporunuzu ve kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Akbank internet sayfasında yer alan resmi bilgilere göre kredi alma ihtimali düşük olanlar ve yüksek olanlar şu şekilde sınıflandırılmaktadır;

1-500 puana sahip olanlar: Kredi alması düşük olanlar
500-800 puana sahip olanlar: İpotek ve kefil göstererek kredi alabilecek olanlar
800-1100 puana sahip olanlar: Kredisinin onaylanması muhtemel kişiler
1100-1400 puana sahip olanlar: Kredi notu iyi olan ve kredi kullanabilecek olan kişiler
1400-1900 puana sahip olanlar: Kolayca ve anında kredisi onaylanacak olan kişiler

İş Bankası Kredi Notu Öğrenme

Türkiye İş Bankası üzerinden kredi notunuzu öğrenebilmek için 3 farklı yöntemden birisini tercih edebilirsiniz. İş Bankası risk raporu oluştururken, internet sayfasında verdiği resmi bilgiler ile son 5 yılda kullanılan kredileri değerlendirdiğini ve bunlar aracılığı ile kredi puanınıza ulaşabileceğinizi belirtmiştir. İş Bankası kredi notu öğrenme işlemi ile birlikte “bekleyen ve geciken borçlar” ve “ödeme gücünüz hakkında bilgi sahibi olma” etkenleri de görülmüş olacaktır.

1-) İş Bankası İnternet Şubesi ile Kredi Notu Öğrenme
İş Bankası müşterisi iseniz kişisel bilgileriniz ile birlikte internet şubesine giriş yaptıktan hemen sonra, “Kredilerim” ve “Kredi Risk Raporu” üzerine gelerek kendinize ait raporun çıkartılmasını talep edebilirsiniz.

2-) İş Bankası Bankamatik ile Kredi Notu Öğrenme
Herhangi bir İş Bankası bankamatiği ile kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Kartsız ya da kartlı işlemlerde “Bilgi Sorma” sekmesinden hemen sonra karşınıza çıkacak olan “Kredi Risk Raporu” işlemini görüntüleyerek bankamatik üzerinden risk raporunuzu çıkartabilir ve kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

3-) İşCep ile Kolayca Kredi Notu Öğrenme
Cep telefonlarınıza indireceğiniz İşCep uygulaması ile “Krediler” ve devamında da “Kredi Risk Raporu” seçeneği ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

ING Bank Kredi Notu Öğrenme

Ücretsiz olarak Kredi Risk Raporu çıkartmanız için ING Bank mobil kullanıyor olmanız yeterlidir. ING Bank müşterilerine özel mobil şubede kredi notu öğrenme işlemlerine izin verilmiştir. Mobil şube indirdiyseniz giriş yaptıktan sonra “Krediler” kısmında yer alan “Risk Raporu” seçeneği ile ING Bank’a ait kredi notunuzu ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz.

ING Bank müşterilerine özel bir diğer kredi notu öğrenme şekli ise SMS ile sorgulamaktır. SMS ile kredi notu sorgulamak için ING Bank sisteminde kayıtlı olan cep telefonu numaranız üzerinden işlem gerçekleştirmek zorundasınız.
RAPOR boşluk T.C Kimlik numarası yazılarak 2205’e gönderilir. Böylece SMS ile kredi raporunuz elde edilmiş olacaktır.

Mobil Uygulama ile Kredi Notu Öğrenme

Google Play Store üzerinden indireceğiniz bir uygulama ile kredi notu öğrenme işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Android cihazlarınızdan Play Store’a bağlanarak “Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz” olarak arama yapın. Karşınıza çıkan uygulamayı ücretsiz olarak indirin. Listelenen uygulamalar içinde doğru uygulamanın indirildiğinden emin olmak için logo olarak kullanılan küçük görselin mavi renk tonunda “Kredi Notu” yazıyor olmasına dikkat edin. Üzerinde sol başta $ işareti de bulunmaktadır. Bu uygulamayı ücretsiz olarak indirip açtıktan sonra yine ücretsiz olarak “Hesaplamaya Başla” diyerek kredi notunuzu hesap edebilirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 4 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!